Emniyet’ten ailelere uyarı

Emniyet'ten ailelere uyarı

Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi sosyal medya hesabından “Anne ve Babalar Dikkat!” uyarısı ile yaptığı açıklamada çocukların kendilerini koruyabilmeleri için yapılması gerekenleri sıraladı.

Paylaşımda, ailelere çocuğun tanımadığı kişilerle fiziki temas kurmasına müsaade edilmemesi, çocuğun tanımadığı kişilerden uzak durması, tanımadığı bir kişi tarafından bedenine dokunulduğunda nasıl tepki vermesinin öğretilmesi gerektiği bildirildi.

Ailelerin, çocuğun web ortamında görüştüğü kişilere dikkat etmesi uyarısında bulunulan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

“Çocuğunuzun adını her yere yazmayın. Çocuğunuzun fotoğraflarını ismi ile birlikte sürekli sosyal medyada paylaşmayın. Telefon numaranızı ve acil ihbar hatlarını (155-156-112) ezberletin. Çocuğunuzun tanımadığı kişilerin arabalarından uzak durması gerektiğini ve gelebilecek tehlikelere karşı arabanın gittiği yönün tersi istikametinde koşmasını öğretin. Çocuğunuz kaybolduğunda güvenlik güçlerinden yardım istemesi gerektiğini öğretin. Çocuğunuz için acil durumlar karşısında gizli bir kod icat ederek “anne ve babamın ismi ne?, aile şifremizi söyle ?” diye sormasını isteyin. GPS sayesinde ve çeşitli mobil konum uygulamalarıyla çocuğunuzun nerde olduğunu öğrenin ve şarjının ne kadar kaldığını takip edin. Kendini tehlikede hissettiği anda “Ben onu tanımıyorum!” diye bağırmayı öğretin. Tanımadığı kişilerle asansöre binmemesi gerektiğini söyleyin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir