En İyi 10 Kuru Fasulyeci!

Türk mutfağının olmazsa olmazı nedir diye sorsam pek çoğunuzun vereceği cevap aynıdır; kuru fasulye… Hiç şüphesiz anne elinden çıkarsa o fasülye, lezzeti ikiye katlanır. Peki bu vazgeçilmez lezzeti dışarıda yemek isterseniz? İşte size bu muhteşem lezzetin en iyi adresleri;

Kardeşler Lokantası – İstanbul


Kemerburgaz; (0212) 360 13 85 

Erzincan dermason fasulyeyle yapılan etli kuru fasulyesi  ve et döneri meşhur. Ersin Süzer, “İstanbul’da en iyi ev yemeği burada bulunuyor” diyor.

Fasuli Lokantası – İstanbul


Tophane; (0212) 243 65 83

İspir fasulyesinden yapılan etli kurunun müdavimleri arasında Cem Yılmaz ve Kenan İmirzalıoğlu bulunuyor. Gelmişken Doğu Karadeniz mutfağının diğer lezzetlerini de yiyebilirsiniz.

Lale Lokantası – Rize


Çayeli; (0464) 532 75 18

42 yıldır Çayeli’nin meşhur kuru fasulyesini aynı tatla hazırlıyorlar. İspir veya Kelkit fasulyesi bol tereyağı ve kuşbaşı etle dört saat kısık ateşte pişerek sofraya geliyor. Sütlacı da mutlaka tadın.

Çömlek Çamlıca – İstanbul


Üsküdar; (0216) 216 29 53

Çamlıca Tepesi’nde İstanbul manzarasına karşı veya 360 derece dönen platformda kuru fasulye yemeye ne dersiniz? Bol tereyağı, yağsız löp et ve İspir fasulyesini güveçte ağır ağır pişiriyorlar.

Hüsrev – Rize


Çayeli; (0464) 532 81 88

İstanbul ve Ankara’da da şubeleri var ama burası lezzetin ilk çıkış noktası. İspir şeker fasulyesi kullanıyorlar. İşin sırrı tereyağıyla beraber iki saat boyunca bakır tencerede ve fırında pişmesi.

Kazım Ağa – Konya


Meram; (0332) 351 88 27

Konya Çumra’da tamamen doğal ve yerli tohumdan gelen fasulyeleri kullanıyorlar. Mönüdeki etsiz, ancak etli isterseniz 10 lira daha vermeniz gerekiyor.

Boğaziçi -Ankara


Ulus; (0312) 311 88 32 

1956’dan beri açık olan mekân tam bir esnaf lokantası. Ankara Çamlıdere’den gelen fasulyeler hem etli hem de etsiz olarak hazırlanıyor. Erdal İpekeşen, “Yılların birikimi yemeğin lezzetine lezzet katıyor” diyor.

Adil Müftüoğlu – İzmir


Çankaya; (0232) 483 32 34 

İzmir’in en ünlüsü. Öğle saatlerinde yer bulmak zor ama beklemeye değer. Hele bir de kömür kuzinesinde pişen güveçte etli kuru ve pilav yenecekse… Kuru bitmeden siparişinizi verin.

Tarihi Kısıklı -İstanbul


Üsküdar; (0216) 325 56 85

1920’de Agop Bey tarafından tatlıcı olarak kurulan mekân, 1938’de kuru fasulyeci olmuş. Fasulye gaz yapmaması için özel bir işlemden geçirilip, taş fırında ve toprak güveçte pişiriliyor.

 

Erzincanlı Ali Baba -İstanbul


Süleymaniye; (0212) 513 62 19

Süleymaniye Camii’nin karşısında 1924’ten beri İstanbullulara hizmet veriyor. Kıraç ve Zülfü Livaneli mekânın müdavimi. Erzincan’da yetişen ünlü dermason fasulyesini bakır kazanda pişirip, kömür ateşinde dinlendiriyorlar.

Biz üstümüze düşeni yaptık… Fasülye deyince akla ilk gelen 10 adresi verdik. Şimdi tek yapmanız gereken etli mi etsiz mi yoksa pilav üstü mü sipariş edeceğinizin kararını vermek.  Afiyet olsun…

 

Kayısı , 2–10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaçtır .

Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirler. Meyvelerin üzeri tüylü olup, sarımsı-turuncu renkte eriksidir.

Kayısı, coğrafik olarak dünyanın hemen hemen her yerine dağılmış olsa da daha çok Akdeniz ‘e yakın olan ülkelerde Avrupa, Orta Asya, Amerika ve Afrika kıtalarına yayılmış ve burada yetişme alanları bulmuştur. Dünya yaş kayısı üretiminde Türkiye birinci sıradadır. Türkiye’yi İspanya, İtalya, Birleşik Devletler Topluluğu, İran, Fransa, Yunanistan ve ABD izlemektedir. Bu birinci grup ülkelerin yaş kayısı üretimleri 100 bin tonun üzerindedir. Birinci gruba Fas, Pakistan, Suriye, Çin, Güney Afrika, Macaristan, eski Yugoslavya, Romanya, Avustralya, takip etmektedir.

Dünya yaş kayısı üretiminin yaklaşık % 10-15’inin yapıldığı Türkiye’de 6 kayısı bölgesi bulunmaktadır.

Bu bölgeler;

 • Malatya ,
 • Baskil , Elâzığ
 • Erzincan bölgesi
 • Kars , Iğdır bölgesi,
 • Akdeniz bölgesi
 • Marmara Bölgesi ,
 • Ege Bölgesi .
 • İç Anadolu Bölgesi

Bu bölgeler içerisinde Malatya dışındaki bölgelerin üretimleri sofralık tüketime yöneliktir. Malatya kayısısı, Türk ekonomisinin önemli ihracat kalemlerinden biridir. Malatya dışında Erzincan ve Elazığ’da da ihracata yönelik kayısı üretimi yapılmaktadır. Kars, Iğdır, Mersin, Hatay gibi bölgelerde yetişen az miktarda kayısı ise, miktar yetersizliği ve kalite açısından ihraç edilme şansı taşımamaktadır. Birinci bölgedeki kayısıların çoğunluğu kurutulmakta ve bu bölge dünya kuru kayısı üretiminin yaklaşık % 85-90’nını karşılamaktadır. Halen dünyada en yaygın olarak Anadolu’da bulunur. Yağmurlama sistemiyle 10-12 gün aralıklarla sulanan kayısının % 85 gibi büyük kısmı kuru kayısı olarak dünya piyasasına verilir.

Türkiye’de en erken hasat Mut’ta yapılır. İlk ürünler Mayıs ayının ikinci ya da üçüncü haftalarında olgunlaşır. Haziran sonuna kadar devam eder.

 • O, Türk mutfağının olmazsa olmazı Sizlere kısık ateşte saatlerce ağır ağır pişen bu lezzetin en iyi adreslerini sunuyoruz.
 • İşte en iyi kuru fasulye lezzetini sunan mekanlar.  6 tarihi kısıklı /istanbul. 1920’de kurulan mekân, 1938’de kuru fasulyeci olmuş.
 • Alışveriş. Anasayfa » Genel » Kuru Fasulye ve Faydaları. türkiyenin en iyi 10 kuru fasülyeci lokantası. Önceki Resim. Fotoğraf: 10 / 13.
 • En iyi 10 kuru fasulyeci . Haberi kaynağında oku. Hürriyet. 7 Ocak 2016.  Sizlere kısık ateşte saatlerce ağır ağır pişen bu lezzetin en iyi adreslerini sunuyoruz.
 • Fotoğraf 101. Meşhur Kuru Fasulyeci . 8.7/ 10 . 74. puanlama. Bursa'daki en iyi 10 Türk Restoranları arasında. "Acılı Kuru az pilav süper gerçekten şiddetle tavsiye edilir."(3 İpucu).
 • 1920’de Agop Bey tarafından tatlıcı olarak kurulan mekân, 1938’de kuru fasulyeci olmuş.  Ersin Süzer, “İstanbul’da en iyi ev yemeği burada bulunuyor” diyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir