Faturalaraların yükünü azaltacak 30 öneri

Ülkede tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 40’ının konutlarda kullanıldığını bunun da yüzde 85’inin ısıtma ve soğutma harcamalarına gittiği biliniyor.

Enerjide yüzde 73, doğalgazdaysa yüzde 99 oranında dışa bağımlı olan Türkiye’de hane halkı alışkınlıklarının değişmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, konutlarda ısı tasarrufunu sağlamak için öncelikle yalıtımın sağlanması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Hepbaşlı, “Yapılan hesaplamalar, enerji verimliliğine gereken ehemmiyeti gösterdiğimiz taktirde, enerji harcamalarımızda enaz yüzde 20-30 oranında tasarruf olacağını gösteriyor” dedi.

“Elektrikli soba değil klima tercih edilmeli”

Elektrikli cihazlarla ısınmanın yurttaşlar için hesaplı olmasa da, temiz ve zahmetsiz olması sebebiyle özellikle batı bölgelerde sık sık tercih edildiğini de belirten Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, “Elektrikli ısıtıcılar, kullandığı her 1 kilowatt elektrik enerjisi için, ısıtılacak alana en çok 1 kiloeatt ısı enerjisi yayar. Enerji verimliliği açısından baktığımızda bu cihazların kullanımı hem bütçemiz hem de enerji verimliliği açısından tam bir felakettir. Elektrikle ısınma tercih ediliyorsa kesinlikle alacağınız cihazın COP, kısaca performans katsayısı manasına gelen kıymetine bakmanız gerekir. COP kıymeti bize o cihazın 1 birim enerji ile kaç birim ısı kıymeti ürettiğini ifade eder. Isı pompası teknolojisini kullanan A sınıfı klimalarda, COP kıymeti 3,60 ve üzeridir. A enerji sınıfında da COP kıymeti 3,60’ın ne kadar üstüne çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak daha çok ısıtma sağlar. Kısacası A sınıfı klimalarla kıyaslayınca, elektrikli ısıtıcıların aynı orandaki ısı enerjisini elde etmek için 3-4 misli daha fazla elektrik enerjisine ihtiyaç duyacakları ortadadır” şeklinde konuştu.

Evlerde ısı tasarrufu için neler yapılmalı?

Prof. Dr. Hepbaşlı, evlerde ısı tasarrufu için tavsiye edilenlerini şu şekilde sıraladı:

“Binanın mantolanması ve duvarların izolasyonu yapılmalı. Pencerelerin çift camlı olması ve yalıtım yapılması gerekir. Isı merkezlerinin bodrum yerine çatıda kurulmasıyla binalar hem daha tasarruflu, daha çevreci ve daha emniyetli olacaktır. Evlerde ısı kazanlarını düşük sıcaklıkta gece-gündüz yakmak, gündüzleri yakıp, gece söndürmekten daha ekonomik. Antre, koridor, merdiven holü, bodrum ve kullanılmayan kiler ve odalardaki radyatörler iptal edilmeli, her radyatöre termostatik vana monte edilmeli ve uygun sıcaklıkta ayarlanmalı. Odalarda masa, iskemle ve yatakları dış duvarlardan uzak tutmalı. Güney cephesi pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlamalı. Güneş alan camları her gün temizlemeli ve güneşin pasif ısıtmasını sağlamalı. Gece, gündüz ısınan evleri yüzde 50-55 oranında nemlendirmeli. Çünkü nemli hava, sıcaklığı daha iyi tuttuğundan buharlaşma azalacak; vücut daha az ısı yitirecektir. Kullanılmayan oda, kiler antre ve merdiven radyatörlerini kapamalı, radyatörlerin üstlerini kapamamalı. Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli. Hava sızıntısı olabilecek yerleri, hava sızdırmaz şeritlerle, bantlarla kaplamalı. Çatı odanız var ise üst katını uygun şekilde yalıtmalı, mümkünse pencereler çift camlı olmalı. Radyatörlerden taşınım ve ışınım yolu ile çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını engellemek için alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz. Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su borularınızı yalıtın. Binaların içerisindeki 40 derecenin üstündeki ısı kaybetmesini istemediğiniz her türlü sıcak yüzeyi yalıtın. Mümkünse sıcak su elde etmek için, güneş panellerini kullanın. Kombi, klima, kalorifer, ısı merkezlerinin senelik bakımları kesinlikle yaptırılmalı. Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli. Cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı. 1 saatteki yakıt tüketimi enaz olan tercih edilmeli. Kat kaloriferinde ve merkezi kazanlarda cihazın izolasyonu iyi olmalı, malzemelerin seçimi, mühendislik büroları ve yetkili servis-teknik uzmanlar tarafından yapılmalı.”

Rakamlarla elektrik üretimi ve tüketimi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 ilk 6 aylık verilerine göre, konutlarda 1 kilowatt elektrik enerjisi için ortalama 41,3 kuruş, 1 metreküp doğalgaz içinse ortalama 116,8 kuruş ödeniyor. Son bir yılda üretilen elektriğin yüzde 50’den fazlası doğalgaz ve ithal kömür kullanılarak veya ithalat yolu ile üretildi. Ancak doğalgaz kullanılarak üretilen elektrik üretiminin tüm üretime oranı, son bir yılda yüzde 32,49’a kadar geriledi. Bu rakamla, doğalgaz yakıtlı santrallerin katkısı 1999 yılı seviyelerine geriledi. Hidrolik, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam elektrik üretimine oranıysa yüzde 31’i geçti.

Öte yandan İzmir ve Manisa bölgesinde hizmet verilen elektrik abone sayısı 2,5 milyon olurken, -İzmir’deki doğalgaz abone sayısı 767 bin 584 oldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir