Google’ın yeniş işletim sistemi Fushia nedir?

Google Fushia adlı yeni işletim sistemini tanıtmaya hazırlanıyor. Fushia; Google tarafından geliştirilen işletim sistemleri, Chrome OS, Android, Chromecasts..

Ortak özellikleri Linux çekirdek barındırması. Bu zamana kadar Linux’tan vazgeçmeyen Google, Fushia isimli yeni bir işletim sistemi geliştiriyor.

Fuchsia’yı Android ve Chrome OS‘tan ayıran en büyük özellik Linux tabanlı olmaması.

Google’ın diğer işletim sistemlerinden farklı olarak Magenta adlı çekirdek sistemine sahip olan Fuchsia, bu sayede akıllı telefonlar ve PC’nin yanı sıra gömülü donanımsal sistemlerde de kullanılabiliyor.

Fuchsia, Google’ın kendi çatısı altında geliştirdiği Dart isimli kodlama diliyle yazıldığı belirtiliyor. Açık kaynaklı olacak işletim sistemi Fuchsia’nın yakın zamanda Google tarafından resmen duyurulması bekleniyor.

Google’ın yeniş işletim sistemi Fushia nedir?

ARM , MIPS

Samsung Galaxy Note

Android; Google ve Open Handset Alliance tarafından, mobil cihazlar için geliştirilmekte olan, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir . Sistem açık kaynak kodlu olsa da, kodlarının ufak ama çok önemli bir kısmı Google tarafından kapalı tutulmaktadır. Google tarafından ücretsiz olmasının sebebi, sistemin daha hızlı ve çabuk gelişmesi, birçok popüler marka tarafından kullanılması ve bu sayede reklamlarını daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktır. Google , Android sistemi üzerinde çalışan Google Play marketteki oyun ve uygulamalar üzerinde aldığı reklamları yayınlayarak para kazanmaktadır. Android’in desteklenen uygulama uzantısı “.apk”dır.

Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 1 milyondan fazla uygulama bulunmaktadır. Google Play Store ise, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanı sıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google’ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır.

Open Handset Alliance , 5 Kasım 2007’de Android’i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım , yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır.

Android, Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir. Bu sistem ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kurulu Java-uyumlu kütüphaneleri içine alan uygulama iskeleti üzerinden çalışmaktadır. Android, derlenmiş Java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli Android Runtime kullanır ve cihazların fonksiyonelliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir. Google aynı zamanda işletim sistemindeki hataları bulan kullanıcıları para ödülü ile ödüllendirmektedir.

Google’ın Yeniş Işletim Sistemi Fushia Nedir? Özet Bilgiler

  • Android işletim sistemiyle piyasaya neredeyse hükmeden Google , şimdi yeni bir işletim sistemi üzerinde daha çalışıyor.
  • Bilgisayarlarda internet üzerinden kullanılan uygulamalara ek olarak artık Google , yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor.  Yeni üretim işletim sisteminin adı Fuschia olacak.
  • Ana Sayfa Teknoloji Google ’ ın yeniş işletim sistemi Fushia nedir ?  Bu zamana kadar Linux’tan vazgeçmeyen Google , Fushia isimli yeni bir işletim sistemi geliştiriyor.
  • Pembe + Mor == Eflatun( Fushia ). Google ’ ın , geliştirmekte olduğu yeni işletim sistemi Fushia ’nın geliştirilmekte olan kodları, kod deposu GitHub’da paylaşıldı.
  • İşletim Sistemi Nedir? Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor.  İşletim sistemi , bütün diğer yazılımların belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve kütük sistemine erişimini sağlar.
  • Android işletim sistemiyle piyasaya neredeyse hükmeden Google , şimdi yeni bir işletim sistemi üzerinde daha çalışıyor.
  • Android Police‘in GitHub üzerinde araştırma yaparak ortaya çıkardığı bilgiye göre Google ’ ın yeni işletim sistemi Linux Kernel tabanlı olmayacak.
  • Google ‘ ın yeni os’u. Android Police’de yer alan habere göre, yeni sisteme ilişkin bazı bilgiler GitHub üzerinden yayınlandı.
  • Google Şirketinin, Chrome OS işletim sistemini geliştirerek yeni bir işletim sistemi ile  Google ’ ın yeni işletim sistemi olan Fuschia ‘nın detayları GitHub üzerinden yayımlandı.
  • Bilişim teknolojisinde getirdiği yeniliklerle bilişim dünyasının ufkunu açan Google ’ ın , şimdi de yeni bir işletim sistemi üzerine çalıştığı bildirildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir