Halikarnas Balıkçısı’nın Hayatı ve Bilmedikleriniz

Halikarnas Balıkçısı, asıl adıyla Cevat Şakir’in kitabını, okulda hocamın verdiği ödev üzerine okumuştum. Adını hiç duymadığım bu adamın yazdıkları, insanı okudukça huzura sürüklüyor. Ama onun hayatı, yazdıkları kadar huzur verici değil. İşte onun hayatı

Balıkçı, 1890 yılında doğdu, 1973 yılında ise kanserden vefat etti.

Çocukluğunun önemli bir kısmını Yunanistan’da geçirmiş, sonrasında Robert Kolejinde okumak için İstanbula gelmiş, yüksek öğretimini ise Oxford Üniversitesinde, Yeni Çağlar Tarihi bölümünde tamamlamıştır.

İtalyan bir kadınla evlenmesi hayatını farklı bir yöne çevirmiştir. Çünkü iddaalara göre, babası ile karısı arasında yasak bir ilişki başlamış, bunu öğrenen balıkçı ise babasını öldürmüştür. Tutuklanan ve hapse konulan balıkçı’ya 14 yıl ceza verilmiş, fakat ilerleyen hastalığı nedeniyle affedilmiştir.

Çıktıktan sonra dergilerde yazı yazmış, ‘Hapishane İdama mahkum olanlar bile bile asılmaya nasıl giderler’ yazısı yüzünden yargılanmış ve 3 yıl Bodrum’a sürgüne gönderilmiştir.

Cezası kalkmasına rağmen, o, Bodrum’u o kadar benimsemişti ki, orada gömülmeyi isteyecek kadar Bodrum’a bağlanmıştı.

Birkaç yıl sonra İzmir’e yerleşti ve hayatını rehberlik yaparak devam ettirdi.

Kanser hastalığından dolayı vefat etti, ve isteği doğrultusunda Bodrum’a gömüldü.

Akdeniz ve Ege hakkında birçok eser yazdı. Deniz hikayelerini okurken burnunuza deniz kokusu gelecektir. Sadece deniz hakkında değiş, antik Yunan tanrılarıyla ilgili de bir eseri vardır.

Kendisi üç defa evlenmiş. Bu evliliklerden iki çocuğu olmuştur.


 

Halikarnas Balıkçısı’nın Hayatı ve Bilmedikleriniz

Cevat Şakir Kabaağaçlı veya tanınan adıyla Halikarnas Balıkçısı , Bodrum ‘a olan aşkı ile tanınan ünlü roman ve hikâye yazarıdır.

Halikarnas Balıkçısı’Nın Hayatı Ve Bilmedikleriniz Özet Bilgiler

  • Cevat Şakir, adeta bir sanat ortamında yetişmiştir. Kız kardeşleri resim, gravür gibi sanat dalları uğraşmaktadır. Halikarnas Balıkçısı ’’ nın ailesinden birçok sanatkâr çıkmıştır.
  • Halikarnas Balıkçısı Hayatı Kısa Halikarnas Balıkçısı Hayatı En Kısa.  edebiyatının önemli isimlerinden Cevat Şakir Kabağaçlı, Halikarnas Balıkçısı olarak bilinir .
  • Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) kısa hayatı , Halikarnas Balıkçısı edebi kişiliği, Halikarnas Balıkçısı hakkında kısa bilgiler.
  • Kabiri Bodrum Gümbetteki Türbe Tepesinde manevi oğlu Şadan Gökovalı ile seçtiği yerde küçük bir müzesi ile birlikte Halikarnas Balıkçısı Müzesi adı altında bulunmaktadır.
  • Halikarnas Balıkçısı , Hayatı ve Eserleri. 30 Eylül 2016 Yazar: Zülal Külekci.  Yalnız o bugün bu adları ile değil Halikarnas Balıkçısı adı ile anılmaktadır.
  • Mezarı Türbe tepesinde Halikarnas Balıkçısı Müzesi adı altında bulunmaktadır.  Şadan Gökovalı, (Manevi oğlu) Halikarnas Balıkçısı ’ nın kendisine yaptığı vasiyeti şöyle anlatıyor
  • “Bu heykellerin kadrini biz bilmezken siz bilmiş ve alıp götürmüşsünüz.  Halikarnas Balıkçısı kimdir? Hayatı ve eserleri: Cumhuriyet devri roman ve hikâyecilerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir