Fidye Virüsü Nedir?

Pek çok insan, günümüzde fidye isteyen virüslerden yakınırken bu virüslerin nasıl oluşturulduğu ve kurbana nasıl bulaştığı hakkında maalesef detaylı bilgilere sahip değiliz. Virüsler konusunda, son dönemde geliştirilen anti virüs programlarının dahi pek faydalı olmaması, gösteriyor ki özellikle Windows üzerinde korunaksız kalabilinecek pek çok durum rahatlıkla oluşturulabiliyor. Bu durum, elbette hem fidye virüsü hem de pek çok türdeki, trojan ve truva atlarını da kapsıyor.

Genelde, günümüzdeki popüler virüs tiplerinden fidye virüsleri, karşınıza e-mail adresinize gelen bir ekten yahut “bizden şunu kazandınız hemen tıklayın” minvalindeki reklamlardan bulaşan virüsler oluyor. Bu virüsler, dosyaları ekten indirdiğiniz yahut reklama tıkladığınızda dosyaların otomatik olarak inmesiyle beraber, sizlere maalesef büyük kayıplar yaşatabiliyorlar. Fidye virüsü, öncelikle dosyalarınızı bilinmeyen bir dosya formatıyla şifreliyor. Bu dosya formatları, genelde herhangi bir anti-virüs programı tarafından da kesinlikle anlaşılıp, kırılamıyor yahut bu virüs, hiçbir biçimde çözülemiyor.

Çözülemeyen virüs, önümüzdeki günlerde sizinle bu virüsü bulaştıran kişinin iletişime geçmesiyle çözüme kavuşabiliyor ancak, bu kişi sizden “fidye” talep ediyor. Bu sebepten, adının fidye virüsü olduğu bu virüsü bilgisayarınıza bulaştırmadan önlemlerinizi sıkıca almanızda fayda var. Aksi halde, büyük meblağlar tarafınızdan zorla da olsa çıkarılabilir ve bu durum maalesef savunmasız olursanız, engellenemez hale gelir. Peki, fidye virüsü nasıl engellenebilir, alınacak önlemler nelerdir?

İşletim Sisteminizi Güncel Tutun

Öncelikle, işletim sisteminiz özellikle Windows ise güncel tutmanızda fayda var. Windows 10’un yayınlandığı ve yayıldığı şu günlerde sisteminizi Windows 10’a yükseltirseniz, otomatik güncellemeleri yerinde ve zamanında alarak, sisteminize gelecek herhangi bir hack girişimine karşı “önlemli” hale, en azından Windows tarafında gelebilirsiniz ancak sisteminize; virüsü sizin soktuğunuzu farz edersek, bu konudaki önlemleriniz arasında neler yer almalıdır?

Anti Virüs Kullanımı

Paralı bir anti virüs programı, hiç şüphesiz hemen herkesin uzak durduğu şey ancak iyi bir bilgisayar kullanıcısı iseniz ve bilgisayarınızda gerçekten önemli dosyalar tutuyorsanız; alanında yetkin bir anti virüs programı kullanmanızda kesinlikle fayda var. Bu virüs programı kendisini sürekli güncelleyerek, virüs listelerini güncel tutar ve sizi aynı zamanda korunaklı hale de getirebilir. Dönemsel olarak yaptığı güncellemelerle, bilgisayarınızı savunması sert bir kale kıvamına getirmek, iyi bir virüs programının işidir ve günümüzde paralı olan hemen hepsi bu işi yapabiliyor. Siz de, bunlardan birini kullanarak kendinizi savunabilirsiniz.

Bilmediğiniz Bağlantılara Tıklamayın

Cryptolocker yahut fidye virüsü olarak bilinen bu virüsler; bilinmeyen bağlantılarla güvenilirmiş gibi pek çok şeye tıklamanızı sağlayabiliyor. Bu sebepten, bağlantının ardındaki gerçek adrese her zaman bakmaya ve maskeli bağlantılara tıklamamaya dikkat edin. Bununla ilgili pek çok uygulamaya kullandığınız tarayıcının eklenti mağazalarından erişebilir yahut anti virüs programınız içerisindeki ayarlardan, maskeli bağlantıları engelleme ayarını etkinleştirebilirsiniz. Bu durum, pek çok anti virüs programında mevcuttur.

Fidye Virüsü Nedir?

Fidye Virüsleri bulaştığı bilişim sistemleri üzerinde dosyaları erişimi engelleyerek kullanıcılardan fidye talep eden zararlı yazılımlardır. 2007 yılından itibaren ortaya çıkan bu virüsler; 2015 yılında oldukça yaygınlaşmıştır.

En bilinen fidye virüsü CryptoLocker olarak adlandırılan ve bulaştığı bilgisayarlardaki bir takım dosyaları şifreleyerek kaydeden; şifrenin geri açılması için ise ucash , bitcoin , para vb. emtialar talep eden virüstür.

cryptolocker virüsü dosyaları açma, cryptolocker virüsü 2016, enc virüsü, shadowexplorer, norton power eraser, encrypted, ransomware, fidye nedir kısaca

Fidye Virüsü Nedir? Özet Bilgiler

  • “ Fidye virüsü nedir , fidye virüsü nasıl temizlenir?” sorularına cevap vermeden önce meselenin ciddiyetini anlamak için rakamlara başvuralım.
  • Fidye virüsü nedir ? Suriyeli hackerlar tarafından yazılan bu virüs dosyalarınızı şifreliyor fakat diğer virüslerden farklı olarak size para dışında farklı bir kurtulma yolu
  • Bu yazımızda sizleri, Türkçe’si Fidye Virüsü olan, RansomWare isimli zararlı yazılım hakkında bilgilendirerek, Fidye virüsü nedir , Fidye virüsünden nasıl korunulur gibi
  • .cerber virüsü nedir ?  Cerber uzantılı dosyaların şifresini çözmek mümkün mü? Gün geçmiyor ki yeni fidye virüsleri /ramsomware (Ransomware nedir?) ile karşılaşmayalım.
  • Adından da anlasılacagı gibi, fidye virüsü ; izniniz olmadan sizin dosyalarınıza bulasıp, belirli kriptolanmıs şifreleme teknikleri ile bilgisayar kullanıcılarının yazılım
  • Windows ve Android cihazlarda son dönemde sıkça rastladığımız fidye virüsü , kullanıcıların korkulu rüyası haline geldi.  Fidye virüsü nedir ?
  • Fidye virüsü ile açılamayan dosyaları artık küçük bir program yardımı ile açabilirsiniz. micro, ccc, vvv, mp3, exx, ecc, ezz gibi uzantılardan kolayca kurtarıyoruz.
  • ‘ Fidye virüsü ’ can yakar. Öncelikle, bu virüsün de farklı farklı türleri / türevleri var.  kurmak’ ya da ‘birkaç yazılımı yeniden kurmak’ yerine yüzlerce dolar fidye ödemez.
  • Fidye yazılımlar hakkında genel bilgi   çözülebilir mi, crypto temizleme, crypto virüsü 2016, crypto virüsü nasıl çalışır, cryptolocker nedir, cryptolocker virüsleri , fidye virüsleri .
  • Şuan için CryptoLocker virüsü temizleme için en etkin ve tek geçerli yol budur.  TTNet CryptoLocker virüsü başınıza bela olduysa çözümü burada! fidye virüsü temizleme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir