Erdoğan: Anayasa Mahkemesi’nin Kararına Saygı Duymuyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa Mahkemesi’ni eleştirdi. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği tahliye kararını değerlendirdi. “Ben Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fildişi Sahili’ne resmi ziyaret için gitti. Gitmeden önce de Atatürk Havalimanı’ndaki Devlet Konukevi’nde gazetecilerin sorularını cevapladı. Gündemde Anayasa Mahkemesinin Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesine ilişkin verdiği karar da vardı. Bu soru da Erdoğan’a soruldu.

Erdoğan, “Şunu bir defa çok açık net söyleyeyim. Bu olayın ifade özgürlüğüyle yakından, uzaktan alakası yoktur. Bu bir casusluk davasıdır” dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da bu konu ile ilgili açıklamalar yaptığını hatırlattı. Erdoğan, “Biz şöyle bakar kör olmak durumunda değiliz, bazı gerçekleri çok açık, net görmeliyiz. Bana göre medyanın sınırsız özgürlüğü olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde de medyaya sınırsız özgürlük yoktur.

AYM’nin kararına saygı duymuyorum

Anayasa Mahkemesinin kararını da eleştiren Erdoğan, “saygı duymuyorum” dedi


“Ben Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim, bunu da çok açık net söyleyeyim ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum. Niye? Çünkü ortada bir gerçek var. Bakın bu bir beraat kararı değildir, bu bir tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veyahutta Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak veyahutta şu anda tahliye edilmiş olan bu kişiler AİHM’e gideceklerdi. AİHM’e gittikleri zaman da oradan alacakları netice bellidir. Fakat bu süreç bu şekilde atılan adımlar bana göre doğru adımlar değildir.”

“Bu bir casusluktur”

“Tayyip Erdoğan olarak şahsım, ifade ve düşünce özgürlüğünün sonuna kadar yanındayım. Ama ifade ve düşünce özgürlüğü maskesi altında, evet, bu ülkenin adına veya bu ülkeye saldırı hakkının da kimseye tanınmasına taraftar değilim. Çünkü bu bir casusluktur.”

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Anayasa Mahkemesi ' nin tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği  Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum " dedi.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan : AYM' nin kararına saygı   " Anayasa Mahkemesi bu şekilde bir karar vermiş olabilir.  ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum .
  • Erdoğan , " Anayasa Mahkemesi ' nin kararına uymak zorundayız ama saygı duymak zorunda değiliz, saygı da duymuyorum .  Ondan sonra da çıkacak karara saygı duy .
  • Anayasa Mahkemesi ’ nin vermiş olduğu karara uymak durumundayız. Ama saygı duymak zorunda değilim. Bu karar saygı duymuyorum .
  • Tayyip Erdoğan , Anayasa Mahkemesi ’ nin Twitter’ın açılması yönündeki kararına saygı duymadığını ve kararı   “ Karara uymak zorundayız ama saygı duymak zorunda değiliz.
  • .. ğerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan , " Karara sadece sessiz kalırım ama onu kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara uymuyorum, saygı da duymuyorum " dedi.
  • Erdoğan , Anayasa Mahkemesi ' nin Twitter'a erişim yasağını kaldıran kararını da eleştirdi: " Karara uymak durumundayız ama saygı duymak zorunda değiliz.
  • Erdoğan Anayasa Mahkemesinin Can Dündar hakkında verdiği karara ; biz buna seyirci kalacağız, böyle bir şey söz konusu  Verdiği karara uymuyorum, saygı da duymuyorum .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir