Evrende birden fazla ilah olsaydı sonuçları neler olurdu?

 

Evrende birden fazla ilah olsaydı sonuçları neler olurdu?

En küçüğünden en büyüğüne kadar varlığın bütün birimlerinde eşsiz bir sanat, denge, uyum vb. gözlenmektedir; böyle bir düzenin kendiliğinden oluşamayacağı açıktır. Eğer birden fazla ilah olsaydı düzen bozulur, olaylar birbirine karışırdı.

Evrendeki “düzen” ve “çeşitlilik” de O’nu kanıtlar; düzen olan bir yerde düzenleyicinin de olacağı açık bir gerçek olduğu gibi, çeşitliliğin bulunması rastlantı görüşünü ortadan kaldırmaktadır. Eğer rastlantı söz konusu olsaydı bütün varlıkların aynı olması ve hiçbir farklılığın bulunmaması gerekirdi. Birden fazla ilah olması durumunda bütün bu düzen ve dengeler bozulurdu.

Türkçe Okunuş: Lev kâne fîhimâ âlihetun illâllâhu le fesedetâ, fe subhânallâhi rabbil arşi ammâ yasıfûn(yasıfûne). (21) ENBİYÂ Suresi 22

Meal: Eğer ikisinde de (semada ve arzda), Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, ikisi de (yer de, gök de) mutlaka fesada uğrardı. Arşın Rabbi Allah, onların vasıflandırdığı (isnat ettikleri) şeylerden münezzehtir.

10. SINIF 1. DONEM 1. DERS NOTU

  • Eğer böyle bir şey olsaydı bütün bir evrende düzen bozulur ve asla huzur olamazdı .
  • Ana Sayfa Egitim Evrende birden fazla ilah olsaydı sonuçları neler olurdu ?  Birden fazla ilah olması durumunda bütün bu düzen ve dengeler bozulurdu.
  • Düzenli bir uyum içinde olmazdı .
  • Ana Sayfa Eğitim Evrende birden fazla ilah olsaydı sonuçları neler olurdu ?  Eğer birden fazla ilah olsaydı düzen bozulur, olaylar birbirine karışırdı.
  • "Halbuki gökte ve yerde, Allah’tan başka tanrılar bulunsaydı oraların nizamı bozulurdu.
  • Burada size yardımcı olabilecek birçok kişi var 🙂 Ayrıca benim son sorum 10 dakika içerisinde yanıtlandı 😀 Neyse, devam et ve kendin dene.
  • Gönderen: Hakiki Sivaslı. İzlenme: 4874. Gönderilme Tarihi: 29 Ekim 2011 / 19:20:13.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir