Gizemli 10 Eski yapı

Antik dünyadaki insanlar devasa kalıntılar bulduklarında, onları genellikle Siklopen olarak tanımlıyorlardı sanki sadece efsanevi Cyclops böyle şeyleri inşa edebilecekmiş gibi. Bugün efsanevi açıklamalara girmek eğilimindeyiz, ancak eskiden çok sayıda esrarengiz yapı hala tartışmaya neden oluyor. Onları kimin inşa ettiğini veya nedenini bile bilmeyebiliriz. İşte sizler için derlediğimiz 10 eski yapı.

10. Nan Madol

Mikronezya’daki Nan Madol, denizde yüz küçük adacık üzerine kurulmuş antik bir kenttir. Bu sulu konum, Nan Madol’un Pasifik Venedikine çağrılmasına yol açmıştır. Kentin yapıları ve duvarları, dev bazalt sütunlar ve mercan bloklarından inşa edilmiştir. Kentin inşaası nasıl gerçekleşti, yerli halk arasında efsane bir konudur.

9. Teotihuacan

Teotihuacan, Amerika’daki en Pre-Columbian yapılarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bir zamanlar, 100.000’den fazla bir nüfusa sahip ve onu dünyanın en büyük şehirlerinden biri olduğu sanılıyordu. Bu üstün özelliklere rağmen kenti kimin kurduğuna dair neredeyse hiçbir fikrimiz yok.

Aztek döneminden yaklaşık 1.000 yıl önce M.Ö. 200 yıllarında kurulmuş gibi görünüyor. Kent piramitlerin hakimiyeti altındadır.

8. Puma Punku

Bolivya’daki Puma Punku, keşifinden bu yana büyük ilgi gördü. Kesin hatlar ve deliklerle kesilmiş taş blokları, tapınak kompleksini nokta haline getirmiştir. Taşların her biri 130 tonun üzerinde ağırlığa sahiptir. Tuhaf ve özenle oyulmuşlar, Eski insanlar, inananlar tarafından dünya dışı ziyaretinin bir kanıtı olarak iddia edildiği taşlardır.

7. Ggantija

Ggantija, Malta’daki megalitik bir tapınak kompleksidir. Ggantija “, Giantess Kulesi” anlamına gelir ve yerel efsane Ggantija inşasının Sasuna tarafından yapıldığını öne atmaktadır. Sasuna’nın muazzam taşları nasıl başından taşıdığını anlatır , şehri nasıl inşaa ettiğini anlatır.

Ggantija aynı bölgede inşa edilmiş ve bir duvarla çevrili üç tapınaktır. M.Ö. 3600’den başlayarak, bu tapınaklar metal aletlerden ve Malta’daki tekerilden daha öncedir. Blokların nasıl hareket ettirildiğine dair bir ipucu verebilecek küçük taş küreler bulunmuştur. Belki taşların altına yerleştirilen bilyalı rulmanlardır.

6. Great Zimbabwe

 

Büyük Zimbabwe, Afrika’nın Sahara’nın güneyindeki en büyük harabe topluluğunu oluşturan yıkık bir şehirdir. Yerel efsaneye göre Sheba İncille Kraliçesi’nin başkenti burada idi. Site, yalnızca 11. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar inşa edilmiş ve işgal edilmiş olduğu için bu olası değildir.Büyük Zimbabwe’yi kimin inşa ettiği konusunda kesin bir bilgi yoktur.Zirvesinde, yaklaşık 18.000 kişi Büyük Zimbabwe’de yaşıyordu. Sahayı koruyan 5 metrelik duvarlara sahiptir.

5. Baalbek

Lübnan’daki Baalbek Roma İmparatorluğu döneminde zirve noktasına ulaştı ancak bundan önce çok büyük bir şehir olmuştu. Roma şehrinin kalbinde Jüpiter, Mercury ve Venüs şerefine yetiştirilen üç tapınak vardı. 3 devasa taş. Her biri 800 ton ağırlığındaki bu üç taş, bugüne kadar inşaatta kullanılan en büyük taşlardır.

Antik dünyada, bölge Trilithion (Üç taş) olarak adlandırılmıştır. Ancak kimse böyle büyük taşların bir vakıf olarak kullanıldığını bilmiyor. Yakındaki bir taş ocağında, tamamlanmamış veya kullanılmayan, diğerlerinden daha büyük, daha kareli monolitler bulunur.

4. Menorcan Taulas

Menorca adasında büyük T biçimli kaya oluşumları bulunabilir. Bir taş üzerinde başka bir yere dayanan bu Taulas, tek bir girişle duvarlarla çevrilidir. Taulasın biri hariç hepsi güneye yönelir. Onların Roma fetihine kadar var olan Talaiotic Culture tarafından inşa edildiğini biliyoruz. Çoğu, M.Ö. 1000 yıllarında kurulmuş gibi görünüyor.Açıkçası bazı ritüel kullanımları var, ancak bize kesin olarak önemi hakkında hiçbir kanıt gelmedi. Bir arkeolog bir boğa boynuzları ve böylece önerilen Taulas bir ibadet yeri olabilir iddiasını ortaya koymuştur.

3. Longyou Mağaralar

Longyou’da yerel göletlerin dipsiz olduğuna dair bir inanç vardı. Bir kimsenin sorunu 1992’de köye boşaltılıncaya kadar kimse kararlaştırmadı. Oluşan göletler kısa sürede boşaltıldı ve 27 adet mağara keşfedildi.

2.Çin’in ilk İmparatoru Türbesi

Çoğu kişi Terracotta Savaşçılarını bilir. Bu binlerce ayrı heykel imparatorun mezarının çevresinde ölümünde onu korumak için yerleştirildi. Kayıtlar, imparatorun bir tepenin altında onun için yapılmış bir sarayda toplandığını öngörmektedir. Tepeyi görebiliriz, içinde boş alanlar olduğunu gösteren kanıt vardır. Fakat Çin hükümeti merkezi mezarın kazmasına izin vermemiştir.

1. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Bir şehrin inşasını düşünün 20.000 kişinin modern teknolojinin yardımı olmadan yapılan bir şehir. Şimdi bu şehri tamamen yeraltında yapmayı hayal etmeye çalışın.

Türkiye çeşitli yeraltı şehirlerine sahiptir, ancak en büyüğü Derinkuyu’dur. Şehir geniş ve yaşanılacak bir yerdi, en azından 1923 yılına kadar kaçılacak bir yer olarak görülüyordu. Ancak, 1960’lı yıllarda bir konut yenileme işlemi sırasında bir tünel bozulduğu zaman, kazayla yeniden keşfedene kadar bütün yer unutuldu.

Yerel kaya yapısı, yer altı şehirlerinin yapımını son derece kolaylaştırıyor. Uzaklaşmak için yeterince yumuşaktır fakat çöküşe direnecek kadar güçlüdür. Yer altı yaşamının taktik avantajları çok nettir ancak sıkışık yaşam koşulları pek sağlıklı olamaz.

 

 

Gizemli 10 Eski yapı

Stonehenge, Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasında en az 5 kademede oluşan bir anıttır. Bu yapı, astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir. Stonehenge adı eski İngilizcede “asılı taşlar” anlamına gelir.

İngiltere ‘deki Salisbury Düzlüğü ‘nde eskiden dinsel törenler için kullanılan ve Kelt rahiplerinden oluşan bir sınıf olan Druidlere atfedilen büyük taşlardan oluşan bir çember vardır. Druidler’in bu taş çemberini kullanmış olması mümkünse de, başlangıcı İngiliz adalarındaki Neolitik insanlara kadar uzanmaktadır. Keskiyle yontulmuş, düzgünleştirilmiş ve dışarıdan yerel bölgeye taşınmış, dik konumundaki otuz taştan oluşan ve kavisli hâle getirilerek dik duran taşların üzerine yerleştirilen lento taşlarını içeren ve böylelikle çember şeklinde kapı boşlukları oluşturan tek taş çemberdir.

Stonehenge’in çemberi bölen ve yapının girişinden geçen ekseninin yaz dönencesindeki gündoğumuna doğru konumlandırılmış olması, buna karşılık, yakındaki İrlanda ‘da yaklaşık olarak aynı zamanlarda inşa edilen Newgrange anıtının kış dönencesindeki gündoğumuna yöneltilmiş olması dikkat çekicidir.

Öte yandan, yapının yapılış amacı son araştırmalarla ortaya konmuştur. Daha önceleri, güneş-uzay gözlemevi, güneş saati veya ufo iniş yeri olabileceği iddia edilen Stonehenge, beş yüz yıl boyunca mezar alanı olarak kullanılmıştı. Günümüzden beş bin yıl öncesinden itibaren mezarlık olarak kullanılan Stonehenge, MÖ 3000 yılında İngiltere’nin en büyük mezarlığıydı. Gökbilimci Sir Fred Hoyle ise işaret taşlarının dış halka etrafında hareket ettirilmesiyle Stonehenge’in tutulmaların önceden tahmin etmek amacıyla kullanılabileceğini ispatlamıştır.

Bu antik yapı, Londra’nın 130 km batısındadır. Yapının bir benzeri Rusya Başkurdistan ‘daki Uçalı Buluntuları ‘ndadır.

gizemli yerler türkiye, gizemli yerler ve olaylar, sırrı çözülemeyen gizemli yapılar, dünyadaki gizemli işaretler, dünyadaki gizemli nesneler, gizemli yerler belgeseli, dünyanın en eski tarihi eserleri, dünyanın en gizemli ağacı

Gizemli 10 Eski Yapı Özet Bilgiler

  • İnsanların kendilerinden daha üstün ve her şeyin yaratıcı olan bir varlığa inanmaları insanlık tarihi kadar eski bir durum.  Cevap: Dünyanın En Gizemli 10 Yapısı . 6 ) Machu Picchu.
  • 05.04.2016. 1113 Gösterim. Dünyada Bulunan En Gizemli 10 Yer.  Bu özelliğiyle insanlık tarihinin en eski yapısı konumundadır.
  • çıkabilir, eskide , modernde, çözülmemiş, açıklanamayan olanda..  Gizemli tanımımız daha geniş ve çeşitli.  yapı , kum erozyonları sebebiyle muhtemelen önümüzdeki 10 yıl
  • Sırasıyla 10 gizemli ve sırlarla dolu medeniyet.  Şanlıurfa’da bir tepe üzerine kurulu Cilalı Taş Devrinden kalma, dünyanın bilinen en eski dini yapılar topluluğudur.
  • 10 .000 işçinin çalıştığı ve Jüstinyen’in bu iş için büyük bir servet harcadığı belirtilir.  bazı sütun, kapı ve taşların binadan daha eski yapı ve tapınaklardan getirilmiş olmasıdır.
  • Fakat bazen, eski eserler belki de hiçbir zaman çözülemeyecek gizemleri ortaya çıkarırlar.  10 . Tapınak insanlarının esrarengiz yapıları Malta ve Gozo.
  • İşte karşınızda antik zamanlardan beri çözülemeyen 10 gizemli şey!  Shmuel Marco’nun yaptığı açıklamaya göre bu yapı bir çeşit deniz yuvası olabilir.  çok daha eski yapar.
  • Dünyanın En Gizemli 10 Yapısı . 2011 11 04 03:32:00.  Dünya şimdiye kadar bir çok görkemli ve gizemli yapı gördü. Dünyanın en eski dilleri olan.
  • Dünyanın en gizemli 10 olayı. Kayıp Şehir Atlantis.  Slayt Gösterisini Başlat Slayt Gösterisini Durdur. Galeriye Siz de Yorum Yapın .
  • Hırdavat, El Aletleri,İş Güvenliği. %50’ye Varan İndirimleri Kaçırmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir