En az ve en çok arızalanan ikinci el otomobil modelleri

En az ve en çok masraf çıkaran ikinci el otomobil modellerini Alman TÜV SUD 2014 Raporunda yayınlandı. Hangi otomobil en çok arıza çıkarıyor? sorusu üzerinden yapılan araştırma verileri tasit.com sitesinde yayınlandı.

Dün, Amerika’da bir yılda 150 binden fazla yetkili servis kaydına dayanarak yapılan bir güvenilirlik incelemesinden söz etmiştik. Hemen arkasından Almanya’da TÜV SUD, çok sıkı tuttuğu kontrollere dayanarak en az arıza yapan marka ve modellerle, en sık karşılaşılan arızaları belirledi.

Arıza yapan fren mekanizmaları, titreyen şasiler ve kırılan farlar. Bildiğimiz anlamdaki otomobilin mucidi olan Almanya’da, her 4 otomobilden biri TÜV SUD’un kriterlerini geçemiyor. Listenin başlarını ise Alman ve Japon markalar yarı yarıya doldurmuş durumdalar.

2-3 yıllık, 5 yıla kadar, 7,9 ve 11 yıla kadar olan ikinci el otomobillerin arıza kayıtlarına göre hazırlanan listede 3 yıla kadar olan otomobillerde birinci sırayı Opel Meriva aldı. Mazda 2 ve Toyota IQ 2. ve 3. sıradalar. Geçtiğimiz yıl ilk üçte VW Polo, Audi Q5 ve Mazda 3 şeklinde olmuştu. Her yaş grubundaki sıralamada Toyota’nın bir çok modeliyle yer aldığını görüyoruz. Hem 5 hem de 7 yaşa kadar otomobillerin birincisi Toyota Prius oldu. 9 ve 11 yaşa kadar olan otomobillerin birincisi ise Porsche 911 oldu.

En kötü dereceleri alan marka ve modeller ise şu şekilde ; 3 ve 5 yıla kadar olan ikinci el otomobillerde Dacia Logan olurken 7 yıla kadar olan sıralamada arıza bakımından en zorlu 3 model Chrysler PT Cruiser, Fiat Doblo ve Dacia Logan olmuş.

TÜV SUD teknik değerlendirme ekibinin bir yetkilisi, hepimizin bildiği o açıklamayı yapmış, “Araç yaşlandıkça masrafları da artıyor.” En çok da aydınlatma, süspansiyon ve egzos sistemlerinin yıprandığını eklemiş.

Araştırma, Almanya’da yollardaki araçların da giderek yaşlandığını gösteriyor. Bugün Almanya’da trafikteki otomobillerin yaş ortalaması 8.7, bundan 10 sene önce ise bu rakam 7.4 müş.

TÜV SUD’ un incelemesini ve sıralamanın tümünü şu adresten inceleyebilirsiniz.

  • Ana Sayfa Otomobil En az ve en çok arızalanan ikinci el otomobil modelleri .  Her yaş grubundaki sıralamada Toyota’nın bir çok modeliyle yer aldığını görüyoruz.
  • Ana Sayfa Ekonomi En az ve en çok arızalanan ikinci el otomobil modelleri .  göre hazırlanan listede 3 yıla kadar olan otomobillerde birinci sırayı Opel Meriva aldı.
  • verileri değerlendirilerek en az arızalanan 2 . el arabaların bulunduğu bir.  2016 İkinci el otomobil raporu yayınlandı.  0 50 bin kilometre arası en iyi ikinci el araba modelleri .
  • En az ve en çok arızalanan ikinci el otomobil modelleri . En az ve en çok masraf çıkaran ikinci el otomobil modellerini Alman TÜV SUD 2014 Raporunda yayınlandı.
  • Dünyada satılan arabalar içinde en az ve en çok sorun çıkaranlar belirlendi.  Lüks bir Japon otomobili olan Lexus'un sorun çıkarma konusundaki puanı sadece 163.
  • Özellikle ikinci el otomobiller arasında, 200 bin araç üzerinde ve 22 marka arasında yapılan araştırmada Mazda, en az arızayla birinci sırada bulunuyor.
  • En az ve en çok arızalanan ikinci el otomobil modelleri . En az ve en çok masraf çıkaran ikinci el otomobil modellerini Alman TÜV SUD 2014 Raporunda yayınlandı.
  • Yüzdelik dilimlere göre yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar göze çarpmakla birlikte hiç ummadığınız araba markalarını en az arıza çıkaran arabalar arasında görebilirsiniz.
  • 2016 İkinci el otomobil raporu yayınlandı.  araç muayene verileri değerlendirilerek en az arızalanan 2 . el arabaların bulunduğu bir “ İkinci el araba raporu” yayınlanıyor.
  • Değerini En Çok Koruyan Otomobil Marka ve Modelleri Böylesi Yok! boylesiyok .  En dayanıklı ve az arıza yapan otomobiller (TÜV SUD 2016).

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir