Glokomu Tetikleyen İlaçlar!

Bilim adamlarının araştırmaları neticesinde glokom hastalığını tetikleyen ve ya ortaya çıkaran ilaçlar ve kozmetik ürünler olduğu saptandı. Uzmanlar uzun yıllar boyunca merhem, kozmetik ürünleri ve ilaç kullanan kişilerde glokom rahatsızlığının artabileceğini söyledi.

Uzmanlar uzun süre ilaç veya kozmetik ürünü kullanan vatandaşları uyardı. Yetkililer bu şekilde uzun süre ilaca maruz kalan vatandaşların glokom hastalığına yakalanabileceği hususunda uyardı. Hatta glokomun belirtileriyle aynı olan hastalıklara da sebep olabiliyor.

Kronik bir rahatsızlık sebebiyle kortizonlu ilaç almak zorunluluğu var ise düzenli olarak göz muayenesinden geçmesi gerektiği söyleniyor. Glokom ağır ve çok belirti vermeden ilerleyen bir hastalık olduğundan görme bozuklukları hatta ileri seviyelerde görme kaybı gelişebiliyor. Bu sebeple bireylerin fazlasıyla dikkatli olması gerekiyor.

Central Hospital’dan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hasan Küçükşahin, 6-12 Mart Glokom Haftası sebebiyle hastalık hakkında bilinmesi gerekenleri ve tedavi yöntemlerini şu şekilde anlatıyor: ‘Glokom görme siniri hasarına yol açarak ilerleyici ve geri dönüşümsüz görme kaybı yapan kronik ve komplike bir göz hastalığıdır. Dünyada körlüğün önde gelen sebeplerinden biridir. Glokom genelde karakteristik bir belirti vermeden seyreden sinsi bir hastalıktır. Bazı kişilerde ağrı, görme kayıpları ve ışıklar etrafında hareler görme gibi belirtiler görülebilir. Hastalık ilk olarak görme alanının uç kısımlarında kayıp ile başlar, görme seviyesi etkilenmez. Ancak son aşamada merkezi görme kaybı oluşunca hastalar fark edebilir. Bu açıdan erken teşhis bu hastalığın önlenmesinde çok önemlidir.’ ifadelerini kullandı. Aynı zamanda Dr. Küçükşahin; erken tanının görme kaybını da engellediğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir