Hangi Cins Kanarya Öter, Hangi Kanaryayı Almalıyım?

Hangi cins kanarya öter ve hangi kanaryayı almam gerekir?” diye soranlar için bu yazımız… Bilindiği üzere kanarya, güzel ve akıcı ötüşüyle nam salmış bir kuş türü. Üstelik renkleri ve genel görünümleri itibariyle de son derece ilgi çekiciler. Ülkemizde bu kuş türünün sevenlerinin çokça olduğunu söylemek mümkün… Hatta kanarya severlerin kurmuş oldukları dernekler dahi mevcut, ancak kafeste beslenebilen çeşitleri haricinde, sadece doğal ortamlarda yaşamını devam ettiren kanarya çeşitleri de var. Kanaryalar; ötüş şekilleri, renk çeşitleri ve fiziki görüntüleri açısından farklı sınıflara ayrılıyorlar. Başlıca kanarya çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

Norwich Cinsi Kanarya


 

15,6 ile 16,5 cm arası bir boyları vardır. Şapkasızdırlar. Bu cinsin, gözünün etrafındaki tüylerin kesilmesi gerekmektedir. Dayanıklı fakat tembel bir yapıya sahiptirler.

Roller Cinsi Kanarya


 

Bu cins, gayet güzel olan ötüşleri ile bilinmektedir ancak çok fazla öterek ortamda gürültü yaratmazlar.

Border Cinsi Kanarya


 

15,5 santime varan boyları vardır. Dayanıklıdır ve bakımı zor olmayan bir türdür.

Gloster Cinsi Kanarya


 

Ömürleri 10 yıl civarındadır. Boy uzunlukları 11,5 santimi geçmez.

Taklacı Cinsi Kanarya

Güzel ötüşleri ve takla gibi gösterileri amacıyla satın alınabilirler. Evde beslemeyi düşünüyorsanız, erkek cinsi ile dişi cinsini aynı kafeste beslememelisiniz.

Lizard Cinsi Kanarya


 

Yaşamakta olan en eski kanarya türü olduğu bilinmektedir. Tüyleri parlak ve sıktır.

Crest Cinsi Kanarya


 

Dış görüntüleri dikkat çekicidir. Kırmızı renk hariç her rengi mevcuttur.

Yorkshire Cinsi Kanarya


 

Boyları 17 santime kadar ulaşabilmektedir. 10 yıla yakın ömürleri olur. Tüyleri kısa ve vücutlarına yapışık şekildedir.

Malinua Cinsi Kanarya


 

Bu kanarya çeşidinin çınlayan güzel bir ötüşü vardır. “Belçika bülbülü” olarak da bilinir.

Lancashire Cinsi Kanarya


 

En iri cinse sahip kanarya, bu kanaryadır. Boyları 22 santim ile 23 santim arası değişir. Kafa yapısı geniştir ve hafif yassıdır. Sarı ve beyaz olmak üzere 2 renkten oluşur.

Kanaryalar


 

Kanaryaları çeşitlerine göre açıklamanın ardından, bu bilgiler ışığında, ötüşleri son derece hoş bir sada bırakan türlerini artarda şöyle sıralayabiliriz: Malinua, Taklacı kanarya ve Roller. Evet, şayet hem güzel bir görüntüye sahip olsun, hem de ötüşüyle kulaklarınızın pasını silsin istiyorsanız, bu 3 cins tam sizin besleyebileceğiniz türden kuşlar olacaktır.

Kanarya , ispinozgiller familyasından güzel sesiyle ün yapmış kafeslerde beslenen bir kuş türü . Kanarya, ismini Latince’de köpek anlamına gelen cannarie kelimesinden almıştır.

  • Renklerine göre hangi cins kanaryalar bulunur? Kanaryalar renklerine ve şekillerine göre ikiye ayrılır. Kanaryaların hemen hemen her ırkının çeşitli renkleri vardır.
  • Grafik Görünüm : hangi kanaryayı alıyım.
  • Kanaryalar nasıl öter ? Öncelikle kanaryanın güzel bir şekidle ötmesi isteniyorsa tercih de ona göre yapılmalıdır.  Kafesin örtüsü kaldırılıp kanarya dinlenebilir.
  • sahip olabilmesi için iri görünümünü boyundan değil, yuvarlak vücut yapısından almalıdır .  Bülbül aksanı ile öter .  kanarya cinsleri kanarya sesi kanarya türleri.
  • Malinious Waterslager Kanarya Hakkında Genel Bilgi. İlk kez 16.  cinsini ayırarak seven saatlerce su ötüşü yapan su kanaryalarım yetiştiren birisinden kanarya satın almalısınız .
  • Daha sonra Canary adalarına getirilmişlerdir.  Bu adada keşfedilen vahşi kanaryalar günümüzde Serinius Canaria Canaria olarak bilinen kanarya türüdür.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir