Finlandiya tipi eğitim sisteminin farkı nedir?


Düşük maliyetler, kısa okul saatleri,  ile yüksek akademik başarıyı; bireyselliğe, bağımsızlığa önem veren, öğrencilerine kendi eğitim programını kendi düzenleme sorumluğunu yükleyen eğitim anlayışıyla bol boş zamanı, eğlenerek öğrenmeyi birleştiren Fin eğitim sistemi hala eğitimin rüya ülkesi olmaya devam ediyor.

 Peki, ücretsiz, eşit ve hür eğitim nasıl olur, Finlandiya tipi eğitimde neler var, neler yok?

           Finlandiya’da özel okul ya da herhangi bir okul ücreti yok. Bu durum da tüm talebelelerin eğitimi ücretsiz ve eşit almasına imkân sağlıyor.

           Finlandiya’da okullar arası rekabet yok, bütün okulların iyi olması gerektiğine inanılıyor ve böylelikle okul seçme programlarına ihtiyaç ortadan kalkıyor.

            Finlandiya’da sonuçları talebelelerin yaşamlarında belirleyici olan standart sınavlar yok. Çünkü sınavlara hazırlanmak için harcanan zamanın serbest düşünme ve sorgulamaya ayrılması gerektiğine inanılıyor.

Peki, Finlandiya tipi eğitimde neler var?

            Olağanüstü derecede iyi, öğretmen hazırlık programları var. Eğitim fakültesine yalnızca en iyilerin en iyileri kabul ediliyor. Test sonuçlarının yüksek olmasının yanı sıra pedagojik bilgilerini soruşturan bir mülakatı da geçmek zorundalar. Böylece öğretmenlere karşı yöneticiler, aile ve talebelerde mutlak güven duygusu oluşuyor.

            Oyuna ve şahsi zamana verilen ekstra ehemmiyet var. Finlandiya’da çocukların oyun, hayalgücü ve kendi kendine keşif ile öğrendiklerini düşünüyorlar. Bu yüzden öğretmenler hem öğrencilerin oyun oynamasına müsaade ediyor hem de onları oyun oynamaları için teşvik ediyorlar. Ayrıca her 45 dakikada bir, 15 dakika serbest vakit geçirme hakkı olduğunu bilen talebeleler, ders saatinde daha üretken oluyorlar. Günde ortalama ders saatini de 4-5 saate indiren bu sistem ile talebelelerden hem derslerde hem de sosyal alanlarda daha yüksek başarılar elde ediliyor.

Finlandiya’nın güncel eğitim sistemiyse şöyle;

-1 yıllık anaokulu eğitimi (6 yaş için kreş)

-9 senelik zorunlu eğitim (7-16 yaş)

-Genel akademik ve mesleki eğitim

-Yükseköğrenim

 Finlandiya Tipi Eğitim Sisteminin Farkı Nedir? (Ek Bilgiler)

Finlandiya Tipi Eğitim Sisteminin Farkı Nedir? finlandiya eğitim sistemi ekşi, finlandiya eğitim sistemi vikipedi, finlandiya eğitim sistemini anlatan kitap, finlandiya eğitim sistemi pdf, finlandiya eğitim sistemi video, finlandiya eğitim sistemi ppt, finlandiya eğitim sistemi onedio, finlandiya’da üniversite eğitimi

  • Bir öğretmen asgari 5 6 yıl eğitim alıyor.  11. Sonuç olarak, Finlandiya öğretmen eğitim sistemi , tamamen bağımsız, sorumluluk sahibi, öğretmeye ve öğrenmeye aç, kendi
  • ve aşağıdaki bilgileri bir kez daha okuyun. Finlandiya & Türkiye eğitim sistemleri arasındaki 15 fark 1  Ama Finlandiya ’da çok basit bir müfredat var ve pek değişmiyor.
  • 1. Finlandiya ve Türkiye eğitim sistemi arasındaki önemli farklar İsim SOYİSİM Her iki ülkenin eğitim sistemleri genel olarak ele alınmıştır. 2. Önsöz…
  • Dünya’daki En Şaşırtıcı Eğitim Sistemine Sahip 15 Okul. Haber Böylesi Yok  Finlandiya tipi eğitim sisteminin farkı nedir ?
  • kışta bile her gün en az 1 saat dışarı çıkıyorlar, ki kar kış Finlandiya iklimi için sıradan bir durum.  sıradaki haber: {$ nextTitle $}. 10 fotoğrafla Finlandiya eğitim sistemi .
  • Biliyorsunuz Finlandiya eğitim sistemini değiştirdi.  1 Finlandiya iyi çünkü kendi eksiklerinin farkında .  çıkan öğrenciler ister istemez iki farklı insan tipi ortaya çıkaracak
  • Peki, ücretsiz, eşit ve hür eğitim nasıl olur, Finlandiya tipi eğitimde neler var, neler yok? Finlandiya tipi eğitim sisteminin farkı nedir ? yazısının kaynağı : Böylesi Yok!
  • Şimdi lütfen "Sıktı artık bu Finlandiya muhabbeti," demeyin ve aşağıdaki bilgileri bir kez daha okuyun. Finlandiya & Türkiye eğitim sistemleri arasındaki 15 fark .
  • Finlandiya eğitim sistemi . Avrupa’nın kuzeyinde, Baltık Denizi kıyısında yer alan Finlandiya , 5.34 milyon nüfusa (2009.  Eğitim Bakanlığının ve Ulusal Eğitim Kurulunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir