Gribe yakalanmamak için alabileceğiniz 10 önlem

Havaların birden değişmesi ile birlikte gribal enfeksiyonlarda uzmanlar vatandaşları uyarıyor.  Gripten korunmak isteyenlerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için yiyeceklerine çok dikkat etmesi gerektiğini söylüyorlar.

Grip’in birden çok belirtisi olduğunu söyleyen uzmanlar örnek olarak şayet burun akması, aksırma, burun içerisinde kaşınma durumları yaşanıyorsa,Baş sızısı, vücutta yüksek ateş gibi  halsizlik, yemek yememe ve su içme gibi iştahsızlık, üşüme ve titreme  gösteriyor

Grip bulaşıcı bir hastalık olduğundan çok dikkat edilmeli. Grip’e yakalanmak istemeyen insanların birbiri ile tokalaşması, başkasının özel eşyalarına dokunma  hapşırma ve öksürme yolu ile bir çok yol gribin bulaşıcı sebepleridir.

Gripten korunma yolları veya yöntemleri arasında, ilk olarak vücut temiz olmalı özellikle elleri hijyen içerisinde tutulmalı. Mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek hekimin vermiş olduğu ilaçları ve tavsiye edilerini dikkate darılmalı ek tedavi olarak bitkisel olmak şartı ile ada çayı, ıhlamur çayı hastalara tavsiye edilmektedir.

gribe-yakalanmamak-icin

Gripten korunma yolları nelerdir diyorsanız;

Gribe yakalanmamak için alabileceğiniz 10 önlem:

1. Sık el yıkama alışkanlığı temas yoluyla bulaşan virüslere karşı en iyi korunma yöntemidir. Hapşırdığınızda ağzınızı elinizle kapatırsanız dokunduğunuz eşyalarda virüsler saatlerce hatta günlerce canlı kalabilir. Grip mevsiminde kalabalık ortamlardan ve hastalanmış kişilerle yakın temastan kaçının. İşiniz gereği tokalaşmak zorundaysanız ilk fırsatta ellerinizi yıkayın.

2. Bol vitamin alın. Vitaminleri ilaç olarak almak yerine koyu yeşil, kırmızı ve sarı renkteki meyve ve sebzeler tüketerek sağlayın. Özellikle turunçgiller, domates, kivi, brokoli, maydanoz gibi C vitamini kaynaklarını sofranızdan eksik etmeyin.

3. Sıcak tavuk suyu çorba hem sıvı hem de protein alımı için gayet faydalıdır. Çorbanın sıcaklığı burun ve boğaz şikayetlerini azaltır.

4. Her gün bir kase kaymağı alınmış yoğurt tüketin. Yoğurt yemenin soğuk algınlığını yüzde 25 oranında azalttığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir.

5. Sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakın. Bilimsel araştırmalar sigara kullananların daha sık soğuk algınlığına ve gribe yakalandıklarını göstermektedir.

6. Stres ve aşırı yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatan faktörlerdir.

7. Egzersiz, vücut ısısını artırarak terlemeyle birlikte vücut sıvılarınızı tazeler ve toksinlerinizi atmanızı sağlar. Düzenli egzersiz yapanlarda soğuk algınlığı ve grip daha az görülür.

8. Günde en az 8 bardak su için. Özellikle hastalandığınızda ılık su, zencefil, bal, limon, tarçın, adaçayı, ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekleri tercih edin. Süt ve sütlü içecekler vücut salgılarında koyulaşmaya neden olacağı için soğuk algınlığı veya grip durumunda içmeyin.

9. Grip olduğunuzda hemen antibiyotiklere sarılmayın. Bir hafta içerisinde düzelmediğiniz takdirde bakteriyel enfeksiyonlar gelişebildiği için hekiminiz kontrolünde antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

10. Eylül-Kasım ayları içerisinde grip aşınızı yaptırın. Özellikle kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yaşlıların mutlaka yaptırması gerekir.

Kaynak:

Gribe yakalanmamak için alabileceğiniz önlemler

Gribe yakalanmamak için alabileceğiniz 10 önlem

Grip, influenza veya enflüanza, viral bir hastalıktır. Sağlıklı insanlarda ortalama bir haftada geçmesine rağmen; vücut direncini düşüren kronik hastalığı olan kişilerde ve yaşlılarda pnömoni , meningoensefalit , gibi ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilir. Bu tür risk grubundaki kişilere “yüksek risk grubundaki kişiler” denir.

Grip virüsü Orthomyxoviridae familyasına mensup örtülü bir RNA virüsüdür. Virüsteki nükleik asit 8 tane negatif anlamlı RNA’dan oluşur. RNA’nın kopyalanmasında hata oranı yüksek olduğu için, virüs genomu sürekli değişim halindedir. Ayrıca, aynı hücreyi birden fazla virüsün enfekte etmesi durumunda viral RNA parçaları birbirleriyle karışıp yeni genetik kombinezonlar oluşturabilirler. Bu nedenlerden dolayı vücudun bir grip türüne karşı kazandığı bağışıklık ertesi yıl ortaya çıkan yeni bir salgına karşı genelde etkisiz olur.

Gribe Yakalanmamak Için Alabileceğiniz 10 Önlem Özet Bilgiler

  • Gribe yakalanmamak için alabileceğiniz önlemler . Havaların birden değişmesi ile birlikte gribal enfeksiyonlarda uzmanlar  10 . Eylül Kasım ayları içerisinde grip aşınızı yaptırın.
  • Grip nasıl bulaşır ? Gribe Yakalanmamak için Alabileceğiniz Önlemler nelerdir?  10 . Eylül Kasım ayları içerisinde grip aşınızı yaptırın.
  • Gribe yakalanmamak için alabileceğiniz önlemler . Tarafından. Enteresan Bilgiler.  10 . Eylül Kasım ayları içerisinde grip aşınızı yaptırın.
  • Gribe yakalanmamak için alınabilecek 6 önlem ! Grip hastaları hem iyileşmek, hem de başkalarına bulaştırmamak için muhakkak evinde bir hafta istirahat etmeli.
  • Özellikle H3N2 virüsünün yol açtığı grip nedeniyle son 10 günde boğaz ağrısı, yüksek ateş, öksürük, halsizlik, vücut  Gribe yakalanmamak için alınabilecek 6 önlem !
  • Gribe Karşı Alınabilecek 10 Önlem . 133.735 Kez Görüntülenme.  Gribe yakalanmamak için nelere yapmalıyız. Alabileceğiniz önlemleri bu videoda bulabilirsiniz.
  • Grip hastalığına yakalanmamak için alınması gereken 10 önemli önlem uzmanlarımız tarafından açıklandı. Şaşırtıcı tavsiyelere kulak verecek grip olmamanız mümkün.
  • Gribe yakalanmama ya da nezle olmamanızı sağlayan basit ancak etkili 12 öneri ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.  10 Sigara içmeyin.
  • Mesajgönderen CimCime66 » 07 Kas 2010, 10 :22. [font=Comic Sans MS] Gribe yakalanmamak için alınan çoğu önlem gripten korumuyor.
  • Bu nedenle gripten korunma çok önemlidir. Özellikle grip salgınlarının yaygın olduğu sonbahar ve kış aylarında alacağınız basit önlemler ile gripten korunabilirsiniz

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir