Evdeki Küf Nasıl Temizlenir?

Boyaya badanaya gerek yok! Her evde bulunan o malzemelerle duvarınızı ilk günkü gibi yapın!  Boşalan cam sileceği şişelere sadece çamaşır suyu ile doldurun ve küflerin üzerine sıkın. Kuruduğunda küf lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz. Yalnız tavanı yaparken gözlük ve yüzünü saracak bir örtüyle sarmalısınız. Aynı zamanda üzerinize kötü bir şeyler giyin. Sakın önceden silmeye çalışmayın çünkü ne kadar silerseniz silin temizlenmiyor.

İşte Evdeki küfle baş etmenin yolları;

Önce Silin Sonra Zımparalayın


Duvar ya da tavanda küf oluşumunun olduğu bölgeyi kuru bir bezle nem ve küf tamamen temizlenene kadar silin ve daha sonra bu bölgeyi zımpara ile kazıyın. Zımparalama işleminin ardından çamaşır suyu döktüğünüz ıslak bir bezle duvarı silin. Çamaşır suyu duvardaki tüm küf mantarlarının ölmesini sağlayacaktır.

Islak Bez İle Silin

Daha sonra bu bölümü temiz suya batırılmış ıslak bezle iyice silin. Duvarınızdaki küf lekesinin büyük bir oranda ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Amonyaklı Su

 

Küf lekesi olan çamaşırları amonyaklı su ile yıkayınız. Küf lekesini limon ve tuzla ıslattıktan sonra güneşte kurutunuz.

Yarım Su Bardağı Lizol


Küf kokusu olan çamaşırlarınızı yarım su bardağı lizol ile yıkayınız. Lizol kimyasal bir maddedir. Yağa benzeyen koyu kıvamlı katrandan elde edilen sıvı bir maddedir. Mikropkıran olarak bilinir eczanelerde satılır.

Deri Üzerindeki Küf Lekesi

 

Deri üzerindeki küf lekesini yarı yarıya karıştırılmış alkollü su ile siliniz. Ya da gliserin kullanabilirsiniz.

Dolaptaki Küf

 

Dolapta bekleyip koku sinmiş kıyafetlerinizi kaynar sütte bekletip yıkarsanız koku tamamen çıkacaktır.

Mobilyalardaki Küf Kokusu

Mobilyalardaki küf kokusu sıcak zeytinyağı ile ovularak çıkartılabilir.

Küf kokusu nasıl giderilir?

 

Mutfaklarda çok sık rastlanılan küf kokusu ev hanımlarını fazlasıyla üzer. Evimizde bulunan nem ve rutubet sonucu ortaya çıkan kötü küf kokusundan kurtulmak mis gibi kokan evimiz ve mutfağımız için ilk yapmamız gereken evimizi sık sık temizlemektir.

Küf Kokusu


Mutfakta oluşan küf kokularından kurtulmanın en pratik yolu… Mutfakta kullandığınız tabak tencere ve bıçak türü malzemelere sinen küf kokularını yok etmek için kahve telvesi ve toz hardaldan faydalanabilirsiniz. Kahve telvesi ve hardal ile ovduğunuz tencerelerde küf kokusundan eser kalmayacaktır.

Duvardaki Küf Lekeleri Nasıl Çıkar?

 

Sadece dekoratif açıdan değil insan sağlığı açısından da son derece zararlı olan küf duvar ve tavanlardaki yalıtım eksikliğinden oluşur. Duvar yüzeylerinin uzun süre nem ya da suya maruz kalması da küf sporlarının üremesini tetiklemektedir. Oda içi sıcaklığının yüksek olması soğuk duvarların terleme yapmasına ve dolayısı ile duvarların sürekli nemli kalmasına neden olur. Küf sporlarının da en sevdiği yerler havasız ve nemli ortamlardır. Duvar ve tavanlarda oluşan nem her zaman siyah renk değil bazen de sarı veya kahverengi tonlarında görülebilir.

Küf Kokusu Sağlığı da Etkiliyor


Bodrum katları ve banyolarda yoğun ortamda nem olması nedeni ile bu bölgelerde çok sık görülen küf duvarın renginin değişmesi ve küf sporlarının kendine özel kokusu ile çok çabuk fark edilebilir. Küf sporlarının uzun süre solunması çocuklarda astım hastalığını tetikleyebildiği gibi yetişkinlerde de oldukça zararlı toksin etkiler görülmesine neden olur.

Evinizi Havalandırın!

 

Yoğun nem nedeni ile duvarlarınızdaki küften kurtulmanın en iyi ve belki de en etkilisi evinizi düzenli olarak havalandırmanızdır. Temiz havanın eve girmesi insan sağlığı açısından da çok önemli olduğu gibi duvarların terlemesini ve böylece küf oluşumunu da engelleyecektir.
Tavan ve duvarlarda oluşan küfü engellemek için evinizi havalandırırken camları ardına kadar açarak kısa süre evinizi havalandırmalısınız. Kış aylarında günde 3 defa 5-10 dakika son baharda ise günde 3-4 defa 20 dakika kadar evinizi havalandırmak küf sorununu büyük oranda çözecektir.

Yalıtım Önemli!


Evinizi havalandırmak kadar önemli olan bir diğer konu da duvarların iç kısımlarına ısı yalıtım plakaları döşemektedir. Bu şekilde duvarlarınız iyi bir ısı izolasyonuna sahip olacağından oda sıcaklığına yakın bir ısı değerine sahip olacak ve böylece kolaylıkla terleme yapmayacaktır.

Ancak bu tür duvar içi izolasyon yapma imkanınız yoksa daha da size önereceğimiz yöntemi deneyerek küf sorunundan kurtulabilirsiniz.

Evdeki küfle nasıl baş ederiz?

 

Duvar ya da tavanda küf oluşumunun olduğu bölgeyi kuru bir bezle nem ve küf tamamen temizlenene kadar silin ve daha sonra bu bölgeyi zımpara ile kazıyın.

Zımparalama işleminin ardından çamaşır suyu döktüğünüz ıslak bir bezle duvarı silin. Çamaşır suyu duvardaki tüm küf mantarlarının ölmesini sağlayacaktır.

Daha sonra bu bölümü temiz suya batırılmış ıslak bezle iyice silin. Duvarınızdaki küf lekesinin büyük bir oranda ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

 

  • Evdeki küf kokusu nasıl giderilir? Duvarda küf nasıl önlenir ve temizlenir ?  Uzmanlardan Harika Ev İşleri ve Temizlik İpuçları. Temizlik ipuçlarına göz at.
  • Sakın önceden silmeye calışmayın çünkü ne kadar silerseniz silin temizlenmiyor .
  • Duvarda oluşan küfü en basit yontemle nasıl temizleriz çok sadece ihtiyacımız olan camsil sprey şişesi ve çamaşır suyu.
  • Küf nasıl temizlenir ? • Kiracıysanız, ev sahibinizi bu konuda bilgilendirin! •  Kesinlikle sirke, temizlik malzemeleri ve küf gidericileri gibi kimyasal malzemeler kullanmayın.
  • Nasıl Kolay ». Dekorasyon. » Ev İşleri.  Ayrıca temizlenen bölgelerin çamaşır suyu ile ıslatılmış bir bez ile silinmesi, buralarda tekrar küf oluşumunu engelleyecektir.
  • Evimdeki rutubetten nasıl kurtulabilirim? Rutubet oluşumunun iki nedeni vardır, negatif su basıncı ve pozitif su basıncıdır.
  • Duvardaki rutubet lekesi nasıl çıkar ? Evdeki küf nasıl temizlenir ?  Sakın önceden silmeye calışmayın çünkü ne kadar silerseniz silin temizlenmiyor .
  • Küf Nasıl Temizlenir ? Küfler gizlice zarar veren ve başa bela  karşılaşırsanız mutlaka evinizde küf olup olmadığına bakın.  kolaylıkla ev yapımı ürünlerle temizleyebilirsiniz.
  • Banyo Perdesindeki Küf Nasıl Temizlenir ? Banyo perdesindeki küfü temizlemek için banyo perdenizi asılı olduğu yerden çıkarın.

Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir