Hangi Arabayı Almalıyım?

“Hangi otomobili alsam” diyerek uzun süre düşünüyorsanız size otomobil seçimi ile ilgili yararlı ipuçları vereceğiz. Çevrenizdeki tecrübeli kişilere acaba “hangi aracı almalıyım” diye de danışmış cevaplar da sizi tatmin etmemiş olabilir. Bu haberimizde otomobil tercihinizi kolaylaştıracak önerilerde bulunacağız.

Öncelikle alacağınız otomobilde nakit veya kredi ödeme şartlarının neler olduğu bölümünü geçiyoruz. Çünkü ne kadar sağlıklı değerlendirmede bulunsak ta sonuçta kararı bütçeniz belirleyecektir.

Otomobil seçiminde dikkat etmeniz gerekenler:

 

– Ailenizde kaç kişisiniz?

Ailedeki kişi sayısı çok önemli. Toplu etkinliklere giderken en çok ihtiyacınız olan şey geniş bir araç olacaktır. Bunu bagajda yer bulamadığınızda daha iyi anlıyor olmaktansa baştan düşünmekte fayda var.
– Sık sık seyahat ediyor musunuz?

Sık sık seyahat ediyorsanız daha fazla yıpranmayla ve trafikle karşılaşacağınız için, mesafenize göre trafikte veya uzun yolda daha dayanıklı, az yakıt harcayan otomobilleri tercih etmenizde fayda var. Uzun yol KM demek olacağı için 10 bin bakımının da erken geleceğini hatırlamakta fayda var.
– Güzergahınız nasıl?

Düzenli seyahat ediyor ve KM yapıyorsanız bu durumda güzergah seçimi de çok önemli yer teşkil ediyor. Yol bakımından kalitesiz yollara giriyorsanız yıpranmaların önüne geçemeyebilirsiniz. Bu durumda daha dayanıklı markaları ve servis, yedekparça fiyatları uygun otomobilleri seçebilirsiniz.
– Hangi saatlerde trafikte oluyorsunuz?

Örneğin İstanbul gibi metropol şehirlerde otomobil kullanmak hayli zordur. Özellikle sabah ve akşam trafikte uzun süre geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda şehir içi yakın tüketimini de hesaba katmanızda fayda var. Bir hatırlatma daha; vitesli araçlarla trafikte kuyruklarda beklemek zorunda kalanlar otomatik vitesin değerini daha iyi bilirler. Uzun süre trafikte kalmak vitesli araçlarda debriyaj balatasının çabuk bitmesine yol açar.
– Otomobilinizle tatile çıkıyor musunuz?

Uzun yolda otomobilinizde bazı konforları arayabilirsiniz. Hız sabitleyici, otomatik vites, yol yardımcısı, yumuşak koltuklar…. Ayrıca ailenizdeki kişi sayısı, götürüp getireceğiniz eşyalarınızı rahatça taşıyabilecek kadar genişlikte iç mekan ve bagaj da arayacağınız özelliklerden olabileceğini hatırlamakta fayda var.

– Hani marka otomobillerin yedek parçası ve servisleri daha pahalı?

Alacağınız otomobili düzenli olarak servis ve yedekparça kontrolünü yaptırmanız güvenliğiniz için en önemli konulardan birisi. Ama ülkemizdeki servis fiyatlarını bilmeyen yoktur. Servis ve yedekparça konusunda ekonominizi zorlamamayı düşünebilirsiniz.

– Hangi aracın 2. eli daha kolay satılıyor?

Gün gelecek 2. el otomobilinizi yenilemeyi düşünerek sahibinden satılık ilanı verip satmayı da düşüneceksiniz. Bu durumda 2. el fiyatları en iyi ve hemen satılan modelleri tercih etmenizde fayda var. Burada fazla marka reklamına girmeden bu konuyu bir uzmana danışmanızı önererek bitirelim.

Kazasız yolculuklar dileriz…

Bu konudaki diğer haberleri de okumanızı öneririz.

Otomobil almak istiyorum, Ama en uygun zaman? Tıkla Öğren!

En Az Yakan Otomobiller

En Ucuz Dizel Otomobiller Hangileri?

En Yaygın Otomobil Arızaları Neler?

En Çok Arıza Yapan Otomobil Markaları

0 KM Otomobil alacaksanız bu araştırmaya mutlaka gözatın

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir