Hamilelikte Şekere Dikkat!

Son yıllarda şeker ve paralel olarak tansiyon problemleri hat safhaya çıkmasından ötürü uzmanlar şeker ve şeker ürünleri tüketimi hususunda insanları uyarıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, hamile bayanlarda kan şekerinin artma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Çağımızın hastalıklarından şeker ve buna bağlı olarak değişebilen tansiyon hastalıkları için uzmanlar ciddi uyarılarda bulunuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay da bu hususta özellikle hamile bayanları bu konuda bilinçlendiriyor.

Dr. Aslı Alay, yiyeceklerle alınan karbonhidrat olarak bilinen gıdaların vücutta glukoz olarak ifade edilen şekerlere dönüştüğünü belirtti.. Op.Dr. Aslı Alay, “Glukoz yani karbonhidratların en küçük parçacıkları yaşamımızı devam ettirmemiz için gereken enerjiye dönüşür. Bu dengede en ufak bir bozulma çeşitli hastalıklara yol açar. Metabolik hastalık olarak bilinen bu hastalıklardan toplumda en sık görüleni diyabettir. Diyabet, kanda var olan şekeri hücrelerimizin kullanamamasından kaynaklanır. Kanda şeker yüksek ama işe yaramıyor. Çünkü şekeri kullanmamızı sağlayan insülün ya vücutta yok yada etkisini gösterememektedir.” de dedi.

Aslı Alay, gestasyonel diyabetin hamile bayanlarda tanısı konulan hastalık olduğuna dikkat çekti. Bu hususta Alay, hamile bayanlara yapması gerekenler hususunda fikirler verdi. Özellikle bol yürüyüş yapılmasından yana olan Alay, Akdeniz mutfağına ait diyetlerin yapılmasını ve hayatlarından sporu asla eksik etmemeleri ve katiyyen sigara içmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir