Günlük Ne Kadar ve Ne Zaman Su İçmeliyiz?

Su hayatımızın önemli bir bölümünü kapsıyor. Hava kadar su da bizim olmazsa olmazımız. Peki gün içinde ne kadar su içmeliyiz? Yemek yedikten önce mi yoksa sonra mı su içilmeli? İşte bu önemli sonunun cevabı;

Uzmanlar, su tüketiminin günlük hayatımızın bir parçası haline getirmeyi kolaylaştırmak için önemli tavsiyelerde bulunuyor… 

İşte doğru su içme vakitleri…

Uykudan önce 1 bardak


Güzel ve deliksiz bir uyku için iç organlarımızın, rahatı önemli. Susuz kalan iç organlar, alarm seviyesine geçer, o yüzden yatmadan önce su içip iç organları ferahlatmalısınız!

Kışın aylarında sıcak su


Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için mutlaka su içmelisiniz. Kış günlerinde içtiğiniz sıcak su içinizi ısıtacaktır. Ve böylelikle bağışıklık sisteminizi de su ile koruyarak, kış soğuğuna daha dirençli olabilirsiniz.

Yaz mevsiminde 2 litre kuralı!


Normalde günlük ortalama su tüketimi 1,5 – 2 litre arasında olmalı. Ama yazın ter ve idrar yolu ile atılan sıvı oranı arttığı için daha fazla su içmelisiniz. Yaz aylarında özellikle e n az 2 litre ve üstü su tüketimi şart!

Sabah Kalkar Kalmaz 1 bardak


Gece boyunca uyku esnasında kaybettiğiniz suyun yerine konması çok önemli. Hem zihninizin hem de iç organlarınızın uyandığınızı anlaması için uyanır uyanmaz 1 bardak su içmelisiniz.

Spor Esnasında


Spor yaparken kaybettiğiniz sıvı oranını tekrar bünyenize almalısınız. Yoksa vücut dengesi bozulması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Spor yaparken 15-20 dakikada bir, fazla abartmadan, bir çay bardağı kadar su tüketmeniz kaslarınız için de iyi gelecektir.

Yemekten önce ve sonra 1 bardak


Yemekten önce 1 bardak su içmeniz zihninize açlık hissinizi bastırır. Fazla kiloların önüne geçmek ve iştahınızı törpülemeniz için iyi bir fırsattır. Zayıflamak için de idealdir. Yemekten sonra bir bardak su ise vücuda alınan tuzun vücuttan atılmasını sağlar.

Mesai saatlerinde


Su içmeyi en çok unuttuğumuz zaman dilimleri ise çalışma saatleridir. Mesaideyken, sürekli çay ve kahve tüketilir ancak hiçbiri suyun yerini tutmaz. Bu yüzden masanızda ya da çalışma alanınızda gözle görülebilecek yerlere mutlaka dolu bir bardak su koyun. Su, çalışma hayatında zihninizin her zamankinden daha açık olmasını sağlar.

  • Günlük ne kadar su içmeliyim ? İşte bu sorunun cevabı burada. Günlük su ihtiyacınısı hesaplamak için istenen değerleri girip "Hesapla" tuşunu tıklayın.
  • Peki, sağlıklı bir yaşam için ne zaman ve ne kadar su içmeli ?  Web adresi : sihirlikadin / suyu ne kadar ve nasil icmeliyiz /.
  • Peki, 1 günde kaç litre su içmeliyiz ki vücudumuz istediği su oranına ulaşsın. Günde Ne Kadar Su Tüketmeliyiz? Günlük aktivitelerimizi yerine getirirken su kaybı yaşarız.
  • Günlük ne kadar su içmeli ? Bir yetişkinin günlük su gereksinimi ortalama 2 2.5 litredir.  Ne kadar su içmeli kadar önemi bir diğer soru ne zaman ve ne tür su içmelidir ..
  • Günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır, ne kadar su içmeliyiz , hangi sıklıkla su   Su Ne Zaman İçilmelidir? Sabah kalktığınızda aç karnınıza 1 bardak suyla güne merhaba deyin.
  • Ne kadar su içmeliyiz ? Her nefes alıp vermede, terleme ile, idrar ve dışkılama yoluyla  Günlük su ihtiyacı, vücudun içerdiği su miktarına ve harcadığı enerjiye bağlı olarak değişir.
  • Suyu ne zaman içmeliyiz ? Prof. Dr. Mustafa AKÇAM Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir