Fiber İnternet Bağlatmadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey

Fiber internet bağlatmayı mı düşünüyorsunuz? O zaman doğru yazıyı okuyorsunuz, emin olun. 56k internetlerden adsl, Vdsl’den Adsl 2’ye şimdi ise Fiber internet. Teknoloji hızla ilerlerken, internet kullanımlarıda aynı oranda artıyor. Herşey bu kadar büyürken, Adsl bu büyümeye ayak uyduramaz durumda ve artık insanlar daha hızlı internet olan Fiber internet kullanma gayretinde. Başta Amerika olmak üzere, Avrupa ve Uzak Doğu’da Fiber internetsiz ev neredeyse yok denilecek kadar az. Peki Türkiye’de? Türkiye’de yeni yeni gelişmek olan bir alt yapı, Fiber internet. Peki Fiber internet için neler lazım? Evime Fiber internet bağlayabilirmiyim? Bulunduğum semte Fiber internet varmı? Fiber internet için hangi modem ve aparatlar gerekli? tüm bu soruları sizler için araştırdık.

İşte Fiber internet bağlatmadan önce bilmeniz gereken 6 şey ve dikkat etmeniz gerekenler..

Bulunduğun Bölge Fiber İnterneti Destekliyor mu?

İlk etapta, öğrenmeniz gereken bulunduğunuz yani oturduğunuz yerin Fiber altyapıya sahip olup olmadığı olacaktır. Türkiye’de 5 yıldır hayatımıza giren Fiber internet ne yazıkkı Türk Telekom’un işgüzarlığı yüzünden halen Türkiye’nin %90’nında bulunmuyor. Bu eleştirinin sert olduğunu düşünmeyiniz. Bu bir mecburiyet. Tüm alt yapıya hükmeden Türk Telekom ne zaman isterse o zaman Fiber altyapımız olacak, bunu biliyor olmalısınız. Eleştirileri kısa kesiyoruz ve bulunduğunuz bölgede Fiber internet olup olmadığını öğrenmenin çeşitli yöntemleri var. Bunlardan birincisi TTNET, D-smart Net, Turkcell Superonline vb. Fiber internet satıcısı firmarı arayarak kontrol ettirebilirsiniz. İkinci ve en basit olanı ise, bu linkten istenilen bilgileri girerek teyit yapabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz adrese Fiber internet desteği çıkarsa hemen, çalışmak istediğiniz internet firmalarını arayarak ön başvuruda bulunabilirsiniz.

Fiber İnternet Uyumlu Modeminiz Olmalı

Eğer ilk adımdaki sorgulamadan olumlu bir cevap aldıysanız ve ön başvuru yaptıysanız, ikinci adım olan modem konusuna geçmelisiniz. Eski yapım Adsl modemleri ne yazıkkı Fiber internetleri desteklemiyor. Bu sebeple size en uygun Fiber destekli modemleri araştırmalı ve almalısınız.

Not : Bazı İnternet satış siteleri, anlaşma durumunda Fiber destekli modemleri, hediye ediyor yada çok uygun fiyatlarda ve taksitle verebiliyor.

Fiyatların Yüksek Olduğunu Bilmeniz Gerekiyor?

Fiyat konusunun normal Adsl fiyatlarından fazla olacağını tahmin ettiğinizi düşünüyoruz. Doğru orantıda bakıldığında hız artarsa fiyatta artar ticari mantığı, Fiber internetlerde de geçerli malesef. Daha önceki fatularalarınızın 2 yada 3 katı fiyatını ödemeyi gözden çıkarmalısınız.

Adil Kullanım Kotası Zorunluluğu

Adsl kullanımlarında BTK’nin belirlediği adil kullanım kotaları 50 GB yada 60 GB’dı. Yada yüksek fiyatlara sınırsız tarfiler alabiliyordunuz. Adil kullanım kotaları ne yazıkki, Fiber internetler içinde geçerli. Adsl kotalarına nazaran iki yada 3 katı fazla kotaya sahip olabilirsiniz. Genelde Fiber internet kullanıcılarına 100 yada 150 GB’lık kotalar sunuluyor.

Komşunun Çocuklarının Fiber İnternetinize Musallat Olacağı

Başlığı gördüğünüzde birazcıkta olsa şaşırdığınızı düşünüyoruz. Evet Fiber interneti evinize bağlatırken bu başlığı yani komşunun çocuklarının sizin Fiber hızınıza musallat olacağını göze almalısınız. “Abi senin Fiber internet şifreni kullanabilirmiyiz?, Bizim çocuk sizin Fiber interneti kullanmak istiyor?” gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. 🙂

Yeni Kız Arkadaşınıza “Hızlı İnternet var.” Diyebileceksiniz

Fiber internetiniz olduğunda, yeni kız arkadaşlarınızı evinize davet edebilirsiniz. Neden olmasın? Yeni kız arkadaşınıza “Hızlı internet var benim evde. Bize gidelim mi?” diyemezmisiniz? 🙂

İnternet bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır . TDK , İnternet sözcüğüne karşılık olarak genel ağı önermiştir. İnternet yerine zaman zaman sadece net sözcüğü de kullanılır.

İnternet, çok protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilir. Binlerce akademik ve ticari ağ ile devlet ve serbest bilgisayar ağının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilir. İnternet üzerinde elektronik posta ve birbirine bağlı sayfalar gibi çok çeşitli bilgiler ve hizmetler vardır. İnternet üzerinden oyunlar da oynanabilir.

İnternet’in kökeni, hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanır. 1980’lerde Ulusal Bilim Vakfı tarafından yeni bir ABD omurgasının finansmanı için toplanan özel fonlar, Dünya çapında katılım ve birçok özel ağın birleşmesine neden olmuştur. 1990’larda uluslararası bir ağın yaygınlaşması ile İnternet, modern insan hayatının temelinde yer almıştır.

  • Ana Sayfa Teknoloji Fiber İnternet Bağlatmadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey .  Fiber internet bağlatmayı mı düşünüyorsunuz? O zaman doğru yazıyı okuyorsunuz, emin olun.
  • Eve internet bağlatırken işi ustasına bırakın.  BAŞVURU YAP. VODAFONE Fiber İNTERNET .  daha önce belirtildiği şekilde Vodaofne Net’e teslim edilmesi gerekir .
  • Apartmanımıza Fiber İnternet bağlatmak için ne yapmalıyız? ‘ İnternet Erişimi’ bölümünde Pinkman tarafından 18 Mayıs 2015 tarihinde başlatılan konu.
  • Telefonsuz Yalın veya Fiber internet bağlatmak .  Eve İnternet Bağlatmak Çok Kolay Fakat Öncelikle Hangi Kampanyayı Tercih Etmeniz Gerektiğini Bilmeniz Gerekir .
  • Gönderen Konu: Fiber internet Baglatanlar bakabilirmi ? (Okunma sayısı 894 defa).  Selamun aleykum. Ben 2 yil once fiber yok diye adsl baglatmistim telefon kablosu ile.
  • turkcell superonline fiber internet . şükela: tümü | bugün.  açısından. fiber bağlatmak için apartmana kat.  bile goremiyorum. oysa hizimizin 3 mbps’e dusmesi gerekiyordu .
  • Fiber internet kabaca söylemek gerekirse , fiber optik kablolar aracılığı ile yüksek hızlı (20, 50, 100 Mbps) internet erişimi almamızı sağlayan bir yapı.
  • sitenin 200 mt. ilerisinde bi sitede fiber altyapı var.  Kabloyla filan uğraşmanıza gerek yok yani.  Her dairenin kapısını çalıp internet satmaya çalışacaklar.
  • 6 yıl önce Sal 26 Ekm 2010, 14:17. Fiber İnternet .  Fiber interneti bağlatmada tereddüt edenler ve sorular için bu konunun yararlı olacağını düşünüyorum.