Günahların Affedildiği Berat Kandili’ne Dair Bilmeniz Gerekenler

Berat Kandili’nin önemi nedir? Allahü teâlâ ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ diye buyurur.”


Üç aylar içerisindeki mübarek günlerden birisi olan Berat Kandili ayrıca 11 Ayın Sultan’ı Ramazan ayının da habercisidir. Berat Kandili bugün idrak edilecek. Peki Berat Kandilinin önemi nedir? İşte bu kutlu günün önemi.

Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir


İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir.

Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat (Berâet), borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi mânâlara gelir.

Berat Kandili, Allah’ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir.

Bu mübarek gecenin dört tane adı vardır.


En bilinen adı ”leyle-i beraa” (Berat Gecesi) olmakla birlikte ”leyle-i mübareke”, ”leyle-i rahmet” ve ”leyle-i sakk” isimleridir.

Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır.


Levh-i mahfuz; “levh” levha, “mahfuz” ise korunmuş demektir. Allah’ın takdir ettiği, olmuş ve olacak bütün şeylerin üzerinde yazılı bulunduğu kabul edilen kader levhasına denir.

Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir.

Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da Tenzil denir.

Rahmet kapılarının açıldığı 4 geceden biridir.

Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan duâ, tevbe, red olunmaz. Fıtr Bayramının ve Kurban Bayramının birinci geceleri, Şa’bânın onbeşinci (Berât) gecesi ve arefe gecesi.

Bu gecede Allahü teâlânın rahmeti zuhûr edip, mü’minleri magfiret eder, bağışlar.

Şa’bân ayının onbeşinci gecesi, rahmet-i ilâhi dünyayı kaplar, herkes affolur. Ancak haksız yere müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allahü teâlâya ortak koşan mağfiret olunmaz.

Peygamber efendimiz Berât gecesinde, sabaha kadar ibâdet ederdi.

Bu sene içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.

Bu sene içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır.

Bu gece herkesin rızkı tertip edilir.

Bu gece herkesin ameli ve işleri Allahü teâlâya arz olunur.

Bu mübarek gecede bol bol tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı ve Kur’an-ı kerim okunmalıdır.

Biz de Böylesi Yok ailesi olarak bütün inananların kandilini kutlarız.

  • Ana Sayfa Yasam Günahların Affedildiği Berat Kandili ’ ne Dair Bilmeniz Gerekenler .  Berat Kandili bugün idrak edilecek.
  • Berat Kandili nedir ?  Kur’an’ımız beraatı nasıl kazanacağımıza dair bize ipuçlarını veriyor.
  • Berat Kandili ' ne dair detaylı bilgiler haberimizde.  Berat Kandili ile bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik…  Şüphesiz Allah bütün günahları affeder .
  • Bir çok hadis de Berat Kandili gecesinin faziletlerini anlatmaktadır. Günahların affolduğu rahmet gecesi olarak bilinen Berat Kandili en önemli 5 geceden biridir.
  • Berat Kandili Gecesi Hangi Günahlar Affedilecek ?  Berat Kandili ne zaman?  Ancak Kadir Gecesinin Ramazan’ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır.
  • Berat Kandili , günahların affı için müthiş bir fırsat.  Berat Kandili 'Nde affedilmeyecek 7 kişi! 23 Haziran 2013 Pazar 19:10.
  • Günahların Affedildiği ve Kulların Temize Çıkarıldığı Berat Kandili !  Öldür, tecavüz et, çal çırp ne de olsa Berat Kandili var.  Mutlaka Okumanız Gereken 17 Enfes Kitap.
  • Berat kandiline dair her şey haber7 'da.  Ey Âişe, sen bu gecede, ne olduğunu bilir misin?  ŞüphesizAllah bütün günahları affeder .
  • Berat kandiline dair her şey habervaktim 'da..  Ey Âişe, sen bu gecede, ne olduğunu bilir misin?  ŞüphesizAllah bütün günahları affeder .
  • Bir çok hadis de Berat Kandili gecesinin faziletlerini anlatmaktadır. Günahların affolduğu rahmet gecesi olarak bilinen Berat Kandili en önemli 5 geceden biridir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir