Google ve Youtube Neden Çöktü?

Google ve youtube çöktü. İnternette büyük kriz yaşandı. Google, Gmail, Google Analytics ve YouTube saat 14:00 sularında dünya genelinde çöktü. Peki ne oldu da internette bir anda böyle bir sıkıntı yaşandı?

Google arama motoru, Gmail gibi Google servisleri başta olmak üzere Youtube’da  saat 14:00’dan itibaren erişim sorunu yaşandı. Nevruz öncesi ve sosyal medyada paylaşılan terör uyarıları sonrası yaşanan bu sıkıntı akıllara soru işaretleri getirdi.

Kullanıcılar dakikalarca, google ve servislerine giriş yapamadı. Aralıklarla sistem düzelse de internet hızının çok yavaş olduğu dikkat çekti.

Yaşanan sıkıntı sosyal medyaya da yansıdı. Binlerce kullanıcı yaşanan problemi sosyal medyadan duyurdu. Kısa bir süreliğine sorun giderildi. Ancak daha sonra yine belirli aralıklarla Google servislerine erişim sorunu yaşanıyor. Oluşan sıkıntının sebebi ile ilgi şirket herhangi bir açıklama yapmadı. Ama Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan sosyal medyadan açıklamalar yaptı.

Sayan, internetteki sıkıntıların yurtdışı kaynaklı olduğunu söyledi.

https://twitter.com/ofatihsayan/status/710831358101360642?ref_src=twsrc%5Etfw

YouTube, bir video barındırma web sitesidir . Merkezi Amerika Birleşik Devletleri ‘deki San Bruno , Kaliforniya şehrindedir. 15 Şubat 2005 ‘te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kasım 2006 ‘da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Günümüzde Google ‘ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir. Site, kullanıcılarına video yükleme, izleme ve paylaşma imkanı sunmaktadır. Medya şirketleri ve kullanıcı üretimi videoların gösterimi için WebM , H.264 ve Adobe Flash Video teknolojilerini kullanır. Genel olarak; Video klipler, televizyon klipleri, müzik videoları, video bloglar , kısa özgün videolar ve eğitim videoları gibi içerikler yayınlanmaktadır.

Youtube üzerindeki içerikler genelde bireyler tarafından yüklenir. Fakat CBS , BBC , Vevo , Hulu gibi şirketler ve diğer organizasyonlar da Youtube ortaklık programı ile içeriklerinin bir kısmını yayınlamaktadır. Site içi üyelik almayan kullanıcılar videoları izleyebilir. Onaylı üyeler ise kendi yayın kanallarına video yükleyebilir. Saldırganlık potansiyeli olan içerikler sadece 18 yaşından büyük olduğunu onaylayan üyeler tarafından izlenebilir.

  • Google , Gmail, Google Analytics ve saat 14:00 sularında dünya genelinde çöktü .  Kullanıcılar dakikalarca, google ve servislerine giriş yapamadı.
  • Alexa, internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak ABD odaklı " google .
  • Google ve neden çöktü ? Google ve 'un neden çöktüğü belli oldu. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Başkanı Dr.
  • OHAL İnceleme Komisyonu ne iş yapacak? Kapat.
  • Hürriyet>Teknoloji> Google > çöktü , dünyayla bağlantısı koptu.
  • Google neden çöktü ? Gmail ve 'da kısa süreli çökme yaşandı ve bir süre bağlantı kurulamadı.
  • Sayan, Twitter hesabından Google ve 'daki erişim sorununa ilişkin açıklama yaptı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir