Geçmişten Günümüze Dilimize Dolanan Reklam Sloganları

Bir şey izlerken araya reklam girince hemen atlarız. Ama öyle reklamlar var ki, istemsizce dilimize dolandılar. İşte o reklamlardan bazıları

Ben çelik, Arçelik, ya sen kimsin?

Tut şunun ucunu döşeyelim abi!

Aranızda Ülker çikolatalı gofret sevmeyen var mı?

Vay, vay, vay! Çantaya bak!

Gazoz olma, efsane ol!

118 80 seksen seksen!

Hayat bana waikiki way way!

Kekimi ye beni yeme!

Bir bilmecem var çocuklar..

En tatlı sabahlar Çokokremle başlar

Molpediniz var mı?

Büyüdüm büyüdüm pınarla büyüdüm..

Peki peki anladık..

Hepsi iyi marka fabrikadan halka..

 

Geçmişten Günümüze Dilimize Dolanan Reklam Sloganları

Genetik ya da kalıtım bilimi , biyolojinin organizmalardaki kalıtım ve çeşitliliği inceleyen bir dalı. Türkçeye Almancadan geçen genetik sözcüğü 1831 yılında Yunanca γενετικός – genetikos sözcüğünden türetildi. Bu sözcüğün kökeni ise γένεσις – genesis sözcüğüne dayanır.

Canlıların özelliklerinin kalıtsal olduğunun bilinci ile, tarih öncesi çağlardan beri bitki ve hayvanlar ıslah edilmiştir. Bununla birlikte, kalıtımsal aktarım mekanizmalarını anlamaya çalışan modern genetik bilimi ancak 19. yüzyılın ortalarında, Gregor Mendel ’in çalışmasıyla başlamıştır. Mendel, kalıtımın fiziksel temelini bilemediyse de, bu özelliklerin ayrık bir tarzda aktarıldığını gözlemlemiştir; günümüzde bu kalıtım birimlerine ” gen ” adı verilmektedir.

Genler DNA ‘da belli bölgelere karşılık gelir. DNA dört tip nükleotitten oluşan bir zincir moleküldür. Bu zincir üzerinde nükleotitlerin dizisi, organizmaların kalıt aldığı genetik bilgidir . Doğada DNA, iki zincirli bir yapıya sahiptir. DNA’daki her “iplikçik”teki nükleotitler birbirini tamamlar , yani her iplikçik, kendine eş yeni bir iplikçik oluşturmak için bir kalıp olabilme özelliğine sahiptir. Bu, genetik bilginin kopyalanması ve kalıtımı için işleyen fiziksel mekanizmadır.

Nükleotitlerin DNA’daki dizilişi, hücre tarafından amino asit zincirleri üretmek için kullanılır. Bunlardan protein oluşur. Bir proteindeki amino asitlerin sırası, gendeki nükleotitlerin sırasına karşılık gelir. Aradaki bu ilişkiye genetik kod denir. Amino asitlerin bir proteindeki dizilişi, proteinin nasıl bir üç boyutlu şekil alacağını belirler. Bu yapının şekli de proteinin fonksiyonundan sorumludur. Hücrelerin yaşamaları ve üremeleri için gerekli hemen hemen tüm fonksiyonları proteinler icra ederler. DNA dizisindeki bir değişim, bir proteinin amino asit dizisini ve dolayısıyla onun şekli ve fonksiyonunu değiştirir: Bu, hücrede ve onun bağlı bulunduğu canlıda önemli sonuçlara yol açabilir.

Genetik, organizmaların görünüşünün ve davranışının belirlenmesinde önemli bir rol oynuyorsa da, sonucun oluşmasında, organizmanın çevre ile etkileşimi ve genetik birlikte etki eder. Örneğin genler kişinin boyunun uzunluğunda bir rol oynuyorsa da, kişinin çocukluk çağındaki beslenmesinin ve sağlığının da büyük bir etkisi vardır.

Kalıtımın temel molekülü olan DNA molekülünün üç boyutlu yapısı. DNA’nın ikili bir merdivenin basamakları gibi baz çiftleriyle ortadan birbirine tutturulmuş iki sarmal ipliğinden her biri bir nükleotitler zinciridir.

Geçmişten Günümüze Dilimize Dolanan Reklam Sloganları Özet Bilgiler

 • Geçmişten Günümüze Dilimize Dolanan Reklam Sloganları Bir şey izlerken araya reklam girince hemen atlarız. Ama öyle reklamlar var ki, istemsizce dilimize dolandılar .
 • Geçmişten Günümüze Dilimize Dolanan Reklam Sloganları Bir şey izlerken araya reklam girince hemen atlarız. Ama öyle reklamlar var ki, istemsizce dilimize dolandılar .
 • Geçmişten Günümüze Dilimize Dolanan Reklam Sloganları . Eğlence. Boylesi Yok  Ama öyle reklamlar var ki, istemsizce dilimize dolandılar .
 • Hangi reklam hangi replik haydin Güncellemeler: 1 gün Heyy hoo.  Ana Sayfa > Toplum & Sosyal İlişkiler > Dilinize dolanan reklam replikleri ve sloganlari ?
 • İşte o ekranlara kitlendiğimiz zamanlardan herkesin diline dolanan meşhur reklam repliklerini derledik, eminim hatırlayınca flashback etkisi yaratacaktır.
 • reklam filmlerini birleştirici bir öge olarak tasarlanan “Just Do It” hala gelmiş geçmiş en iyi reklam sloganı olarak kabul ediliyor.  Kısa sürede herkesin diline dolanan slogan
 • Paradoks gibi dil özellikleri dikkate alınarak sloganlar oluşturulmalıdır.  Geçmişten günümüze deyişbilim açısından olumlu ve olumsuz düzenlenen reklam sloganları
 • Yani geçmişte cıngıl yeni bir reklam mecrasıydı.  Özellikle kurumsal sloganların , müziğin ritmiyle, birbirine  Hakikaten pek çok insanın diline dolanan bir cıngıl olmuştu.
 • O halde dikkat! Çünkü bu yazı “ürün yerleştirme” uygulaması içeriyor. Eski reklâmların bugün hala dilimizde dolanan sloganlarına , şarkılarına, üzerinden yıllar geçmiş
 • Markaların unutulmaz reklam sloganları ! Giriş Tarihi: 02.09.2015 09:38. 19. 75.
 • İnternet reklamlarında profesyonel hizmet. Yeni müşteriler kazanın. İletişim bilgileri +90 (216) 4696680 Pzt Cum 10:00 18:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir