Google Transit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Transit; uzun süredir olmasa da, pek çok ülkede Google Haritalar desteği ile kullanılmaya başlamış ve toplu taşıma araçlarını kullanan pek çok insan için biçilmiş kaftan bir uygulama olmayı başarmıştı. Özellikle ülkeye, şehre dışarıdan gelen pek çok ziyaretçinin toplu taşıma durakları ve benzeri etmenler konusunda sorun yaşaması sonucunda oluşturulan uygulama, bu duruma çözüm bulmayı umut ediyordu. Bunun başarılıp başarılmadığı sorusu ise elbette ülkelere ve Google’ın kaç ülkeyi, şehri desteklediğine bağlı olarak değişiyor. Şimdilik beta programında, birkaç ülkenin birkaç şehrinde kullanılabilen Google Transit; nihayet geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de 2 şehre geldi. Bugünden itibaren, bu iki şehirde rahatlıkla Google Transit uygulamasını kullanabilecek ve toplu taşımaların pek çok durağını bu uygulama sayesinde bulabilecek, öğrenebileceksiniz. İnsanlara ve topluluklara verdiği destekle, Android ve Google’ın hiç şüphesiz övgüyü hak ettiği ve pek çok marka tarafından da bu uygulamaların kullanıldığı, mobil işletim sistemi olarak Android’in dünyada en çok tercih edilen sistem olduğu biliniyor.

Türkiye’de; Ankara ve İstanbul gibi iki büyük şehirde aktif edilen Google Transit; yaklaşık 1000 durağı sizlere sunmasıyla biliniyor. Bugünden itibaren, İstanbul ziyaretçisi olduğunuz herhangi bir vakitte yahut İstanbullu iseniz ve durakları bilmiyorsanız telefonunuza Google Transit’i yükleyerek; vapur, Marmaray, dolmuş durakları, tramvaylar ve daha pek çok toplu taşımanın durak bilgilerine, dahasına detaylı olarak erişebilirsiniz. Ankara’da ise kullanıma açılan Google Transit’in otobüsleri ve tren duraklarını gösterdiği biliniyor. İstanbul hiç şüphesiz hem daha kalabalık hem de daha yoğun bir şehir olduğundan, durak bilgileri dönem dönem aksaklık gösterebiliyor ve dolmuş hatlarının hemen hepsi eklenmemiş. Zira; oldukça zor bir iş. Ancak Ankara’ya dair hemen hemen bütün bilgilerin tam olduğunu, durak bilgilerinin eksiksiz girildiğini rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Google Transit, Google Haritalar desteğiyle çalışıyor ve telefonunuzda GPS yahut konum bilgisi durumunun açık olması neredeyse şart. Açık olan konum bilgisi ve internet desteği ile birlikte Google, sizlere durak bilgilerinizi rahatlıkla bulunduğunuz şehre göre aktarabiliyor ve sizler bu durak bilgilerine göz atarak doğru yolu kısa süre içerisinde bulabiliyorsunuz. Özellikle kaybolma gibi durumları neredeyse yok edecek bir uygulama olarak Google Transit bütün akıllı cihazlara yüklenebilse de söylediğimiz gibi henüz sadece İstanbul ve Ankara’da aktif olarak kullanılabiliyor. Türkiye sınırları içerisinde yakın zamanda birkaç şehrin daha eklenmesi beklenen Google Transit’e erişebilmek için; Android yahut iOS mağazanızı ziyaret edebilirsiniz.

Google Transit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google , İnternet araması , çevrim içi bilgi dağıtımı , reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir. Şirket, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi ‘nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık “Google Guys” olarak anılmaktadır.

Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt , takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google’da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir. Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen ” Don’t be evil ” dır. 2006 yılında, halen şirket merkezi konumunda olan Mountain View , California ‘ya taşınmıştır.

Google’ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir. Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut , Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome , fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır. Cr-48 ana işletim sistemi olarak da bilinen yeni Google Chrome OS ,15 Haziran 2011 tarihinden beri, Samsung 5 Serisi ve Acer AC700 gibi ticari Chromebook ‘larda kullanılmaktadır.

Alexa , internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak ABD odaklı “google.com”‘u listelemektedir, YouTube , Blogger , Orkut gibi Google’a ait diğer siteler ve çok sayıda uluslararası Google sitesi ise en çok ziyaret edilen siteler arasında ilk yüz içinde yer almaktadır. Ek olarak şirket, BrandZ marka değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Buna karşın Google, gizlilik, telif hakkı ve sansür gibi konularda eleştiriler almaktadır.

Google Transit Nedir, Nasıl Kullanılır? Özet Bilgiler

  • İşte bu blogda da sizlerle Google Transit nedir ve nasıl kullanılır ? sorularının cevabını vereceğiz. Google Transit Nedir ?
  • Peki Google Transit Nedir , Google Transit Nasıl Kullanılır ?  açın ve gitmek istediğiniz yerle ilgili arama yaptıktan sonra yol tarifi için Transit /Toplu Taşıma seçeneğine tıklamak.
  • Ayrıca hemen her durak ve duraktan geçen hatların bilgileri de Google Transit bünyesinde yer alıyor.  Google Transit Nedir ve Nasıl Kullanılır ? Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et.
  • Google Transit nedir , nasıl kullanılıyor ? Google Haritalar’a eklenen Transit özelliği ile İstanbul ve Ankara’daki toplu taşıma bilgisi bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranlarına
  • adlı makalemizde sizlere Google transit uygulamasını kullanmayı öğreteceğim.  Size uygulamanın nasıl çalıştığını uygulamalı şekilde adım adım göstereceğim.
  • Google Transit nedir ?  Nasıl kullanılıyor ? Kullanıcıların Google Transit ’ten yararlanmak için yapmaları için gereken tek şey bilgisayardan veya akıllı telefon ve tablet
  • Google Transit özellikleri sonunda ülkemiz için de hizmete girdi. Google Transit ve yeni özelliklerini sizlere anlatıyoruz. Google Transit nasıl kullanılır , hepsi videomuzda!
  • Google ’ın Türkiye’de kullanıma sunulan Google Transit özelliği nedir ve nasıl kullanılır sorusunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.  Google Transit Nedir ?
  • Google Haritalar’a eklenen Transit özelliği ile İstanbul ve Ankara’daki toplu taşıma bilgisi bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranlarına geliyor.
  • Yeni özellikleri ile Google Transit nasıl kullanılır videolu bir şekilde shiftdelete tarafından hazırlanan video'da tüm detayları takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir