Günübirlik kaçamak:Acelle Yaylası

Günübirlik kaçamak:Acelle Yaylası

GENEL BİLGİ VE NEDEN GİTMELİ ?

Yağmurlar geçti ve yaz gerçek yüzünü göstermeye başladı. Tüm ülkede genel olarak yükselen sıcaklıklar, deniz kenarını bile çekilmez kılıyor. Eski bir gelenek olan yaylaya gitmek için güzel bir rota önerimiz var. İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlerin ortasında yer alan Sakarya’nın Akyazı ilçesinde, serin yaylalar sizi bekliyor. İster yalnızca birini gezebilir, konaklama yapabilir ya da doğa yürüyüşleri ve balıkçılık yapabilirsiniz.

ACELLE YAYLASI

Acelle yaylası dağların arasında küçük bir yerleşim yeri olarak bilinmeye başlamış. Kışın yalnızca bir iki evde yaşayanlar oluyor. Yayla, pek çok yayladan farklı olarak içinde akarsu ve şelale de barındırıyor. Yaklaşık 1300 metre yükseklikte olan ya ile yazın en sıcak günlerinde dahi serin.

Yayla üzerinde tabiat yürüyüşleri yapabileceğiniz birçok yer mevcut. Kışları yaban yaşamının canlı olduğu yerde yazın daha güvenli bir ortam oluşuyor. Yayla içerisindeki yerleşimin içerisinden geçen derelerin gölet oluşturduğu kısımlardaysa balık tutabilirsiniz. Yayla yolunu takip edip karşı köşesine doğru devam ederseniz, şelaleyi de bulabilirsiniz. Gayet kolay bir yerde.

Temiz hava, yeni bir yer keşfetmek, yazın sıcağından kaçmak adına güzel bir hafta sonu etkinliği yapacaksanız, Acelle yaylası inanılmaz. Yaylada kışın bazı kesintiler olsa da, genellikle telefonlar hep çekebiliyor. Yaylaya ulaşan yol ise gayet düzgün bir asfalt. Yaylaya giriş yaptıktan sonra asfalt, mıcır ve bazan toprak yollar devam ediyor. Köy içerisinde seyahat için alçak arabalar sorun yaşatabilir.

Acelle yaylasında her Temmuz ayının son haftası şenlikler yapılıyor. Şenliğe denk gelerek birçok konser etkinlikliği görebilirsiniz. Yayla, Akyazı ilçe merkezine yaklaşık olarak 45 km mesafede bulunuyor.

Konaklama

Yaylada ne yazık ki konaklama alanı bulunmuyor. Sadece çadırınız ile gidebilirsiniz. Konaklama için tek alternatif 10 km kadar yakında bulunan Sultanpınar yaylasında kalmak. Sultanpınar Yaylasında bir pansiyon mevcut.

Yeme-İçme

Yaylada kafe ve restoran tarzı bir yer bulma olanağınız yok. Piknik ya da mangal… Yaylada yapılacak en güzel etkinliktir. Yayla’ya varmadan önce Akyazı ya da Kuzuluktan alış verişlerinizi yapabilirsiniz.

Yaylaya çıkmadan önce ya da dönüşte birşeyler yemek isterseniz alternatifler mevcut. Akyazı, yaylaları kadar Alabalığı ile de ünlü. Birbirinden güzel restoranlar mevcut. Orman ile iç içe kurulmuş alabalık tesislerinde ailece zaman geçirebilir, temiz hava alabilirsiniz.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMLAR VE İMKANLAR

Yayla’ya toplu taşımayla ulaşmanız olanaksız. Akyazı ya da Kuzuluk’a kadar toplu taşımayla ulaşabilir, ordan da araç kiralayabilirsiniz.

Yaylayı gördükten sonra konaklamak için Kuzuluk Kaplıcalarını da tercih edebilirsiniz. Şifalı suların üstüne kurulmuş tesisler her sene binlerce insanı tedavi ya da tatil maksatlı ağırlıyor. Eğer gezinize bu şekilde bir tarz ilave etmek isterseniz çok sayıda kaplıca seçeneğiniz de mevcut.

Kuzuluk, turistik bir yer olduğundan günübirlik aktiviteler konusunda da zengin. Kuzuluk’ta atv turu, atv safari gibi etkinliklere de dahil olabilirsiniz. Şehir içerisinde ise her türlü ihtiyacınız için marketler ve diğer dükkanlar mevcut.

Acelle Yaylasına Nasıl Gidilir?

Yaylaya gidiş için konum aldığınızda Google da kayıtlı olan yer yanlış adres tarifi yapıyor. Eğer yaylaya gidecekseniz “Beldibi” köyüne adres tarifi alın. Kuzuluktan sonra devam eden Adapazarı-Mudurnu yolunu takip ettikten sonra bir köprüyle Mudurnu çayının üstünden köye giriş yapacaksınız. Sola dönüp devam ettikten sonra tabelalar sizi yönlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir