Hangi Amino Asit?

Sağlıklı yaşama bilincinin artması ve fiziksel gösterişe önem verilmesiyle birlikte, amino asitlere de ilgi çoğaldı. “Hangi amino asit?” sorusu ise spor yapanlar tarafından sıkça sorulan soruların başında gelmeye başladı. Piyasada onlarca sağlıklı yaşam ürünü pazarlayan firma mevcut… Bu firmaların neredeyse hepsi “amino asit” üretmekteler. Peki hangi “amino asit” daha etkili? Bu konuda hangi firmalara güvenebiliriz ve “aminoasit”lerin çeşitleri neler?..

Uzayıp giden bu soruları, piyasada sporcu ürünleri pazarlayan firmalara göz atarak cevaplamakta fayda var. İşte kullanan kişilerin başarılı bulduğu, en köklü ve nitelikli “aminoasit”lere sahip firmalar:

Hard Line

Spordan önce alındığında hem enerji artışı sağlayan hem de kas yıkımlarına engel olan “aminoasit”leri var.

MultiPower

Daha çok ileri ve orta seviye sporcuların tercih ettiği bu firmanın ürünleri fiyat/performans ve kalite bakımından dikkat çekiyor.

Weider

Her bir tabletinde 3050 miligram kompleks “amino asit” bulunduran ürünü mevcut. İleri seviye sporcuların en çok tercih ettiği ürünlere sahip… Tablet formda olan “aminoasit”ler her ne kadar daha yavaş olsada, “hidrolize whey” proteinden elde edilmiş olan ürünü, diğer tablet ürünlere göre çok daha hızlı etki ediyor.

Herbalife 24

İçeriğindeki süt proteinleri ile (kazein ve peynir altı suyu proteini) yoğun fiziksel aktivite dönemlerinde protein dengesini korumak amacıyla formüle edilmiş ürünleri var. İçeriği; “formül 1 sport, C ve E Vitamini, demir ve kalsiyum” içeriyor.Vanilya aroması ile içimi gayet hafif ve yapay renklendirici ile tatlandırıcı içermiyor.

Hap türü “aminoasit”lerin yaygın kullanılma sebebi, tat olarak rahatsız etmemesi ve içim zorluğu olmaması. Ayrıca fiyat olarak da daha makuller. Ilık su ile tüketilmeleri tavsiye edilir ve 15 dakikada kana karışırlar.

Toz olanları ise; bir bardak suya karıştırılarak kullanılır, ancak pek tavsiye edilmezler çünkü tatları güzel değildir. Toz “aminoasit”ler, hap olanlara göre daha hızlı kana karışır.

Sıvı olanlar ise en çok tercih edilen türüdür. Çünkü sıvı “aminoasit”lerçok yüksek değerlere sahiptir. Bu nedenden dolayı çok yaygın kullanılırlar. En büyük özellikleri, kana çok hızlı karışmalarıdır. Direkt kaslara etki ederler. Fiyat olarak hap ve toz olanlara göre biraz daha pahalıdırlar.

Aminoasitler, proteinleri oluşturan temel yapı taşlarıdır.

Kimyada bir aminoasit hem amin hem de karboksil fonksiyonel gruplar içeren bir moleküldür . Aminoasitlerin peptit bağlarıyla uç uca eklenmesiyle oluşturdukları kısa polimer zincirler “peptid”, uzun polimer zincirler ise “polipeptid” veya ” protein ” olarak adlandırılırlar. Hücre içerisinde ribozomlar , mRNA moleküllerini kalıp olarak kullanarak aminositleri uç uca ekleyerek proteinleri sentezlerler . Bu işleme translasyon denir.

Bahsedilen amino asitlerin hepsinin aynı anda herhangi bir proteinin yapıtaşında bulunması gerekmez. Ayrıca hepsi eşit miktarda da değildir. Proteinlerde bunlardan çok daha farklı amino asitler de bulunabilir. Farklı amino asitler, 20 temel amino asitle oluşturulmuş polipeptidlerin daha sonra “farklılaşmaları” ile oluşur. Bu tür amino asit farklılaşmaları, proteinin özelliklerini ve işlevlerini oldukça fazla değiştirir. Örneğin çözünürlüklerini arttırabilir veya azaltabilir ya da diğer molekülerle etkileşmelerini düzenleyebilir.

Amino asitlere ek olarak proteinler, çok daha farklı gruplar da barındırabilirler. Amino asit dışında, yapısında farklı türler barındıran amino asitlere, “konjuge proteinler” denir. Konjuge proteinler, kovalent veya non-kovalent bağlarla, nükleik asitlerle nükleoproteinleri, lipidlerle lipoproteinleri, karbonhidratlarla glikoproteinleri ve daha birçok küçük molekül kütleli maddelerle, metallerle ve metal içeren gruplarla kompleks yapılar oluşturabilirler.

 • Amino Asitler Ücretsiz Kargo ve 9 Taksit Fırsatıyla Supplementler 'da.
 • Aminoasitler, proteinleri oluşturan temel yapı taşlarıdır. Kimyada bir aminoasit hem amin hem de karboksil fonksiyonel gruplar içeren bir moleküldür.
 • Amino asit takviyesi kullanmak bu önemli elementi almak açısından bir yol olabilir ancak daha sağlıklı olanı amino asitleri doğal gıdalar yoluyla almaktadır.
 • Amino asit , proteinlerin en küçük birimi olan ve yaşamsal faaliyetlerinin devam ettirebilmesi için gereken önemli bir yapı taşıdır.
 • Kompleks amino asit supplementleri tek veya birkaç amino asit içeren supplementlerin aksine hemen hemen tüm amino asitleri barındıran besin destekleridir.
 • Örneğin 70 kilo ağırlığındaki bir yetişkinin vücudunda 14 kilo amino asit vardır.  Amino asit nedir çeşitleri nelerdir öğrendik.
 • Amino asitleri amino asit yapan iste bu sahip olduklari R gruplaridir diyebilirim.  Ortamin pH ina göre degisen bir denge ile amino asitler iyonik yapida bulunurlar.
 • Kas yapımında çok önemli olan proteinlerin yapı taşı olan Amino asit ihtiyacınızın bir bölümünü Amino Asit İçeren Yiyecekler ile karşılamanız mümkündür.
 • 23 çeşit amino asit mevcuttur. Bunlardan spor için ideal olanlar da ayrıca bir kategori oluşturmaktadırlar.  Hap olanlar; halk arasında yaygınca kullanılan amino asit türüdür.
 • Temel amino asit bilgilerine göre, vücudumuzun kesinlikle üretemediği 8 ana amino asit bulunmakta ve bunlar temel amino asitler olarak adlandırılmaktadırlar.
 • Amino Asit Rehberi. AMİNO ASİT NEDİR? Sporcular tarafından sıradan bir supplement olarak görülen amino asit , sıradanlıktan çok daha öte bir takviyedir.
 • Hardline Whey, BCAA, Progainer, Glutamin Vbg.. Ürünleri Satın AL.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir