Hangi ayakkabıyı alsam?

“Hangi ayakkabıyı alsam?..” İşte bütün insanların kafasını kurcalayan ve stiletto, snekaer, babet, casual, bootie gibi birçok ayakkabı çeşidi içinde seçim yaparken en zorlandıkları sorulardan biri… “Hangi kıyafet ile hangi ayakkabı uyum sağlar? Hangi tür davetlerde hangi tür ayakkabılar tercih edilir? Spor yaparken nasıl bir ayakkabı seçimi en doğrusu olur?” gibi sorulardan bütün kadınlar muzdarip…

Stiletto Ayakkabı

İsmini kısa saplı ve ince uçlu bir tür İtalyan bıçağından alan “stiletto topuğu” kadınların vazgeçemediği türden. Geçmişte kadınlar stiletto topukları daha çok gece kıyafetleri için kullanır, gündüz ise kısa topuk giyerdi. Fakat ünlü isimlerin, her tür etkinliğe apartman topuklu stilettolarla katılması, kadınlar arasında da yüksek topukların gündelik giyimde kullanılmasına neden oldu.
Babet Ayakkabı

Babet, kadınların sıklıkla kullandığı topuksuz ayakkabı çeşididir. Sık tercih edilmesinin sebebi hafif, rahat ve günlük hayatta kolay kullanılabilir olmasıdır. Babet, 80`li yıllardan gelerek, günümüze dek varlığını sürdürmeyi başarmış bir ayakkabı modeli. Hem klasik hem de rahat görünmek istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

 

Sneaker Ayakkabı

Sneaker İngilizce dilinde spor ayakkabısına verilen bir lakap. İlk sneakerların geçmişi 1917 gibi eski bir tarihe dayanıyor, ancak artık sneakerler eskisi gibi basit görünümlere sahip değil. Örneğin ayakkabı içinde ısı 40 celcius dereceyi geçebileceğinden ve içerideki nem %100’e kadar çıkabileceğinden, yeni malzemelerle bu soruna çareler bulunmakta… Yeni sneakerlardan bazılarının tabanlarına özel bir jel konuluyor. Bu jel 1-2 santimetre kalınlığında olduğunda, üstüne 4-6 metreden düşen bir yumurtanın bile darbesini emerek kırılmasını önleyebilecek özellikte oluyor. İnsanlar bu ayakkabı türünü artık sadece spor yaparken değil, gündelik yaşamda da sıkça kullanmaktalar.

 

Bootie Ayakkabı

Bota benzeyen ancak bottan daha kısa formlara sahip ayakkabı çeşididir. En çok, taytlarla ve skinny jeanlerle kombinlenirler. Doğru kullanılmadığında vücut boyunu kesebileceğinden, kısa boylu olan kadınların, satın alırken 2 kez düşünmesinde fayda var.

 

Casual Ayakkabı

İsim olarak “gündelik ayakkabı” anlamında kullanılmaktadır. Günümüzde hem spor bir kıyafet ile hem de klasik bir takım ile kombinlenebilecek modelleri mevcut. Rahatlığından taviz vermeyenler için en iddialı ayakkabı türü olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ayakkabı; ayakların yer ile doğrudan temasını keserek yabancı maddelerden ve değişik hava koşullarından koruyan, bunun yanı sıra şıklığı tamamlayan her türlü ayak giyeceği . Bot , çizme , sandalet , topuklu , spor ayakkabı , iskarpin gibi pek çok farklı türü vardır. Genelde “taban” adı verilen alt parça ile “saya” denen üst parçadan oluşur. Ayakkabının yer ile temasında dolayı yıprandığı için taban daha dayanıklı ve kalın bir malzeme kullanılarak yapılır. Ayağı saran saya ise deri , kumaş gibi daha ince bir malzemeden yapılır.

Ayakkabı modelleri çağlar boyunca çok çeşitlilik göstermiştir. Bunun başlıca nedeni ayakkabıların tropikal iklimden soğuk iklime kadar değişen farklı coğrafyalara ve modaya uygun yapılmasıdır.

  • “ Hangi ayakkabıyı alsam ?..
  • Bahar geldi çiçekler açtı, Yaz geldi sıcaklar bunalttı, Sonbahar da yağmur vardı, Kışın kar eve kapattı.
  • Hangi modeli alsam ? Renklerine daha karar vermedim. (sadece modelini secin).  Hangi ayakkabiyi alsam ? 8. 6.
  • 8 ay önce. 63 oy. Sizce hangi ayakkabıyı alsam (Renk olarak). Bekleyiniz. Siyah.  2016 10 09 15:23:18.
  • Hangi ayakkabının size uygun olduğunu görün!  Hangi Ayakkabı Sana Göre!? Soru 2 out of 4.
  • Bu aralar topuklu ayakkabı almayı düşünüyorum ama hangi ayakkabıyı alsam karar veremedim.  bence 1.sırada ki ayakkabıyı tercih edin.
  • Adidas hangi ayakkabıyı almalıyım ? Bu konudaki kullanıcılar: 1. sayfa 2. sayfa.  Neden ? Adidas boost yılın spor ayakkabısı ödülünü aldı .
  • Hangi ayakkabıyı alsam derdinin çaresi var. Bahar geldi çiçekler açtı, yaz geldi sıcaklar bunalttı, sonbahar da yağmur vardı, kışın kar eve kapattı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir