Evde Kedi Besleyenler için Faydalı 3 Öneri

Pek çok insan, günümüzde en azından bir adet evcil hayvan besleyerek doğaya yardımcı olmaya ve en azından kış aylarında bu sokak hayvanlarını yemeksiz bırakmamaya çalışıyor. Haytap gibi pek çok dernek de bu durumu destekliyor. Elbette, bu olaya karşı çıkan pek çok dernek de var ve hayvanları doğal yaşam alanlarından alıkoymadan beslemek gerektiğine dair bir görüş de hakim. Öyle ya da böyle; köpek ve özellikle son dönemde revaçta olan kedi sahiplenmeleri, olumlu ve faydalı yönde seyretmeye devam ediyor. Bugünkü yazımızda, özellikle kedi besleyenler için üç farklı ve faydalı öneriyle gelecek ve evinde kedi besleyenlerin karşılaştığı zor durumları nasıl ve hangi şartlarda atlatmaları gerektiğine kısaca değineceğiz. Elbette, bu faydalı öneriler genel olarak bilinen ancak uygulanmayan öneriler olarak biliniyorlar. Uygulamanız durumunda, şüphesiz bir şeyler korunabilir.

Evdeki Eşyaların Etrafını Sarın

Kedinizin çok yaramaz olması muhtemel ve elbette bu yaramaz kedilerin artlarından bütün gün koşmanıza imkan yok. Her insanın işi, gücü, belli meşkaleleri olabilir. Bu sebepten, kedinizin özellikle kırabileceği bazı eşyaların etrafını sarmanız; koruyucu bir tabaka ile kapatmanız kırılmalarını önleyecektir. Unutmayın ki, yüksek bir yerlere, kırılabilecek eşyaları koymak kesinlikle kediniz için bir çözüm yolu olmaz. Kedigiller, uzun süre tırmanabildikleri gibi yükseklere de bir şekilde, kafalarına koyarsalar erişebilirler. Bu sebepten, yükseklere koymak yerine söylediğimiz gibi etrafını, eğer çok değerliyse iyi bir şekilde kaplamanız; düşmesini, düşse de kırılmasını engelleyecektir.

Kedinizin Tırnaklarını Kesin

Tırnaklar, kedilerin en hassas bölümleri olmakla beraber, pek çok ev eşyasının da düşmanı olarak biliniyorlar. Tırnaklanan koltuk, sandalye ve benzeri pek çok yün eşya muhtemelen artık muadilden kalkabilecek eşyalar haline geliyorlar zira evde kedi olmasının en büyük etkilerinden bir tanesi de bu oluyor. Dolayısıyla, kedilerinizin tırnaklarını mütemadiyen kısa tutmanız ve bunun yanında, ona gerçekten tırnaklanacak bir şeyler vermeniz – örneğin petshoplarda bulunan tırmalanmak için tahta – kedilerinizin evdeki eşyalara sarmamasını sağlayacak; size de rahat bir nefes aldırabilecektir.

Kedilerinizi Tarayın

Tüy dökme problemi, hemen hemen bütün kedilerde mevcut ancak bu durumu en aza indirgemek de yine sizin elinizde. Özellikle tüy dökme problemi olan pek çok sokak kedisini gündelik olarak taramanız halinde, tüy dökmesinin olabildiğince önüne geçmeniz mümkün olabilirken bunun yanında kısa süre içerisinde sıfıra da indirgenebiliyor. Elbette, pek çok kedi için bu mümkün değil ancak bazı türler, tarandıkça tüy dökmeyi bırakıyorlar.

Evde Kedi Besleyenler için Faydalı 3 Öneri

Evcil kedi , küçük, genelde tüylü , evcilleştirilmiş , etobur memeli . Genelde ev hayvanı olarak beslenenlere ev kedisi, ya da diğer kedigillerden ve küçük kedilerden ayırmak gerekmiyorsa kısaca kedi denir. İnsanlar kedilerin arkadaşlığına ve haşarat ve ev zararlılarını avlayabilme yeteneğine önem vermektedir.

Kediler anatomik olarak güçlü, esnek bedenleriyle, hızlı refleksleriyle, keskin, geri çekilebilen pençeleriyle ve küçük avları öldürmeye uyarlanmış dişleriyle diğer kedigillere benzerler. Kediler insan kulakları için çok zayıf ya da çok yüksek frekanstaki sesleri duyabilirler. Karanlığa yakın ortamlarda görebilirler. Çoğu memeli gibi, kediler insanlara göre daha zayıf renkli görüşe ve daha güçlü koku alma duyusuna sahiptir.

70’den fazla kedi ırkı olduğu tahmin edilmekle birlikte çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafıdan tanınan ırkların sayısı tescil eden kurumun standartlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sayı, International Progressive Cat Breeders Alliance tarafından 73,  ABD merkezli en büyük ikinci organizasyon olan TICA tarafından 58,  CFA tarafından 44, Lüksemburg merkezli Federation International Feline tarafından 43 olarak açıklanmıştır.

Kediler, tek başlarına avlanmalarına rağmen sosyal bir türdür. Kedilerde iletişim , kedi feromonu ve kedilere özgü vücut dilinin yanı sıra seslenme çeşitliliğini de içinde barındırır.

Kediler yüksek bir üreme oranına sahiptir. Kontrollü üreme halinde, çoğalabilirler ve tescilli cins hayvanlar olarak gösterilebilirler. Ev kedilerinin üreme kontrolündeki kısırlaştırma ile oluşan başarısızlık ve eski evcil hayvanları terk etme dünya çapında, hayvan nüfus kontrolünü gerektirecek kadar fazla sayıda sokak kedisiyle sonuçlandı. Bu nüfus sadece Birleşik Devletler ‘de 60 milyona kadar çıkmıştır.

Kediler Antik Mısır ‘da tapılan hayvanlar olduğundan beri, genellikle orada evcilleştirildiklerine inanılır, ama Neolitik dönem kadar eskiye dayanan evcilleştirme örneklerinin de olma olasılığı vardır.

2007’deki genetik bir çalışma, evcil kedilerin milattan önce 8000’de, Orta Doğu’da Afrika yaban kedisi soyundan türediğini ortaya çıkardı. Scientific American ‘a göre, kediler Dünya’daki en popüler evcil hayvandır ve günümüzde insanların yaşadığı hemen hemen her yerde bulunmaktadırlar.

kedi bakımı ve eğitimi, 3 aylık kedi bakımı, ev kedisi fiyatları, kedi bakımı nasıl yapılır, 2 aylık yavru kedi bakımı, 4 aylık kedi, kedi bakımı için gerekli malzemeler, kedi bakımı zor mu

Evde Kedi Besleyenler Için Faydalı 3 Öneri Özet Bilgiler

  • İzle
  • Kedi tuvaleti. Evde yaşayan kedinin yarattığı atık tabii ki kum. Kedi kumu alırken hem çevre hem de kedinizin sağlığı için kum içeriğini okuyun.
  • Soru ve cevapların evlerinde kedi besleyen ya da beslemek isteyen hayvan severler için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.  1. Evde kedi beslenir mi?
  • Karşılıklı beslenen güvensizlikler açık tartışmaları getirebilir.  Bu günlerde cömertliğiniz üzerinizde ancak bunu yakın arkadaşlarınıza sunmanız faydalı olacak.
  • Kedi yavrusunu, genç yaştan itibaren her şeyi yemeye alıştırmak lazımdır.  Bu gıdalar yavrunun kemik gelişimi için oldukça faydalıdır .  Faydalı Bilgiler.
  • Hala, evde kedi beslemeye kararlıysanız, şunları da aklınızdan çıkarmayın  merakını giderici, sorumluluk ve gözlemcilik gibi duygu ve becerilerinin gelişmesi için faydalıdır .
  • biri evde kedi beslemenin sağlıklı olup olmadığıdır.  Evde kedi beslemek sağlıklı mı? Jul 07, 2015  Bu etki özellikle yüksek tansiyon hastaları için oldukça faydalı oluyor.
  • Evde kedi beslemeye karar verdim ama aklıma takılan birkaç soru var. 1) Evde sadece benim odada besleyebiliceğim. 16 metrekarelik odada hayvanın canı sıkılır mı?
  • da onları sevmeyen insanların bile fikirlerini değiştirecek olan türlerin en başında kediler gelir.  11. BONUS 🙂 Hayvanları Sevin ! Özellikle de kedileri Alakalı video. Ofpof.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir