Google’a Rakip Yeni Arama Motoru: Oscobo

Google’a yeni bir rakip arama motoru daha çıktı, adı ise Oscobo. Oscobo arama motorunu farklı kılan sloganı ise “No Tracking. Just Search.” yani “Kullanıcı izlemek yok, sadece arama yapın.” oldu. Son dönemde birçok kullanıcının “takip ediliyoruz” şikayetlerine karşılık çıkan bu İngiltere tabanlı arama motoru Oscobo, Avrupa’da ilgi görmeyi başardı. Google’ı çok etkiler mi? bilinmez ama, takip edilmekten ve her aramalarını depolayan arama motorlarından sıkılan ve rahatsız olan kullanıcılar için vazgeçilmez olabilir. Gelin bu yeni arama motoru Oscobo’yı birlikte analiz edelim..

İngiltere tabanlı arama motoru Oscobo, son dönemlerde yaygınlaşan veri depolama, kullanıcı datalarını saklama ve kişisel verileri kayıt altına almayı hedefleyen birçok arama motorlarına karşı “Asla izlemek yok.” sloganı ile çıktı.

Fred Cornell (Eski Yahoo Çalışanı) and Rob Perin (Eski BlackBerry Çalışanı) ortak yapımı olan Oscobo, reklam verenler tarafından rekabet için fazlalaşan veri paylaşımlarından rahatsız olan kullanıcıları rahatlatmayı hedefleyerek ortaya çıktı.

 

Kurucularından Rob Perin ise ilginç bir açıklama ile neleri hedeflediklerini şöyle açıkladı; ” Aylar ve yıllar boyunca arama motorları kullanıcıların özel verilerini, profillerini ve neler yaptıklarını izleyerek bunları veri olarak depolamayı başardı. Ve bu saklanan veriler daha sonra bir reklam aracı ve spam reklamlar olarak kullanılarak, kullanıcıları sıkmaya ve rahatsız etmeye başladı. Bu veriler sayesinde, reklam verenler ürünlerini çok yüksek fiyatlardan pazara sürmeye başladı, sebebi ise herkesi takip edebilmeleriydi malesef.”.

Rob Perin ayrıca, tüm kullanıcıları Oscobo’ya davet etti ve; ” Eğer takip edilmekten sıkıldıysanız Oscobo’ya gelin. Burada sizin kullanıcı çerezlerinizi ve IP adreslerini kimse takip etmiyor olacaktır.” dedi.

Oscobo şayet Amerika tabanlı bir arama motoru olsaydı muhtemelen, kullanıcıları takip etmek zorunda kalırdı. Çünkü Amerika, verilere ve insanları izlemeyi bırakmıyor, bu da bir hayli can sıkıcı. Google, Yahoo ve Bing’in Amerika tabanlı arama motorları olduğunu düşünürsek takip edilemediğimizi iddia etmemiz imkansız bunu unutmayalım.

Eğer sizde bu hizmeti merak ediyor ve test etmek istiyorsanız https://oscobo.co.uk/ adresinden test edebilirsiniz.

Google , İnternet araması , çevrim içi bilgi dağıtımı , reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir. Şirket, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi ‘nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık “Google Guys” olarak anılmaktadır.

Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt , takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google’da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir. Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen ” Don’t be evil ” dır. 2006 yılında, halen şirket merkezi konumunda olan Mountain View , California ‘ya taşınmıştır.

Google’ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir. Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut , Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome , fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır. Cr-48 ana işletim sistemi olarak da bilinen yeni Google Chrome OS ,15 Haziran 2011 tarihinden beri, Samsung 5 Serisi ve Acer AC700 gibi ticari Chromebook ‘larda kullanılmaktadır.

Alexa , internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak ABD odaklı “google.com”‘u listelemektedir, YouTube , Blogger , Orkut gibi Google’a ait diğer siteler ve çok sayıda uluslararası Google sitesi ise en çok ziyaret edilen siteler arasında ilk yüz içinde yer almaktadır. Ek olarak şirket, BrandZ marka değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Buna karşın Google, gizlilik, telif hakkı ve sansür gibi konularda eleştiriler almaktadır.

  • Google ’ a yeni bir rakip arama motoru daha çıktı, adı ise Oscobo .  şikayetlerine karşılık çıkan bu İngiltere tabanlı arama motoru Oscobo , Avrupa’da ilgi görmeyi başardı.
  • Google ’ a yeni bir rakip arama motoru daha çıktı, adı ise Oscobo .  Just Search .” yani boylesiyok /… rakip yeni arama motoru oscobo .
  • akla ilk olarak google gelmektedir çünkü google arama motoru rakiplerinden açık ara öndedir.  Chrome, firefox gibi tarayıcılarda yeni gizli sekme açarak  10 Oscobo .
  • Google , Bing ve Yahoo vb. gibi hakkımızda bilgi toplamayan güvenli arama motorları da mevcut.  OSCOBO .  Paylaşmak Güzeldir. Click to email ( Yeni pencerede açılır).
  • Dünyanın en iyi arama motoru olarak gösterilen Google ’un eski çalışanları, Google ’ a rakip arama motoru sitesi açtılar.
  • Dünyanın en büyük arama motoru olarak kabul gören Google ’ a yeni bir rakip Apple cephesinden geliyor. Amerika merkezli.
  • Ana Sayfa » Güncel • İnternet » Cuil: Google ’ a Rakip Yeni Arama Motoru .  Cuil’in Google ’ a alternatif olup olamayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.
  • Buradasınız: Anasayfa » Teknoloji » Google ’ a Rakip Yerli Arama Motoru .   Bu konuda bir ilk olan Google ’ a alternatif olarak yeni arama motorları yapılmıştır.
  • Google ’ın arama motorları üzerindeki hakimiyeti tartışmasız ancak bu defa Google ’u zorlayacak türden bir arama motoru gündemde.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir