Fetih Kutlamaları Sebebiyle İstanbul’da Hangi Yollar Trafiğe Kapalı?

İstanbul’da Hangi Yollar Trafiğe Kapalı? İstanbul’un fethinin 563. yılı Yenikapı’da kutlanacak. Yenikapı Miting Alanı’nda düzenlenecek olan Fetih Şölenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım da katılak. Fetih programı sebebi ile bazı yollar da trafiğe kapatılacak. İşte kapalı yollar ve alternatifleri…

İstanbul Fatih Sultan Mehmet komutasında 1453’te fethedildi. Bugün fethin 563. yıl dönümü. İstanbul’da kutlamaların adresi Yenikapı miting meydanı olacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü açıklamasına göre, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’ın da katılacağı Yenikapı’daki Fetih Şöleni sebebi ile bazı yollar trafiğe kapatılacak.

İşte trafiğe kapatılacak yollar

Saat 08.00’den itibaren, Kennedy Caddesi Taşhanlar Varyant ile Kumkapı arası (Sirkeci istikameti), Namık Kemal Caddesi, Mustafa Kemal Paşa Caddesi, 10. Yıl Caddesi’nden sahil güneye dönüşler, Atatürk Bulvarı Pertevniyal Lisesi’nden Yenikapı istikameti ve Orgeneral Nafiz Gürman Caddesi’nden sahile katılım kapatılacak.

Kapalı yollar için alternatif güzergâhlar şöyle:

D-100 kuzey-güney yol, hal yolu kuzey-güney yol, Havuzlu Kavşak-Atatürk Havalimanı Caddesi-Basın Ekspres Yolu, Ataköy sahil-Adnan Kahveci Bulvarı, Ataköy sahil Strazburg Caddesi-Ataköy Bulvarı, Bakırköy Taşhanlar Köprü-Ekrem Kurt Bulvarı, Vatan Caddesi, Millet Caddesi.

• Bizans İmparatorluğu
• Venedik Cumhuriyeti
• Ceneviz Cumhuriyeti


Destekleyenler

 • Papalık Devleti
 • Macaristan Krallığı

İstanbul’un veya Konstantiniyye’nin Fethi , 6 Nisan-29 Mayıs 1453 tarihleri arasındaki kuşatmanın sonucunda Osmanlı Padişahı II. Mehmed komutasındaki birliklerin Bizans İmparatorluğu ‘nun başkenti İstanbul ‘u ele geçirmesi.

İstanbul, daha önce de defalarca kuşatılmıştı; VII.-VIII. asırlarda Emeviler ve Abbasiler tarafından kuşatıldı ancak başarısız olundu. Osmanlılar da şehri daha önce kuşatmıştı, Mateos Kantakuzinos ‘un Bizans tahtına geçmesini sağlamışlar ve ödül olarak Çimpe Kalesi ‘ni alarak Rumeli ‘de ilk kez toprak kazanmışlardı. Rumeli’ye geçişle beraber bölgede sınırları genişleyen Osmanlılar ilk kez I. Bayezid komutasında 1395 yılında İstanbul’u kuşattı. Bazı kaynaklarda ise 1391 tarihli farklı bir kuşatmadan söz edilmektedir. I. Bayezid’in kuşatmasında mancınıklar kullanıldı, kuşatma üzerine Macar Krallığı günümüz Bulgaristan topraklarına taarruz etti ve İstanbul kuşatması sonlandırıldı. Ertesi yıl kuşatma tekrar başladı ve bu sefer deniz bağlantısını tümüyle koparmak için Anadolu Hisarı inşa edildi. Bizans imparatorunun ateşkes talebi üzerine kuşatma kaldırıldı. Ankara Savaşı ‘yla beraber Osmanlı Devleti Fetret Devri ‘ne girdi. Bu dönemde Bayezid’in oğullarından Musa Çelebi tarafından 1412 yılında İstanbul tekrar kuşatıldı. Musa Çelebi, kargaşanın Bizans yüzünden olduğuna ve bazı rakip şehzadelerin Bizans tarafından desteklendiğine inanıyordu. Ancak rakip şehzadelerden I. Mehmed ‘in harekete geçmesi sebebiyle bu kuşatma da kaldırıldı. Dördüncü kuşatma ise II. Murad döneminde oldu; II. Murad elçiler göndererek Düzmece Mustafa ‘nın desteklenmemesini talep etti ancak karşılık bulamadı. İsyan ile uğraşan II. Murat, Şehzade Mustafa’ya yardım ettiğine inandığı Bizans İmparatorluğu’nun üzerine yürüdü ve kuşatma başladı. Bizans İmparatoru VII. Yoannis ‘in Karadeniz kıyılarındaki bazı toprakları ve haraç vermeyi teklif etmesiyle bu kuşatma da kaldırıldı. II. Mehmed tahta geçtiğinde etrafı bütünüyle sarılmış bir şehirle karşı karşıyaydı.

 • İstanbul ' da Pazar günü yapılacak fetih kutlaması sebebiyle hangi yollar kapalı olacak?  İşte Pazar günü İstanbul ' da trafiğe kapalı olacak yollar .. CROPY.
 • İstanbul ’ da Hangi Yollar Trafiğe Kapalı ? İstanbul ’un fethinin 563. yılı Yenikapı’da kutlanacak .  Fetih programı sebebi ile bazı yollar da trafiğe kapatılacak.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi, fetih kutlamaları nedeniyle kapalı olacak yolları açıkladı.
 • 29 Mayıs Pazar günü İstanbul 'un fetih kutlamaları sebebiyle hangi yollar kapalı olacağı belli oldu.  İstanbul ' da fetih kutlaması sebebiyle bazı yollar trafiğe kapalı olacak.
 • İstanbul Yenikapı Miting Alanı'nda yapılacak Fetih Şöleni nedeniyle bazı yolların trafiğe kapatılacağı bildirildi.
 • Kapalı yollar için alternatif güzergahlar şöyle olacak  Başlığı GörBaşlığı Gizleİstanbul'un fethi kutlamaları nedeniyle bugün bu yollar trafiğe kapalı .
 • İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bugün, Kazlıçeşme’de yapılacak HDP mitingi ile Yenikapı Miting Alanı’ndaki Fetih kutlamaları nedeniyle trafiğe kapatılacak yolları açıkladı.
 • İstanbul 'un fethi kutlamaları sebebiyle pazar günü İstanbul ' da bu yollar trafiğe kapalı olacak.
 • Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’ın da katılacağı Yenikapı’daki Fetih Şöleni nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.
 • İstanbul Yenikapı Miting Alanı'nda bugün Fetih Şöleni yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın da katılacağı program nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir