Google Possum Güncellemesi ve Seo Hakkında 204 Yeni Bilgi


Google Penguen ve Possum güncellemesi için  Seo CheckList yapmak isteyenlere bir algoritma kontrol listesi hazırladık. 2017’e girerken yeni algoritma güncellemelerinin sitelerin SEO puanını ve organik ziyaretlerini nasıl etkileyeceğini birlikte göreceğiz.

Google sıralama kriteri olarak 5600’ün üzerinde bir algoritma filtresi kullanıyor. Beraberinde Webmaster’lar için teknik optimizasyon listesini de ara sıra güncelliyor.

Google yapay zekası gerçek zamanlı güncelleme yapmaya da artık çok yakın. Ama bu güncellemeler seviyesinde bir değerlendirme yapmadan sitenizin genel SEO kriterlerinde durumunun nasıl olduğunu ve hangilerinin eksik olduğunu bulabilmeniz için bir liste hazırladık.

1. Domain’in Yaşı: Bu videoda Matt Cutts der ki:

“Altı aylık ve bir yıllık iki domaini kıyasladığımızda, aslında aralarında çok da büyük bir fark olmadığını görürüz.”

Başka türlü ifade edersek domainin yaşı bir kriterdir…ama çok da önemli bir kriter değildir.

2. Anahtar Kelimenin Domainde Yer Alması: Eskisi kadar hızla yukarılara taşımasa da anahtar kelimenizin domainde yer alması konuyla ilintili olduğu yönünde algı sağlar. Ne de olsa bir domain adında görünen anahtar kelimelere halen dikkat etmekteler.

3. Anahtar Kelimenin Domainin İlk Kelimesi Olması: SEOMoz’un 2011 Arama Motoru Sıralama Kriterleri paneline katılanlar hedeflenen anahtar kelimeyle başlayan bir domainin, anahtar kelimesi domain içinde yer almayan, ya da anahtar kelimesi domainin orta ya da son kısmında yer alan diğer domainlere göre avantajlı olduğu konusunda birleştiler.

4. Domain tescil uzunluğu: Bir Google patent der ki:

“Değerli (meşru) domainlerin ödemeleri genellikle birkaç yıllık peşin olarak yapılırken , merdivenaltı (güvenilir olmayan) domainler ise nadiren bir yıldan uzun kullanılır. Bu nedenle bir domainin geçerlilik süresinin uzun olması, o domainin güvenilirliğini tahmin edebilmek adına bir kriter olarak kullanılabilir.

5. Alt Domain Adındaki Anahtar Kelime: SEOMOZ’un panelinde alt domainde yer alan bir anahtar kelimenin sıralamada yükselme sağlayabileceği konusunda fikir birliğine varıldı.

6. Domainin Geçmişi: Bir sitenin sahibinin devamlılık arz etmemesi ya da çeşitli kereler el değiştirmesi (kaynak whois), domaine yönlendirilmiş linklerin de olumsuz olarak değerlendirilmelerine sebep olacaktır. Bu durumda Google’a sitenin geçmişinin “sıfırlanması” konusunda sinyal gidebilir.

7. Tam Eşleşen Domain (Exact Match Domain): Tam olarak eşleşen bir domain adı (EMD) size bir yükselme sağlayabilir…tabii ancak site kaliteli bir siteyse. Ama EMD düşük kalitede bir siteyse EMD güncellemesi (update) zayıf kalır: EMD update:

 

8. Kamuya açık Olan ya da Olmayan Domain Sahibi: Gizli “WhoIs”(domain sahibi kimdir) bilgisi “saklayacak bir şey” olduğunun bir göstergesi olabilir. Matt Cutts 2006 yılında Pubcon’da şöyle dedi:

“…Domainlerin kime ait olduğuna baktığımda gördüm ki, hepsinin bilgileri“özel kullanıcı koruma hizmeti” tarafından korunmaya alınmıştı. Bu nadiren karşılaşılabilecek bir durumdu. Whois kullanıcı gizliliği otomatikman kötü olarak algılanamaz, ama bu kriterlerin pek çoğuyla karşılaşmaktaysanız, genellikle tek bir sitesi olan ya da o tarz bir kişiden değil, çok değişik tipte bir webmasterdan bahsediyorsunuzdur.”

9. Cezalandırılan Domain Sahibi (WhoIs): Eğer Google bir kişinin spamci olduğuna kanaat getirirse, o kişiye ait diğer siteleri de daha dikkatli takip edecektir.

10. Ülke Uzantısı (TLD): Ülke uzantısı olan bir Domain (örneğin .cn, .pt, .ca) sözkonusu ülkedeki sıralamada yardımcı olur…ama sitenin dünya çapındaki sıralamasını da kısıtlamış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir