Halk Darbeye Hem Sokaklarda Hem de Sosyal Medyada “Hayır” Dedi

TSK’nın içinde bir grubun darbe girişiminde bulunmasına en büyük tepki halktan geldi. TRT’de darbe bildirisinin okunmasının ardından yurdun dört bir tarafında halk sokağa döküldü. Helikopterler halka ateş açtı. Ülke adeta savaş alanına döndü. TBMM’nin bombalandığı, sokaklara insanların döküldüğü, 161 kişinin hayatını kaybettiği, 1154 kişinin ise yaralandığı korkunç gece sosyal medyada böyle yankı buldu: Darbeye Hayır!

#DarbeyeHayır

 

#DarbeyeHayır

 

#DarbeyeHayır

 

#DarbeyeHayır

 

#DarbeyeHayır

 

#DarbeyeHayır

 

#DarbeyeHayır

 

#DarbeyeHayır

 

Halk Darbeye Hem Sokaklarda Hem de Sosyal Medyada “Hayır” Dedi

Önemli olaylar:

 • Askerî güçler ve polisler arasında yoğun çatışma yaşandı, sivillere ateş açıldı.
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalandı.
 • Ülke çapında darbecilere yönelik gözaltı ve soruşturmalar başladı.
 • Ülke genelinde toplamda dokuz ay süreyle olağanüstü hâl ilân edildi.
 • Darbeci olduğu iddia edilen kişilere yönelik başlayan tasfiyeler , OHAL koşullarında hükûmet tarafından genişletilerek çeşitli muhalif ve hükûmet karşıtı kesimlere karşı uygulanmaya başladı.

2016 Türkiye askerî darbe girişimi ya da darbecilerin verdiği adıyla Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsü.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT ‘de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ‘nün jandarma tarafından kapatılması ile başlayan süreçte, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ‘na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla ‘nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar , Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak , Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , CNN Türk ‘te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye’nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104’ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300’den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

Gülen Hareketi destekli olduğu öne sürülen askerî darbe girişiminin ardından İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Ceza Kanununun anayasal düzene karşı suçlar kapsamında yer alan ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs’, ‘ Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ‘nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye teşebbüs’, ‘halkı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine karşı silahlı isyana tahrik’ ve ‘cumhurbaşkanına suikast’ suçlarından soruşturma başlatıldı. 21 Temmuz’da Millî Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından anayasanın 120. maddesi gereğince üç ay süreyle olağanüstü hâl ilan edildi.

Darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askerî darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askerî darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti.

Halk Darbeye Hem Sokaklarda Hem De Sosyal Medyada “hayır” Dedi Özet Bilgiler

 • Ana Sayfa Türkiye Halk Darbeye Hem Sokaklarda Hem de Sosyal Medyada “ Hayır ” Dedi .
 • Hem de Sosyal Medyada " Hayır " Dedi Böylesi Yok!  TSK’nın içinde bir grubun darbe girişiminde bulunmasına en  ardından yurdun dört bir tarafında halk sokağa döküldü.
 • İlk günden itibaren hem sosyal medyadan destek veren hem de eylemlere katılan ünlü isimler de vardı.
 • Nihat Doğan geçtiğimiz günlerde gerçekleşen darbe girişimine karşı ayaklandı. Mahmutbey çevresinde çektiği görüntüler ile sosyal medya da fenomen haline geldi.
 • İşte sosyal medyada "Başkanlığa Hayır " diyenler tarafından sıkça paylaşılan marş  Turan; çocuklarımızın özgür olacağı bir gelecek için ‘ Hayır ’ dedi . 06 02 2017 19:40.
 • ardından hem hükümet hem de örgütten yeniden görüşme sinyalleri geldi.  Kolombiya halkından referanduma katılanların yüzde 50,2'si bu anlaşmaya " hayır " dedi .
 • Yakup Okumuşoğlu Doğaya Yapılan Darbeye Hayır Dedi .  üyelerine ulaşmaya çalıştık ve kamuoyunda duyarlılık yaratmak için sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulunduk.
 • etmek vardır” dedi .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir