Göze Toz Kaçınca Ne Yapılmalı?

Sakınan göze çöp batar atasözü aklımızın bir yanında bekleye dursun. Ama göze toz kaçınca ne yapacağız? Yabancı cismin gözümüze zarar vermemesi için ne yapmalı sorusunun cevabını sizin için derledik…

Herkesin gözüne sinek veya toz parçası kaçmıştır. En önemlisi gözün içine birşey kaçınca ovuşturulmamasıdır. Çünkü yabancı cismin korneayı çizmesine sebep olabilir.

Genellikle irrite gözün sulanması yabancı cismin yıkanarak uzaklaşmasını sağlar. Göz kırpma da yardımcı olur. Bunlar işe yaramazsa ilk yardım gerekir. İlk yardımı yapan kişi göz içinde yabancı cismin yerini tayin etmelidir. Tedavi açısından, partikül gözün saydam veya beyaz kısmı üzerinde olabilir. Her ikisi için farklı tedavi gerekir.

Kornea içine gömülmüş bir toz parçasına ilk yardımı yapan kişi dokunmamalıdır. Kırpma ile çıkmayacak kadar gömülmüş ise çıkarılması için lokal anestetik gerekir. Kornea dokunmaya ve ağrıya çok hassastır. Ayrıca böyle bir yabancı cisim yüzeyi bozarak enfeksiyon eğilimini arttırır. İnfeksiyon riski antibiyotik tedavisi ile azaltılabilir. Bu nedenle, önemli bir çizik veya gömülü bir yabancı cisim olan bir kornea doktor tarafından görülmelidir. Kornea enfeksiyonları görme kaybına yol açan yoğun zararlar bırakır.

Toz, gözün beyaz kısmında ise (konjonktüre) problemi doktora ihtiyacınız olmadan çözebilirsiniz. Konjonktüreenfeksiyona çok dayanıklıdır ve küçük cizikler ciddi hasara yol açmaz. Tüm yapmanız gereken bir kağıt ve bez parçasını kıvırıp ucuyla yabancı cismi silerek almanızdır. Bu fazla bir acıya neden olmaz. Partikül alınır alınmaz batma hissi kaybolmalıdır. Siz alt kapağı aşağı çekerken hasta yukarı bakarak size yardımcı olabilir. Bu pozisyon konjonktürenin tüm alt kısmını görmenizi sağlar. Yer çekimi nedeniyle göze giren şeylerin çoğu konjonktüre alt yarısına yerleşir. Bazen partikül gözün üst yarısındadır. Bunları almak daha güçtür. Üst kapağı yukarı çekerken hastaya aşağı bakmasını söyleyin. Bazen yabancı cisim kapağın orta yüzündedir. Bunu almak için kapak ters çevrilmelidir. Göz hala batmaya devam ediyor ve siz de problemi göremiyorsanız bir doktora göstermek gerekir.

  • Göze toz , cisim, kirpik, lens kaçması durumunda ne yapılmalı .  sizin de gözünüze yabancı bir madde kaçabilir .
  • Göze kaçan her hangi bir cisim eğer doğru tedavi yöntemi kullanılmaz ise körlüğe neden olabilir.
  • Ana Sayfa › Sağlık › Göze Kaçan Madde Nasıl Çıkarılır, Göze toz , cisim, kirpik, lens kaçması durumunda ne yapılmalı .
  • Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım.
  • Bunu yaparken göze basinç yaparsa gözün bosalmasina neden olur.  Herkesin gözüne sinek veya toz parçasi kaçmistir.
  • ForumBu Bölümde Ara. gozume birsey kacti acil yardim.  demlikten sırf dem olsun ama gözünü içinde aç kapat çay göze iyi gelir. Ama çayın tozu falan olmasın temiz olsun.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir