Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Gerçek bal sahte baldan nasıl ayırt edilir; Kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti her derde deva olan bal son yıllarda adından sıkça söz ettirir bir ürün haline evrildi. Bal deyince hemen herkesin aklına “gerçek bal nasıl anlaşılır?”, “hangi bal daha iyidir?”,“hakiki bal nasıl anlaşılır?”, “sahte bal yapımı nasıl gerçekleşir”, “saf bal ile hakiki balı sahtesinden nasıl ayırt edebilirim?”, “sahte bal firmaları hangileridir?”, “hangi bal markası daha güvenilirdir?” gibi onlarca soru gelmektedir. Bu soruların akla gelmesi oldukça mantıklıdır, çünkü piyasada sahte bal üreten o kadar çok firma var ki hangi balı alacağımız konusunda şüpheye düşmenin ötesinde bal alıp almama konusunda bile kararsız kalıyoruz.

Bu yazımızda gerçek bal ile sahte balı birbirinden ayırt edebileceğiniz ipuçlarını vermeye çalışacağız. İşte size gerçek balı sahtesinden ayırt ederek hakiki balı anlamanın dört harika yöntemi:

Gerçek Bal Donar ve Şekerlenir!

 

Bal buzdolabı gibi soğuk ortamlarda donar. Soğuk havada bal donmuyorsa bu durumda o balın sahte olduğunu söyleyebiliriz. Hakiki bal aynı zamanda soğuk ortamlarda şekerlenir. Şekerlenen balın eski halini alabilmesi için güneşe çıkarılmasıyla ya da kabıyla birlikte sıcak suya koyulması yeterli olacaktır.

Gerçek Bal Akışkandır: Aktıkça Akar

 

Saf balı bir kaptan diğerine aktarırken ya da süzerken balın akışkan olması onun gerçek olup olmadığı konusunda bize bilgi veren bir diğer ipucudur. Eğer balın akışkanlığında tekdüzelik yoksa yani bal kesik kesik akıyorsa bu durumda o bala hakiki sıfatını yakıştırmak yakışıksız bir durum olacaktır. Bunun için diyebiliriz ki gerçek bal dereler, ırmaklar gibi akar.

Gerçek Bal Genizde Yanma Yapar: Fazlası Çarpar!

 

Baldaki şeker diğer şekerli ürünlerden biraz farklıdır. Balın tadı biraz keskin ve acıdır. Bunun için hakiki bal eğer gerçekten hakiki bir bal ise genizleri yakan bir tadının olması gerekir. Eğer ki balı yedikçe yiyesiniz tattıkça tadasınız geliyorsa orada bir durun hatta o baldan uzak durun. Yani dememiz o ki; gerçek bal o kadar da tatlı bir şey değil yani.

Hakiki Balın Rengi Koyu Kokusu Hafiftir

 

Bal deyince hemen herkesin aklına berrak, şeffaf, cam gibi pürüzsüz bir kıvam gelir ancak ne yazık ki gerçek bal için bu betimlemeleri yapmamız mümkün gözükmüyor. Doğal balda renk yoğunluğu sahte ballara göre biraz daha fazladır. Tabi bu demek değil ki rengi açık olan bal gerçek bal değildir! Gerçek balın rengi koyu olduğu gibi kokusu da koyu yani yoğun değildir. Hatta kimi uzmanlar balın kokusunun olmadığını dahi iddia etseler de biz yine de balın kokusunun çok yoğun olmasa varlığını hissettirdiğine inanıyoruz. Sonuçta doğal olan her şeyin kokusu da vardır, değil mi?

Kaliteli bal yemek ve sağlığınızı korumak istiyorsanız ve de bal hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız BURAM BAL sitesini ziyaret edin.

Yukarıda sizlere gerçek balı anlamanın, doğal bal ile sahte balı ayırt etmenin yollarını birkaç adımda sunduk. Umarız faydalı olmuştur. Afiyet olsun!

Bal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak yutulan nektarın arıların bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan ve kovandaki petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besindir . Nektar bala çevrilirken arılar sağladıkları invertaz enzimi sayesinde sakkarozu inversiyona uğratarak fruktoz ve glikoz şeklinde basit şekerlere dönüştürür ve fermantasyonun meydana gelmesini önleyecek miktarda suyunu uçururlar. Kovandaki hücrelere yerleştirilen ve üzeri mumdan bir kapakla örtülen bal arılarca sağlanan özel havalandırma sistemi sayesinde bildiğimiz tat ve kıvama gelir.

Balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık tamamen toplanan nektarlardan kaynaklanmaktadır. Balın kokusunu, çiçeklerdeki aromalı uçucu yağlar verir ki bu aynı zamanda çiçeklerin kokularını sağlayan yağdır.

Bal üretiminde ½ kg ham nektarı toplamak için 900 bin arının bir gün boyunca çalışması gerekir. Toplanan bu nektarın ise ancak bir kısmı bala çevrilebilir. Elde edilen balın miktarı getirilen nektarın şeker konsantresine bağlıdır. Bal; nem , güneş ışığı , kaynatma gibi sıra dışı bir etkiye maruz kalmadıkça bozulmaz ve zaman faktöründen etkilenmez.

  • Saf Bal Nasıl Anlaşılır ? 23 Eylül 2011.  Burdan anlaşılacağı üzere , gerçek bal ile katkılı balın hem fiyat hem de besin değeri olarak karşılaştırmasını yapmak çok yanlıştır.
  • Peki gerçek bal nasıl anlaşılır ve gerçek balı sahte baldan nasıl ayırt edebiliriz? Gerçek bal mı değil mi evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle kolayca anlaşılabilir .
  • Bu yazımızda sizin için gerçek bal nasıl anlaşılır konusunu derinlemesine inceledik. Bal sabah kahvaltılarının en özel tatlarından biri. Herşeyden önce bal arının “emeğidir”.
  • Gerçek bal nasıl anlaşılır ? Gerçek bal ile sahte balın gerçek anlamda anlaşılması için bu konuda uzmanlaşmış özel labaratuvarlarda analiz edilmesi gerekir.
  • Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ? Değerli ziyaretçilerimiz, diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere bir balın doğal ve katkısız olduğunu bir tüketici olarak anlamak mümkün değildir.
  • Evde yapılabilecek kimi yöntemlerle, gerçek ve sahte balı belli oranda ayırmak mümkün..
  • Gerçek bal nasıl anlaşılır ? Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir . Balın yoğunluğu çok, akışkanlığı sürekli olmalıdır, kesik kesik akan bal sahtedir.
  • bal , meyveli bal , aromalı bal , kuruyemişli bal , polenli bal , arı sütlü, propolisli bal vb.)  yanlış işlemlerden kaçınmak gerekir.Hiç Kokusu olmayan gerçek ballarda mevcuttur.
  • Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ? Bilinen Pratik Yöntemler. furtuna08 Yeni Üye.  Sahte bal ile gerçek balın tüketiciler tarafından anlaşılması mümkün değildir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir