Gözüm Neden Seğiriyor? Göz Seğirmesi Hakkında Her şey?

Sol veya sağ gözüm seğiriyor, göz seğirmesi neden olur? Ne anlama gelir? Göz seğirmesini engellenebilir mi ya da tedavisi var mı? gibi sorulara burada cevaplar bulacaksınız.


Göz seğirmesi; göz kapağı tikleri ve kasılmaları oldukça yaygındır. Genelde gözlerden birinin alt kapağında görülür, ama üst göz kapağı da seyirebilir. Pek çok göz seğirmesi anlıktır. Kısa bir süre olur ve biter, ama haftalarca, hatta aylarca sürenleri bile vardır.
Göz seğirmesine bir çözüm bulabilmemiz için, bu sinir bozucu sorunun esas sebebini belirlememiz gerekiyor. Doktor dilinde miyokimi (adele seğirmesi) denen, gözde oluşan ve dalgalanan bu kas kasılmalarının sebepleri şunlar olabilir:
Bir anlık göz kapağı seğirmesi genellikle iyi huyludur, durumun ciddi olmadığı veya tıbbi bir sorunun işareti olmadığı anlamına gelir. Buna rağmen, bu tarz bir göz kapağı seğirmesinin tedavisi bile zor olabilir. Göz seğirmesini durdurmanın tek yolu, sorunun sebebi bulmak ve tedavi etmek olabilir. Göz seğirmesinin daha ciddi örneklerine, azblefarospazm ve orofasiyel diskinezi gibi nörolojik durumlar neden olmaktadır. Bu durumlar çok nadir yaşanır ve yaşandığında da bir göz doktoru tarafından teşhis edilip tedavi edilmelidir.
Gözüm Neden Seğiriyor?

Stres: Çok stresli olduğumuz zamanlarda hepimizin vücudu birbirinden farklı tepkiler verir. Göz seğirmesi, özellikle de göz yorgunluğu gibi görüş sorunları ile ilişkili olduğunda stresin bir işareti olabilir (aşağıya bakın). Stres nedenlerini azaltmak göz seğirmesini durdurabilir.
Yorgunluk: Stresten ya da başka sebeplerden kaynaklanan uyku eksikliği, göz kapağı kasılmalarını tetikleyebilir. Düzenli ve yeterli uyumanın yardımı olabilir.
Göz yorgunluğu: Görüşle ilişkili stres, yeni bir gözlüğe ihtiyacınız olduğunda ortaya çıkabilir. Belki de gözleriniz, göz kapağı seğirmesini tetikleyecek kadar çok zorlanıyordur.
Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazları aşırı derecede kullanmak da görüşle ilişkili stresin yaygın bir nedenidir.
Kafein ve alkol: Pek çok uzman, çok fazla kafein ve/veya alkol tüketiminin göz seğirmesini tetikleyebileceğine inanmaktadır. Eğer kafein (kahve, çay, gazlı içecek vb.) ve/veya alkol tüketiminiz arttıysa, azaltmak işe yarayabilir.
Göz kuruluğu: Yaşlı nüfusun yarısından fazlası, yaşlanmaya bağlı göz kuruluğu yaşamaktadır. Göz kuruluğu ayrıca, bilgisayar kullanan, bazı belirli ilaçları alan (antihistamin, antidepresan vb.), lens takan ve kafein ve/veya alkol tüketen insanlarda sıkça görülür. Yorgun ve baskı altında olduğunuzda da göz kuruluğu yaşayabilirsiniz.
Böyle bir durumda yapılabilecek en iyi şey göz doktorunuzla görüşmek olacaktır, çünkü göz kuruluğunun farklı birçok tedavisi bulunmaktadır.
Dengesiz beslenme: Bazı raporlar ortaya koyuyor ki, magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu bazı besinlerin eksikliği göz kapağı kasılmalarını tetikleyebilmektedir. Bu raporlar bilimsel kanıtlar barındırmak açısından biraz zayıf olsalar da, göz kapağı seğirmesinin nedeni olabilecek bu durumu göz ardı edemem. Bir besinin eksikliğinin sizi etkilediğinden şüpheleniyorsanız, rastgele bir besin desteği satın almak yerine, bir uzman tavsiyesi almak için aile doktorunuzla görüşün.

Alerjiler: Gözünde alerji olan insanlar göz kaşınması, şişmesi veya sulanması yaşayabilirler. Gözlerin ovulması, göz kapağı dokularına ve gözyaşına histamin salınmasına neden olur. Bu çok önemlidir, çünkü bazı vakalar göstermiştir ki; histamin, göz kapağı seğirmesine neden olmaktadır.
Göz Seğirmesi Tedavileri
Nadir olarak görülen bazı vakalarda, göz seğirmesi bir türlü giderilemez. Bu tarz göz seğirmelerinin bir kısmı, kas kasılmalarını durduran Botoks enjeksiyonu bile başarılı bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Göz seğirmesi yüzünüzün yarısını ya da göz kapaklarınızın kapanmasına neden olacak kadar tüm gözünüzü etkiliyorsa, uygun teşhis ve tedavi için doktorunuzla görüşün.

  • Ana Sayfa Sağlık Gözüm Neden Seyiriyor? Göz Seyirmesi Hakkında Herşey .   Buna rağmen, bu tarz bir göz kapağı seğirmesinin tedavisi bile zor olabilir.
  • Sol veya sağ gözüm seğiriyor , göz seğirmesi neden olur? Ne anlama gelir?  Buna rağmen, bu tarz bir göz kapağı seğirmesinin tedavisi bile zor olabilir.
  • Daha önce böyle bir şey yaşamadıysanız ve ‘ Göz seğirmesi nedir?‘ diye soracak olursanız göz seğirmesi , göz kaslarının istem dışı kasılmalarıdır.
  • Göz seğirmesi nedir, göz seğirmesi normal bir durum mu? Herhangi bir zararı olur mu? Optometrist Muriel Schornack ve Dr. Payal Patel açıkladı.
  • Pek çok göz seğirmesi anlıktır.  Gözüm Neden Seğiriyor ? Stres: Çok stresli olduğumuz zamanlarda hepimizin vücudu birbirinden farklı tepkiler verir.
  • Göz seğirmesi nedir? Neden olur? Nasıl geçer?  Gözüm Neden Seğiriyor ? Stres: Çok stresli olduğumuz zamanlarda hepimizin vücudu birbirinden farklı tepkiler verir.
  • Göz kapağının kapanıp açılmasındaki bu sıklığın artması göz seğirmesi olarak bilinir. Göz seğirmesi , göz kapağı spazmları ve tikleri oldukça yaygındır.
  • Gözüm Neden Seğiriyor ?  Göz seğirmesi , özellikle de göz yorgunluğu gibi görüş sorunları ile ilişkili olduğunda stresin bir işareti olabilir (aşağıya bakın).

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir