Facebook’tan Yayıncıları İlgilendiren Bir Yenilik Daha!

Facebook algoritmasında artık içeriklerin okunma süresi de hesaba katılacak. Facebook’un haber kaynağı algoritması, birçok farklı metriğe göre çalışıyor. Gönderilerin beğenilme, paylaşılma, yorumlanma sıklıkları, profil ve sayfa ziyaretleri, gönderilere bakılma süreleri vs gibi birçok etken bunlardan biri. Şimdi ise Facebook’ta paylaşılan dış bağlantılarda geçirilen süreler de bu metrikler arasına girmiş durumda. Peki bu ne anlama geliyor? İşte detaylar;


Facebook’un yayıncıları hedef aldığı çalışmalarına son aylarda sıklıkla karşılaşıyoruz. Özellikle geçtiğimiz haftalarda düzenlenen F8 konferansıyla birlikte herkesin kullanımına açılan yeni içerik görüntüleme sistemi Instant Articles, bu çalışmaların en büyük örneklerinden biri. Instant Articles ile hem kullanıcılara, hem yayıncılara farklı bir içerik deneyimi sunan Facebook, şimdi de Haber Kaynağı algoritmasını yeni bir içerik metriği ile güncelledi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, beğenme, paylaşma, yorumlama gibi eylemlerin her zaman etkili olmadığına dikkat çeken Facebook, kullanıcıların web sayfalarındaki içeriklerde ne kadar süre geçirdiğinin de hesaba katılması gerektiğini belirtti. Bu bağlamda Haber Kaynağı algoritmasını güncellediklerini belirten Facebook, bundan böyle kullanıcıların en çok vakit geçirdikleri web sitelerinin, Facebook’taki paylaşımlarında daha fazla ön plana çıkartılacağına vurgu yaptı.

Güncellemenin altyapısını ise, yaklaşık bir yıldır sürdürülen Feed Quality Program oluşturuyor. Yani yeni Haber Kaynağı faktörü, bu program kapsamında alınan geri bildirimler sayesinde yapılandırılmış durumda.

Tam olarak ne anlam ifade edecek?

Facebook, kullanıcıların bir bağlantıya tıkladıkları; yani web sayfasının açıldığı andan itibaren, kullanıcının bu sayfada geçirdiği süreyi ölçmeye başlayacak. Eğer kullanıcı ilgili web sayfasında çok fazla vakit geçirirse, Facebook bu web sayfasını o kişinin ilgi alanına etki eden bir faktör olarak değerlendirmeye alacak. Dolayısıyla Haber Kaynağı’nda ilgili web sitesine ilişkin içerikler, o kullanıcıya daha sık gösterilmiş olacak.

Sonuç olarak bundan böyle tıklamaların ön planda olduğu bir Haber Kaynağı değil; kullanıcıların web sayfalarında ne kadar durduğu, içeriklerin kullanıcıların ne kadar ilgisini çektiğine bağlı bir Haber Kaynağı sunulacak. Bu da aslında tık avcılığı (clickbait) yapan web sitelerine, “Şok, şok, şok! Bakın o ünlü ne yaptı!” gibi başlık atarak tıklama odaklı paylaşım yapan haber sitelerine ait paylaşımların daha seyrek gösterileceği anlamına geliyor.

Yapılan yeni güncellemenin, Facebook’un yeni içerik görüntüleme sistemi Instant Articles ile doğrudan ilişkilendirilme ihtimalinin de olduğunu söyleyebiliriz. Zira nasıl ki Facebook’un diğer servisleri üzerinden paylaşılan gönderiler diğerlerine göre daha ön planda tutuluyorsa (Haber Kaynağı’nda Facebook videolarının YouTube videolarına göre çok daha fazla gösterilmesi gibi), Instant Articles uyumlu içeriklere de aynı şekilde ayrıcalık tanınacağını söyleyebiliriz.

ABD$12,466

milyar

Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal ağ. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine alan Facebook, iki ay içerisinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri ‘ndeki tüm okullar Facebook’ta mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler. Ayrıca Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.

  • Ana Sayfa Teknoloji Facebook ’ tan Yayıncıları İlgilendiren Bir Yenilik Daha !  Facebook ’un yayıncıları hedef aldığı çalışmalarına son aylarda sıklıkla karşılaşıyoruz.
  • Facebook bir yenilik daha duyurdu. Bu yenilik daha çok reklam verenleri ilgilendiriyor .
  • facebooktan bir yenilik daha 5637acc62f30.
  • Sosyal medya devi Facebook yeniliklerine devam ediyor. Facebook 'önerilen gönderiler' özelliğini yeniliyor. 1.
  • Facebook ' tan bir yenilik daha . Tarih: 18.01.2014 15:45:00.
  • daha gösteren, önemli bir yeniliğe daha hazır!  konsepti de Facebook için son derece yaşamsal bir önem taşıyor.
  • Facebook ' tan bir yenilik daha !  kullananlar için önemli değişiklik Türkiye'de faaliyette bulunan GSM operatörleri yüz binlerce müşterisini ilgilendiren bir değişikliğe gitti.
  • Sosyal medya devi Facebook kullanıcıları daha aktif hale getirmek için çalışmalarına devam ediyor.  Facebook ' tan bir yenilik daha ! Tarih: 08 10 2015 10:45:07.
  • Lig TV'nin adı beIN Sports olarak değişti facebook yenilik Haberleri Spor Toto Süper Lig'in yayıncı kuruluşu Lig TV kanalının ismi beIN Sports oldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir