Google Çöktü mü? Türkiye’de İnternet Neden Yavaşladı?

Türkiye çapında internet yavaşladı. Google’a erişim kesildi. İnternet neden yavaşladı? İnternete girmekte zorluk çeken kullanıcılar “Google yasaklandı mı” tartışmasını başlattı!


Türkiye genelinde dünyanın en büyük arama motoru Google’a erişim yavaşladı. Özellikle saat 15.00’den itibaren hissedilen yavaşlama yüzünden kullanıcılar Google’a bağlı arama motoru, Gmail ve Youtube gibi hizmetlere ulaşamadılar.

Konu sosyal medyaya da yansıdı. Kullanıcılar tepkilerini dile getirdiler.

 

İlk başta teknik bir aksaklık olarak düşünülse de gerçek daha sonra ortaya çıktı. Telekomümikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Google’ın web önbellekleme (web cache) sistemine erişimini engellediği anlaşıldı.

Konu ile ilgili BTK’dan da bir açıklama geldi..

 

BTK: “Yavaşlamanın yurtdışındaki fiber hat ve enerji sorunu nedeniyle olduğu tespit edilmiştir”

TİB’in aldığı karar…

 

İşte Google’ın yavaşlamasına sebep olan o karar;

TİB’in aldığı karar şöyle: “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (webcache.googleusercontent.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın 15/06/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

TİB’in engellediği Google’ın web önbellekleme sistemi, arama motoruna kayıtlı internet sitelerinin sayfalarının, görsellerinin ve içeriklerinin kaydedildiği yeri oluşturuyor ve internet sitelerine erişim bu sistem üzerinden sağlanıyor.

 

Google dışında Facebook, Twitter ve Spotify gibi birçok başka siteye de ya hiç erişilemediği veya erişimin çok yavaşladığı belirtiliyor.

Google , İnternet araması , çevrim içi bilgi dağıtımı , reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir. Şirket, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi ‘nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık “Google Guys” olarak anılmaktadır.

Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt , takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google’da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir. Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen ” Don’t be evil ” dır. 2006 yılında, halen şirket merkezi konumunda olan Mountain View , California ‘ya taşınmıştır.

Google’ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir. Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut , Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome , fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır. Cr-48 ana işletim sistemi olarak da bilinen yeni Google Chrome OS ,15 Haziran 2011 tarihinden beri, Samsung 5 Serisi ve Acer AC700 gibi ticari Chromebook ‘larda kullanılmaktadır.

Alexa , internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak ABD odaklı “google.com”‘u listelemektedir, YouTube , Blogger , Orkut gibi Google’a ait diğer siteler ve çok sayıda uluslararası Google sitesi ise en çok ziyaret edilen siteler arasında ilk yüz içinde yer almaktadır. Ek olarak şirket, BrandZ marka değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Buna karşın Google, gizlilik, telif hakkı ve sansür gibi konularda eleştiriler almaktadır.

  • Türkiye çapında internetin yavaşlaması üzerine sosyal medyada " Google 'a erişim yasaklandı mı" tartışması başlamıştı.
  • İnternet kullanıcıları bir süredir internet erişimi sağlayamıyor.
  • Türkiye ' de internet erişimi bugün öğle saatlerinden bu yana yavaşlamaya başladı.  Ülke genelinde internet çöktü . Google tabanlı ve yurt dışı sitelere giriş yapılamıyor.
  • Türkiye çapında internetin yavaşlaması üzerine sosyal medyada Google 'a erişim yasaklandı mı tartışması başladı.  Ya bugün internet çok yavaş niye.
  • 15 Haziran 2016 İnternet neden yavaşladı . TTNET tüm Türkiye geneli problemi ne zaman çözülecek.  Uydunet,TTNET ve tüm servisler kısa sürede çöktü .
  • Türkiye genelinde internet neden çöktü ? Facebook Twitter Google Türkiye .
  • bütün TTNET kullanıcıları İnternet neden yavaşladı ?  internet kullanıcıları Google , , Facebook gibi en çok girilen internet sitelerine dahi girmekte güçlük çekiyor.
  • Türkiye 'den erişim engellenen bir içeriği arşivlediği ve görüntülenmesine imkan sağladığı için Google 'ın önbelleğini de engellediği belirtiliyor.  Ya bugün internet çok yavaş niye.
  • Türkiye çapında internetin yavaşlaması üzerine " Google 'a erişim yasaklandı mı" tartışması sosyal medyada başladı.  Ya bugün internet çok yavaş niye.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir