Goji Berry Nedir? Ne Değildir ?

Kilo vermek, isteyenlerin bolca kullandığı ve son zamanların popüler meyvesi olan Goji Berry gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Peki Goji Berry nedir? Goji Berry’nin fayfaları nelerdir?

Son yıllarda çok popüler olan Goji Berry meyvesinin kökü Uzakdoğu ya dayanır yüzyıllardır Tibet’te sağlık meyvesi olarak kullanılır. Çin tıbbının dökümanlarında Goji Berry nin adı sık sık adı geçmektedir. Sağlık meyvesi denmesinin çok önemli bir nedeni içersinde bulunan karotenoidler ve polifenolik bileşiklerdir. Özellikle bağışıklığın güçlenmesinde önemli rol oynarlar. Tibet te daha sağlıklı ve uzun bir yaşam için kullanılmış . Yaşlanma ile ortaya çıkan organ hasarlarının geciktirilmesine yardımcı olur. Özellikle göz, beyin (bunama, Alzheimer), karaciğer, böbrekler gibi iç organlarda etki daha fazladır. Kesin olmamakla birlikte bazı kanserlerin önlenmesinde etkili olacağı düşünülmektedir.

İngilizcede goji berry veya wolfberry olarak anılır. Türkçeleşmiş adı kurt üzümüdür. Henüz ülkemizde yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Hakkında günümüz tıbbında yapılan çalışma fazla değildir. Sadece Goji Berry tüketenlerin kendilerini daha enerjik hissettiklerini ve stresten daha az etkilendiklerini, mide-barsak aktivitelerinin daha düzenli olduğu belirtilmiştir.

Ülkemizde Goji Berry daha çok zayıflama çayı olarak öne sürülmüştür ancak etkilerine baktığımızda bu özellik fazla öne çıkmamaktadır. Yapılan reklam çalışmaları maalesef yanıltıcı olabilmektedir ancak bunun dışında bağışıklık için kullanılabilir. Piyasada daha çok meyve olarak bulunmaktadır. Bu meyveden yaklaşık bir yemek kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir. Salataların içersine veya fındık, ceviz , bademlerle birlikte tüketilebilir .

Yapılan araştırmalarda fazla bir yan etki gözlemlenmemiştir ancak faydası için 1 yemek kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir. Şunu unutmamak gerekir ki hiçbir yiyecek mucizevi sonuçlar doğurmak. beklenen iyi etkiler vardır. Tıpki goji berry nin vücudunuzdaki yağları yakmayacağı gibi…

Sağlıklı günler dileklerimle…

Goji, goji berry or wolfberry is the fruit of either the Lycium barbarum or Lycium chinense , two closely related species of boxthorn in the nightshade family , Solanaceae . The family also includes the potato , tomato , eggplant , belladonna , chili pepper , and tobacco . The two species are native to Asia.

  • Goji berry nedir ? ne değildir ? Dyt. Deniz ŞAFAK İletişim & Randevu: 0 (850) 811 51 77.  Çin tıbbının dökümanlarında Goji Berry nin adı sık sık adı geçmektedir.
  • Goji berry faydaları nedir kullananlar ve kurt üzümü zayıflama diyete yardımcı meyvedir.  Goji berry nedir .  Goji berry faydaları saymakla bitecek gibi değil .
  • Goji berry , Tibet’te kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanılıyor, ayrıca kanı temizleme özelliği de bulunuyor” diye konuştu.
  • Goji Berry (Kurt üzümü), Tibet’in Himalayalar bölgesinden bir meyvedir.  Bilim adamları bu özel polisakkaritlerin, Goji Berry ’nin en önemli içeriği olduğunu söylemektedirler.
  • Goji Berry Nedir ve İklim İsteği Nasıldır? Goji üzümü çok seçici değildir .  Goji berry yani kurt üzümü, 2 yaşından sonra meyve üretir. Bitki beş yaşında olgunlaşır.
  • Goji Berry , zayıflama ve daha bir çok konuda faydalarıyla son birkaç yıldır çok konuşulan bir meyvedir.
  • Goji Berry Nedir ? Faydaları Nelerdir? Çin, Moğolistan ve Tibet’te Himalayalarda bulunan goji berry , yaklaşık 6000 yıldır kullanılan bir meyvedir.
  • GOJİ BERRY NE KADAR YENMELİ Goji berry günde bir avuç tüketilmelidir.  zararları söz konusu olduğunda, bununla ilgili bazı bulgular da hafife alınacak türden değildir .
  • Beslenme uzmanları Goji Berry ’i yeni gençlik çeşmesi olarak tanıtıyorlar.  Goji berry zamanı bir sayaç gibi sıfırlayamıyor ama hiç değilse etkilerini azaltıyor.
  • Japonyada GOJİ BERRY KUKO ismi ile anılırken yemişler ise KUKO NOMİ veya KUKO KAJİTSU adıyla anılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir