En dayanıklı ve az arıza yapan otomobiller (TÜV SUD 2016)

Hangi otomobili seçmeliyim? sorusuna bir cevap ta Almanya TÜV SUD’dan geldi. TÜV 2016 raporunda göre en az arıza yapan otomobil marka ve modeller yayınlandı.

Arıza konusunda en çok karşılaşılan hatalar:

 1. Fren mekanizmaları
 2. Tütreyen Şaşiler
 3. Kırılan Farlar


Otomobilin mucidi olan Almanya’da, her 4 otomobilden biri TÜV SUD’un kriterlerini geçemiyor. Listenin başlarını ise Alman ve Japon markalar yarı yarıya doldurmuş durumdalar.

2-3 yıllık, 5 yıla kadar, 7,9 ve 11 yıla kadar olan ikinci el otomobillerin arıza kayıtlarına göre hazırlanan listede 3 yıla kadar olan otomobillerde birinci sırayı Opel Meriva aldı. Mazda 2 ve Toyota IQ 2. ve 3. sıradalar.

Geçtiğimiz yıl ilk üçte VW Polo, Audi Q5 ve Mazda 3 şeklinde olmuştu. Her yaş grubundaki sıralamada Toyota’nın bir çok modeliyle yer aldığını görüyoruz. Hem 5 hem de 7 yaşa kadar otomobillerin birincisi Toyota Prius oldu. 9 ve 11 yaşa kadar olan otomobillerin birincisi ise Porsche 911 oldu.

En kötü dereceleri alan marka ve modeller ise şu şekilde; 3 ve 5 yıla kadar olan ikinci el otomobillerde Dacia Logan olurken 7 yıla kadar olan sıralamada arıza bakımından en zorlu 3 model Chrysler PT Cruiser, Fiat Doblo ve Dacia Logan olmuş.

TÜV SUD teknik değerlendirme ekibinin bir yetkilisi, hepimizin bildiği o açıklamayı yapmış, “Araç yaşlandıkça masrafları da artıyor.” En çok da aydınlatma, süspansiyon ve egzos sistemlerinin yıprandığını eklemiş.

Araştırma, Almanya’da yollardaki araçların da giderek yaşlandığını gösteriyor. Bugün Almanya’da trafikteki otomobillerin yaş ortalaması 8.7, bundan 10 sene önce ise bu rakam 7.4 müş.

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi . MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Kurucularından, Jimmy Wales Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanımlamaktadır.

Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Viki”, Hawaii dili ‘ndeki “wiki wiki” sözcüğünden türetilmiştir. “Pedi” ise, Antik Yunan Medeniyeti’nde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

 • Hangi otomobili seçmeliyim? sorusuna bir cevap ta Almanya TÜV SUD ’dan geldi. TÜV 2016 raporunda göre en az arıza yapan otomobil marka ve modeller yayınlandı.
 • En az arıza yapan arabalar arasında japon markaları ilk sıraları alırken, bir çok premium otomobil üreticisi çeşitli sorunlardan dolayı alt sıralarda yer bulmuş.
 • ForumBu Bölümde Ara. En az arıza çıkaran araçlar listesi.  200 bin araç üzerinde yaptığı araştırmada MAZDA, en az arıza yapan otomobiller listesinde ilk sırada yer aldı.
 • Araştırma sonuçları diyor ki. En az arıza yapan otomobiller seçildi.  Bu listede İtalyan Alfa Romeo, 100 araçta toplam 54 arıza başvurusuyla son sırada yer aldı.
 • Hangi otomobili seçmeliyim? sorusuna bir cevap ta Almanya TÜV SUD ’dan geldi. TÜV 2016 raporunda göre en az arıza yapan otomobil marka ve modeller yayınlandı.
 • Otomobil kullanan herkesin kafasında yer etmiştir “en az arıza yapan otomobil hangisi” sorusu. Aynı şekilde bu soruya herkesinde kendi tecrübelerine göre bir cevabı da vardır.
 • En dayanıklı ve az arıza yapan otomobiller ( TÜV SUD 2016 ) boylesiyok /en dayanikli ve az ariza yapan otomobiller tuv sud 2016 /.
 • En dayanıklı ve az arıza yapan otomobiller (Ü sud 2016 , Hangi otomobili seçmeliyim? sorusuna bir cevap ta almanya tÜv sud ’dan geldi.
 • 20 Nisan 2013, 11:20En Az Arıza Yapan Araba Markaları.  İtalyan Alfa Romeo markası ise 100 arabada 54 arıza oluşması sebebiyle listenin sonunda yer almış görünüyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir