Girişimci Ruhlu İnsanlara Gaz Verecek 5 Film Önerisi!

Girişimci ruhlu insanlara gaz verecek 5 film önerisi! Bir girişimcinin her zaman örnek aldığı rol modelleri vardır. Bu bazen yakınındaki bri kişi bazen de bir filmin karakteridir. Ümitleri tükenmeye yakın olduğunda ve pes etmek üzereyken, daha önce başarmış olanların hikayelerine bir göz atmak, onlarla sahip olduğumuz ortak noktaları görmek müthiş bir rahatlama ve “gazlama” etkisi oluşturuyor. Bu amaçla bugüne kadar bir çok girişimciye ilham vermiş, vizyon katmış ve motivasyonu artırmış 5 filmi sizlerle paylaşıyoruz.

Flash of Genius

Robert Kearnes, bir gün dünyanın her yerinde kullanılacak olan bir cihaz keşfeder – cam sileceği. Ancak Detroit otomotiv sektörü bu icatı beğense de icat eden adamı düşünmeden köşeye atar. Fikrine güvenen ve herşeyini bir kenara bırakıp onun peşinden giden bir adamın hikayesi. Kararlılık anlamında girişimcilere çok şey anlatan bir film.

The Social Network

Facebook’un kurulmasını anlatan bu film, girişimciliğin başlarında düşülmemesi gereken hataları içeriyor: ortaklarınızı kandırmamak, her şeyi tek başınıza yapmaya çalışmak, sabahlara kadar kod yazarak inovasyon yeteneğinizi öldürmek. The Social Network, aynı zamanda kurduğunuz bağlantıların, ilk yatırımınıza ulaşmada ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.

Startup.com

GovWorks.com sitesinin başlatılmasını anlatan bir belgesel. İşe başlarken sizde olmayan ama ortağınızda olan finans ve pazarlama yeteneklerinin ne kadar önem taşıdığını gözler önüne seren bir yapım.

 

Pirates of Silicon Valley

Kötü oyunculuk ve televizyon için yapılmış olması her ne kadar izlenmesini zor kılsa da, bu filmden öğrenilecek çok önemli birkaç ders var. Filmde, bugün pazarlama dehası olarak anılan Steve Jobs ve Bill Gates’in zamanında ne kadar nerd profiller çizdikleri ve yeni bir iş kurmanın ne kadar yoğun duygusal enerji istediği anlatılıyor.

Forrest Gump

Filmin, mazeret uyduranların, “yapamam ki ben” diyenlerin kabusu olsun diye yapıldığını düşünüyorum. Bir zihinsel engelli şahsın dahi, kendine hedefler koyduğu ve bunlar uğrunda çalıştığı takdirde, başarıdan başarıya farkında olmadan koşabileceğini anlatır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir