Gezegenimiz Hakkında Bilinmeyenler

 

Mariana Çukuru, Dünya’nın en derin çukurudur. Okyanusu düşünelim, onun tam 11 kat altındadır.

Plastikler, denizlerdeki atıkların yüzde 90’ını oluşturmaktadır.

FILE – This file 2008 photo provided by NOAA Pacific Islands Fisheries Science Center shows debris in Hanauma Bay, Hawaii. A new study estimates nearly 270,000 tons of plastic is floating in the world’s oceans. That’s enough to fill more than 38,500 garbage trucks if each truck carries 7 tons of plastic. The figure appears in a study published, Wednesday, Dec. 10, 2014, in the scientific journal PLOS ONE. Researchers say the plastic is broken up into more than 5 trillion pieces. (AP Photo/NOAA Pacific Islands Fisheries Science Center, File)

 

Dünya’ya saniyede 50-100 arası şimşek düşmektedir.

1 günün saatinin 24 saat olmadığını biliyor musunuz? Bir gün tam 23 saat 56 dakika 4 saniyeden oluşur.

Uzay, Çin Seddini göremezken, Çin’de oluşan hava kirliliğini görebilmektedir.

Okyanuslarda nerdeyse 1 milyon canlı türünün yaşadığını, bunların sadece yüzde 33’ünün keşfedildiğini biliyor muydunuz?

Bugüne kadar kaydedilmiş en yüksek sıcaklık 57.8 santigrad iken, en düşük sıcaklık -89.2 santigradtir.

Günümüze kadar dünyada 106 milyar insan yaşamıştır. 2050 yılına geldiğimizde Dünya nüfusunun ortalama 9 milyar olacağı düşünülüyor.

Şimdiye kadar görülmüş en büyük kasırga Cyclone’dır. Bu kasırga tam 200 bin insanın ölümüne yol açmıştır.

Dünyanın yapılması için en çok masraf edilen yapısı Uluslararası Uzay İstasyonunur. Yapımında 150 milyar dolar harcanmıştır.

 

Gezegenimiz Hakkında Bilinmeyenler

Gezegen veya seyyare, bir yıldızın etrafında dolanan gök cismidir . Dar anlamıyla, Güneş Sistemi içinde, Güneş ‘in doğrudan uydusu olan ve Uluslararası Gökbilim Birliği tarafından bu tanıma uygun bulunmuş sekiz gök cismini belirlemede kullanılır. Güneş Sistemi’nde, resmî olarak kabul edilen ‘sekiz gezegen’den başka, bu cisimlerle boyut, yörünge ve fiziksel özellikler açısından aynı gruba konabilecek yeni gök cisimlerinin keşfedilmesi, bir yandan da başka yıldızların etrafında da Güneş Sistemi gezegenlerine benzer gök cisimlerinin dolandığının saptanması, ‘gezegen’ tanımının sınırlarının bulanıklaşmasına neden olmuştur.

Uluslararası Gökbilim Birliği’nin , kabul ettiği Güneş Sistemi’nin sekiz gezegeni, Güneş’e yakınlık sıralarına göre şunlardır:

 1. Merkür
 2. Venüs
 3. Dünya
 4. Mars
 5. Jüpiter
 6. Satürn
 7. Uranüs
 8. Neptün

Bu sekiz gezegenin dışında daha önce gezegen olarak tanımlanan Plüton IAU’nun yeni tanımlamasına göre Cüce Gezegen olarak kabul edilmektedir.

Bu gezegenlerin en büyüğü Eris’tir. 1995 yılında Michel Mayor ve Didier Queloz tarafından 51 Pegasi adlı yıldızın çevresinde dönen bir gök cismi keşfedildiğinde, bu cismin ‘gezegen’ olarak tanımlanması uygun görüldü. 1995-2005 yılları arasında yapılan gözlemlerle, 100’ü aşkın değişik yıldız çevresinde dolanan 150’den fazla gezegen bulundu. Güneş Sistemi gezegenleri ile karıştırılmaması için bu cisimlere ‘Güneş dışı gezegenler’ veya Güneş Sistemi dışı gezegenler adı verilmektedir. Yine karışıklığı önlemek amacıyla, bu tür gezegenlerin yıldızları ile birlikte oluşturdukları sistemlere genel olarak gezegen sistemi ya da ‘yıldız sistemi’ adı verilmektedir. ‘Güneş Sistemi’ adı ise, yalnızca özel ad olarak Güneş ve uydularının oluşturduğu gezegen sistemini tanımlamada kullanılır.

gezegenler hakkında bilgi kısaca, gezegenler hakkında bilgi ve özellikleri, uzay ile ilgili ilginç bilgiler kısa, gezegenler hakkında kısa bilgi resimli, gezegenler hakkında kısa bilgi vikipedi, gezegenler hakkında bilgi okul öncesi, satürn hakkında ilginç bilgiler, uzay hakkında kısa bilgi

Gezegenimiz Hakkında Bilinmeyenler Özet Bilgiler

 • Gezegenler Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler! Bilim hennem 19/04/2013 Yorumlar (26).  4. Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter'in içine 1300 tane Dünya sığar!
 • uzay hakkında bilinmeyenler . Solar sistemdeki kirliliğin %99.86’sinin kaynağı güneştir.  Uzayda Ölüm. Jüpiter, Solar sistemdeki bütün gezegenlerden 2,5 kat daha büyüktür.
 • Merkür küçük bir gezegen olmasına rağmen Güneş Sistemi’nde Dünya’dan sonra en yoğun gezegendir .  Google Hakkında Bilinmeyenler . İlk ses kaydı ne zaman yapıldı?
 • Çünkü Jüpiter kendi etrafında en hızlı dönen gezegendir . 3. Uranüs, diğer gezegenlerden farklı olarak yana yatmış gibidir. 98 derecelik eğimiyle! adeta yuvarlanan bir top gibidir.
 • Gezegenler hakkında İlginç Bilgiler. Astroloji Ağustos 18, 2013 Yorum yapın.  Kısacası bu gezegende küresel ısınmanın en vahşi hali yaşanmaktadır!
 • Gezegenler hakkında bilinmeyenler . Gezegen tanım olarak Güneş sistemi içinde bulunan ve doğrudan güneşin uydusu olarak kabul edilen gök cisimleri için kullanılan belirlemedir.
 • Marsta Gün Batımı Mavidir. Ebrulii 26.09.2013. Merkür Gezegeninin Yüzeyinin Sıcaklığı Gün İçinde 430 Dereceye Çıkar; Gece İse 180 Dereceye Düşer.
 • etrafındaki elektronlar, Güneş’in yörüngesinde hareket eden gezegenlere benzer.  Eğer geride kalan yüzde 98’lik bilinmeyen alanın ne olduğunu keşfedebilirseniz, büyük
 • Bir üyemizin Gezegenler Hakkında Bilgi Veri sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Bilinmeyen Gezegen İsimleri ve Gezegenle İlgili Yazi ile ilgilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir