Facebook havadan internet projesi Aquila’dan vazgeçti

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, drone kısaca insansız hava araçları (İHA) ile web erişimi sağlama projesinden vazgeçtiğini duyurdu.Facebook havadan web projesi Aquila'dan vazgeçti

Facebook, 2014’te başlatılan Aquila Projesi kapsamındaki test uçuşlarını, Google gibi rakipleri kadar uzun süre havadan web sağlamakta yetersiz kalınca durdurdu.

Şirket, bir test uçuşu esnasında kullanılan İHA’nın kanatlarından birinin iniş esnasında kırıldığını açıklamıştı.

Aquila Projesi 2014 yılından bu yana devam ediyordu.

Şirket, daha fazla insana web sağlama çabaları kapsamında Airbus gibi uçak üreticisi firmalarla ortaklığa gitmeyi planladığını bildirdi.

Bu karar, bu teknolojinin geliştirilmesi için İngiltere’nin Bridgwater şehrinde kullanılan tesisin de kapatılacağı manasına geliyor.

Facebook’un mühendislik biriminin direktörü Yael Maguire, bir blognot yazarak ‘havacılık sektöründe önde gelen şirketlerin de bu teknolojiye yatırım yapmaya başlamasından heyecan duyduklarını, bu gelişmeler karşısında kendi araçlarını tasarlamaktan vazgeçtiklerini’ anlattı.

90 dakika havada kalmıştı

Aquila Projesi’nde tasarlanan insansız hava aracı, bir Boeing 737 kadar kanat genişliğine sahipti ve standart bir araba ağırlığındaydı.

Gündüzleri güneş enerjisi, geceleriyse akü ile çalışan araç, deneme uçuşlarında 90 dakika havada kalmayı başarmıştı.

Bununla birlikte Facebook’un çabaları, Google’un Loon Projesi karşısında sönük kaldı.

Loon, Google’un çatı şirketi Alphabet’in deneysel çalışmaları yürüten X isimli gizli araştırma biriminin projesi.

Loon Projesi’nde İHA’lar yerine yüksek irtifaya dayanıklı balonlar kullanılıyor.

Loon Projesi’nde tasarlanan balonlar, denemelerde toplam 24 milyon km. uçmayı başardı. En uzun ve sürekli uçuş ise 190 gün sürdü.

2017 senesinde bu balonlar, kasırga ile sarsılan Porto Rico’da cep telefonu hizmetlerinin iyileştirilmesinde kullanılmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir