Google Allo Ne Kadar Kullanılıyor?

Google Allo, son dönemin en çok methedilen uygulamalarından bir tanesiydi ve Whatsapp’a rakip olması bekleniyordu. Google’ın, akıllı mesajlaşma uygulaması adıyla sunduğu bir uygulama olarak Allo’nun ne kadar kullanılacağı ise, yine merak konularından bir diğeriydi. Ancak, bu merakın sonrası fazla sürmedi. Allo, hem Android içerisinde hem de iOS içerisinde çıktığı gün itibarı ile milyonlarca kez indirilsede; beklendiği gibi fazla kullanılamadı. Google, özellikle asistanı ile desteklediği Allo’nun asistan itibarı ile fazlaca kullanılacağını düşünüyordu ancak Asistanın henüz pek çok ülkeye tabiri caizse “yarım yamalak” gelmiş olması maalesef büyük bir problem oluşturdu. Kaldı ki, Google Allo’nun pek çok kullanıcısı olsa da, çok büyük bir PR çalışmasının yapıldığı aşikâr olan uygulamanın nasıl kullanılacağına dair bir bilgi maalesef doğru düzgün sağlanmadı. Uygulamanın Whatsapp’tan pek çok farklılığı olsa da, bunların hiçbirisi detaylı bir biçimde ne tanıtım günlerinde ne de herhangi bir zamanda kullanıcılara aktarılamadı. Hal böyleyken, Allo’nun kullanımı da tam bir soru işareti halini aldı.

Eleştirmenler ve uygulamayı daha önceden inceleyen hemen herkes; Whatsapp’tan çok daha farklı ve bir o kadar da sade bir uygulama olduğu için Allo’yu beğenmiş, kullanmak isteyenlerin fazla olacağını düşünmüştü ancak uygulamanın Türkiye’deki kullanım oranı neredeyse sıfır. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi hiç şüphesiz Google Asistan’ın da, Google Allo’nun da tanıtımı dışında bir kılavuzunun oluşturulmaması oldu. Bir tanıtım turu elbette mevcut uygulama içerisinde ama bu tanıtım turunun maalesef çok ayrıntı içermediği ve sadece bir kez yapılabildiği de aşikâr.

Whatsapp, hem kullanımı hem de alışılması yönleri ile Google Allo’nun birkaç adım daha önünde. Şimdi merak edilen soru ise Google’ın bu durumda ne yapacağı… Google, genellikle bu gibi durumlarda reaksiyon alamadığı vakit uygulamasını günceller ve içerisine yenilikler koyardı ancak görünen o ki uzun zamandır kayda değer bir güncelleme almayan Allo, unutulmanın eşiğine gelmek üzere. Böyle bir durumda, Google’ın mezarlığa bıraktığı bir diğer uygulama Allo olur mu sorusu da gündeme gelmiyor değil. Bilindiği gibi, Google umutsuz olduğu pek çok uygulamayı kendi haline bıraktıktan bir süre sonra, kapatıyor. Böyle bir biçimde kapatılan son sosyal mecra hatırlanacağı üzere Friendfeed’di ve sabit bir kullanıcı kitlesi bulunan oluşum, kullanıcılarını çok üzmüştü.

Google Allo’da böyle bir durumun olup olmayacağı henüz belirsizliğini korusa da; Google’ın ilerleyen günlerde bir şeyler yapacağına artık kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, söylenildiği gibi ihtimaller “ya tamam, ya devam” minvalinde seyrediyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir