Eyvah! 50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Çalındı!

Türkiye’nin başı hackerlarla yine dertte! Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı’na sahip olan 50 milyon kişinin kimlik bilgileri internet ortamında sızdırıldı!


Daha önce Apple’ın hacklenmesinde yaşanan kişisel bilgilerin paylaşılması krizi bu kez Türkiye’de yaşandı. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı’na sahip olan tam 50 milyon vatandaşın çeşitli kimlik bilgileri internet ortamında torrent olarak yayıldı.

Yeni çipli kimlik kartı sistemine geçmeden önce böyle bir şey yaşanması dikkat çekti. 50 milyon vatandaşımızın kimlik bilgileri internette paylaşıldı. Şu ana kadar herhangi bir hacker grubu bu eylemi düzenlediğini açıklamadı veya üstüne almadı. Kimlik bilgilerinin çalınması olayı kısa aralıklar ikinci kez yaşanıyor.

Hackerlar Mesaj Verdi!

Olayı gerçekleştiren hackerlar tarafından bir de Türkiye’ye yönelik mesajlar paylaşıldı. Bu mesajda grup “Gerici ideolojiler, adam kayırma ve dinde aşırıya kaçmanın Türkiye’yi savunmasız ve acı çekecek hale getireceğini kim tahmin edebilirdi.” ifadesini kullandı. “Tam sayıyla 49,611,709 vatandaşın TC Kimlik No, Ad-Soyad, Anne adı, Baba adı, Cinsiyet, Doğum yeri ve tarihi, Nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe ve adres bilgileri şu anda torrent ortamlarında yayılmaya başladı” cümlesi ile olayın ne kadar büyük boyutlarda olduğunu ifade eden hackerlar tavsiye vermeyi de ihmal etmedi!

Sizi Hacklemememiz için Yapmanız Gerekenler! Bit shifting bir şifreleme türü değildir. Veritabanınızı indeksleyin. Bir işe yaramayan veritabanınızı düzeltmek zorunda kaldık. Arayüze karmaşık bir şifre koymak, size hiçbir koruma sağlamaz. Donald Trup’ı Seçmeyin!
Hacker grubu tavsiyeler kısmında ayrıca Amerikalılara seslendi ve Donald Trump‘ın başkan seçilmemesi yönünde tavsiyelerde bulunuldu.

İki ay önce sızdırılan kişisel bilgiler 17 GB boyutundaydı bu sefer ise dosya 6 GB. Dosyalar sadece torrentte değil sizinle paylaşamayacağımız bir internet sitesinde de yer alıyor. Ancak bu dosyaya erişmenin yolunu bulanlar için bir tavsiyemiz var. Dosyanın içinde kimlik bilgilerinizin olup olmadığını öğrenmek için dosyayı sakın indirmeyin. Muhtemelen dosya ile birlikte bilgisayarınıza bulaşacak olan virüsler başınızın daha fazla ağrımasına neden olabilir.

  • Ana Sayfa Türkiye Eyvah ! 50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Çalındı !  Yeni çipli kimlik kartı sistemine geçmeden önce böyle bir şey yaşanması dikkat çekti.
  • işte hepimizin kimlik bilgilerini barındıran o site  6 7 sene önce 50 milyon kişinin oy kullandığını zannetmiyorum. bu rakam daha azdır.
  • tarafından internete yüklenen bir veri tabanının, 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerini içerdiği iddia.  Binali Yıldırım: Kimlik bilgileri çalınmadı.
  • Binali Yıldırım, 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalındığı iddialarını yalanladı.  Yıldırım, 50 milyon Türk’ün kimlik bilgilerinin çalındığı yönündeki iddialara cevap verdi.
  • Türkiye yine hackerlarla karşı karşıya geldi. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı’na sahip olan 50 milyon kişinin kimlik bilgisi torrent üzerinden paylaşıldığı iddia ediliyor.
  • 50 milyona yakın kişinin kimlik bilgileri çalındı iddiası gündeme bomba gibi düştü.  Kimlik bilgilerinin çalınması ve internete sızdırılması ‘skandal’ olarak nitelendiriliyor.
  • Türkiye'de yaşayan tamı tamına 50 Milyon kişinin kimlik bilgileri internet ortamında  Abdullah Gül'ün bilgileri sunulurken torrent dosyası olarak da bilgilerimiz yayınlanıyor.
  • Tam sayıyla 49,611,709 vatandaşın TC Kimlik No, Ad Soyad, Anne adı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir