Ev Almadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Emlak Tüyosu!

Ev alırken nelere dikkat edilmeli? Herkes, hayallerini süsleyen eve kavuşmanın planlarını yapıyor. Kazanılan paralar biriktiriliyor. Yetersiz kaldığı noktada ise banka kredileri devreye giriyor. Ama yıllarca kurulan hayaller ve girilen borç yüküne rağmen bazen hayal kırıklıkları yaşanıyor. Peki hayallerin hüsrana dönmemesi için nelere dikkat etmek gerekir.

İşte 10 maddede ev alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Ne İstediğinizi Bilmelisiniz

Alacağınız konutun hangi amaç doğrultusunda kullanacağınızı bilmeniz gerekir. “Yatırım amaçlı mı yoksa yaşamak için mi” gibi… Yatırım amaçlı ise artılarına, kullanma amacıyla alınıyorsa ihtiyaçlarınıza göre karar vermelisiniz.

Merkezi yerde olması önemli

Satın alacağınız konutun, toplu taşıma, okul, hastane, alışveriş merkezi, yeşil alanlar gibi yerlere yakın olmasına dikkat edilmelidir.

Çevreye Dikkat Edin!

Almayı düşündüğünüz konutun yakınında sağlığa zararlı tesislerin olup olmadığı mutlaka araştırın ve öğrenin.

Tapu Müdürlüğü’ne Sorun

Alacacağınız konutun Tapu Müdürlüğünde araştırma yapılarak tapu kaydı üzerinde haciz vb. bir durum olup olmadığını araştırın. Konutun değerini düşürecek, veya konut inşaatına başlanmasına engel olacak herhangi bir sıkıntı olup olmadığı da mutlaka kontrol edilmeli.

Ruhsat ve Konum kontrolü!

 

Konut  projesinin onaylandığını gösteren Yapı Ruhsatı olup olmadığını araştırın.
Ayrıca, satın almayı düşündüğünüz konutun mimari projesi incelenmeli, resmi evraklardaki yeri ile mevcuttaki yerin aynı olduğuna dikkat edin.

Arşiv Dosyasını İnceleyin!

Evin bağlı bulunduğu belediyede mutlaka arşiv dosyası incelenmeli, herhangi bir tutanak, yıkım kararı vb. olup olmadığı, kontrol edilmelidir.

Gerekli İzin Belgeleri


“Yapı Kullanma İzin Belgesi” mutlaka olması gereken belgelerden biri. İyi araştırmalısınız.

Hesabınızı İyi Yapın

Satın alacağınız konutun satış fiyatına tapu harcı, iskan harcı, KDV vb. gibi nelerin dahil olduğu araştırılmalıdır.

Sosyal Aktivite Alanları

 

Apartmanın projesinde otopark, sosyal tesis ve spor alanları gibi alanların ücretli olup olmadığını iyi öğrenin.

Satış Fiyatını Karşılaştırın!

Çevredeki diğer konutlarla karşılaştırın. Satış fiyatlarına analiz edilmelidir.

Ev, içinde insanların yaşadığı, çevresi duvarlarla çevrili, odalara bölünmüş, kendine ait çatısı ve bazen de bahçesi olan ahşap , toprak veya betonarme yapı. Etrafındaki evlere temas etmeyen ve genellikle kendine has bahçesi olan evlere müstakil ev denir. Ev kavramı mimarî bir terimdir ve apartman dairesi gibi diğer barınak türlerinden farklı bir kavramı ifade eder. Bununla birlikte gündelik kullanımda türüne bakılmaksızın her türlü barınak için de kullanılır. Günümüzde tipik bir evde salon , odalar , mutfak , banyo ve tuvalet bulunur.

  • İşte 10 maddede ev alırken dikkat edilmesi gerekenler ! 10 Ne İstediğinizi Bilmelisiniz. Alacağınız konutun hangi amaç doğrultusunda kullanacağınızı bilmeniz gerekir .
  • Tweetine konum bilgisi eklediğinde Twitter bu konumu saklar. Konum bilgisini her tweetten önce açıp kapayabilirsin ve istediğin zaman konum geçmişini temizleyebilirsin.
  • 3DKonut | Haberler | Güncel Emlak Haberleri | Ev alırken dikkat edilmesi gereken 10 kriter.  5. Dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da konutun tapusunun niteliğidir.
  • Ev almadan önce mutlaka bilinmesi gerekenlerin kısa bir listesi. ZİNGAT 10 10 2016, 17:30 Güncelleme: 17:46.
  • İşte ev alırken dikkat etkeniz gereken 10 altın değerinde tüyo !  5 Kontrol Elinizde Olsun. Bir konut almadan önce bina ve ev hakkında iyi araştırma yapmalısınız.
  • Emlak Haberleri.
  • Özellikle daha önce kimse tarafından kullanılmamış emlak tipleri için kullanılır.  Ev Satın Alırken , Bilmeniz Gereken Önemli Emlak Terimleri.
  • Emlak Gündemi. 4 GÜN ÖNCE . Gurbetçiler Türkiye'den ev alıyor .  İşte doğru yatırım için bilmeniz gereken tüyolar . GİRİŞ12.08.2013 09:32.
  • Emlak . İşte İnsan. Sarı Sayfalar.  Giriş Tarihi: 25.12.2013 10 :41 Güncelleme Tarihi: 25.12.2013 10 :43. 3. 11. Ev alırken bilmeniz gereken 10 şey. facebook.
  • Mobilya, Dekorasyon, Mutfak, Banyo Ürünlerinde Uygun Fiyatlar Evidea'da.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir