Hangi Marka Klima Almalıyım?

Hangi marka klima almalıyım? Klima alırken nelere dikkat etmeliyim? En iyi klima markaları nelerdir? Uzun süre kullanabileceğim klimalar hangileridir? Klimanın oda büyüklüğüyle ilgili seçim metodları var mıdır?

Artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden biridir klima. Hemen hemen her evde her ofiste, camilerde, hastanelerde ve birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde klima kullanmak şart oldu gibi. Yazın bizi serinletmesi kışın ise ısıtmasına ihtiyacımız oluyor. Hal böyle iken klima marka seçimleri gittikçe zorlaşıyor. Birçok klima markasıyla birlikte modelleri gün geçtikçe artıyor. Bu karmaşık durumu sizin için basitleştirmek istiyoruz ve bu konuda araştırma yaptık.

Yukarıda belirttiğimiz soruların cevaplarını bu yazımızda görebileceksiniz. Klima markalarını incelemeden önce sizi bilgilendirmek adına, klima alırken dikkat etmeniz gereken konuları teknik olarak anlatmanın faydalı olacağından eminiz.

Klima Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Temel Özellikler

* Alacağınız klimanın öncelikle A sınıfı olması çok önemlidir. A sınıfı olması yoğun kullanıyorsanız şayet, elektrik faturasından ciddi anlamda tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Birçok insanın marka isimlerine bakarap klima aldıklarını görüyoruz fakat, bu sizin yararınıza olmayacaktır. Herhangi bir markanın klima modellerine bakarken öncelikle sormanız gereken A sınıfı olup olmadığıdır.

* Klimayı nerede kullanacağınızı kesin olarak kararlaştırmanız çok önemlidir. Şayet nerede kullanacağınızı kesin olarak kararlaştıramazsanız aldıktan sonra, kullandığınız klima soğutma ve ısıtma özelikklerinde sizi tatmin etmeyebilir. Böyle bir hataya düşmemek için btu/h değerlerini hesaplayarak sizin için uygun özellikli klimayı almalısınız. Klima hesapları btu/h değerleri ile belirtilir. Kullanacağınız alanın metrekaresi çok önemlidir bu hesaplama için. Btu/h değerini hesaplaması şöyle; Klima btu/h Yeterlilik Değeri Nasıl Hesaplanır?

Alacağınız klimanın sizin kullanacağınız alan için yeterli olup olmadığını öğrenmek için, kullanılacak odanın metrekaresini bilmenizde yarar vardır. Size bir örnek ile bu hesaplamayı göstereceğiz.

Örnek : Örneğin 22,46 metrekarelik bir odanızda klima kullanmak istiyorsunuz. Size gerekli olan klimanın btu/h değerini hesaplamak için 22,46 metrekare değerini 2,2’ye bölüp 1000 ile çarpmanız yeterli olacaktır.

22,46/2,2 *1000 = 10209 btu/h; bu sonuç demektirki sizin için yeterli olabilecek klimanın btu/h değeri minimum 10209’dur.

Bu iki ana özellikleri belirledikten sonra, yapmanız gereken sadece marka seçimi olacaktır. Sizin için incelediğimiz klima marka ve modelleri için değerlendirmeleri aşşağıda bulabilirsiniz.

Hangi Klima Markasını Almalıyım?

TOSHIBA Klima


Fiyatı diğer klima markalarına göre biraz pahalı olan TOSHIBA klimaları son verilere göre Türkiye’de en çok satılan klima markasıdır. Her nekadar diğer markalara göre pahalı olsa da A sınıfı olması ve uzun ömürlü olması tercih edilme sebebidir. Uzun soluklu kullanmak istiyorsanız ve bütçeniz de uygun ise ilk tercih edeceğiniz marka TOSHIBA olmalıdır.

Daikan Klima


Daikan klima ise listemizde ikinci sırada yer alıyor. Daikan Türkiye’de pek fazla duyulmamış bir marka olmasına rağmen kullanıcıları tarafından olumlu yorumlar almaya devam ediyor. Fiyatları hemen hemen ideal aralıklarla olan Daikan klimalarını da gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Mitsubishi Klima


Listemizin üçüncü sırasında bulunan Mitsubishi inverter marka klimalar tasarruflu ve dayanaklı olması özelliğiyle tercih sebebidir. Mitsubishi markası Türkiye’de yaygın olarak bilinmektedir ve kullanıcıları tarafından klima modelleri gayet olumlu yorumlar almaktadır.

Arçelik Klima


Türkiye’nin yerli markası, birçok teknolojide olduğu gibi klima konusundada piyasadaki yerini almış durumda. Özellikle uzun süre garanti altında olan klima modelleri ile ilgi çekmeyi başarmıştır. En önemli özelliği ise yaygın servis ağı olan Arçelik markası klimalarıda ilk tercihleriniz arasına alabilirsiniz.

Demirdöküm Klima


Doğalgaz dünyasının Türkiye’deki bir numarası Demirdöküm malesef klimalarında aynı başarıya henüz yakalayamadı. Satışlarının düşük olması Demirdöküm markalı klima kullanıcılarının azlığı sebebiyle net bir bilgi aktaramiyoruz. Fakat markas kalitesi tartışılmaz. Servis ağının yüksek olması tercih sebeplerinden biri olabilir.

Samsung Klima


Dünya teknoloji devi Samsung klima konusunda Türkiye piyasasına çok iddialı girmişti. Fakat istenilen başarıyı bir türlü yakalayamadı. Şık tasarımlı, tasarruflu ve dayanıklı klimalar üreten Samsung malesef Türkiye’de önyargıları henüz aşamamış durumda. Eğer siz bu ön yargıları aşmış durumda iseniz bakmanızı tavsiye ediyoruz.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir