Ekran Kartının Kaç GB Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Bilgisayarımızın donanımsal özellikleri içinde ekran kartının kaç GB olduğunu hep merak ederiz. Türk kullanıcıları özellikle oyun düşkünleri, oyunları yüklemeden önce ekran kartlarının özelliklerini merak eder. Gün geçmiyorki yeni oyunlar çıkmasın. Her çıkan oyun kendi içinde geliştikçe, kullanıcıların bilgisayar performanslarınıda zorlamaktadır. Bunların başında ise işlemci ve grafik yani ekran kartları gelmektedir. Bilgisayardan yapabileceğimiz bir kaç işlem yada kullanabileceğimiz bir kaç ücretsiz program ile, bilgisayarlarımızın tüm donanımsal özelliklerini hatta markalarından modellerine kadar tüm özelliklerini rahatlıkla öğrenebiliriz. Bu seferki konumuz ise ekran kartının kaç GB olduğunu en kısa yolla nasıl öğreniriz? sorusu olacak. Ekran kartı modeli nedir? Ekran kartım kaç GB? Ekran kartımın özelikklerini nasıl öğrenebilirim? Ekran kartımın özelliklerini öğrenebileceğim ücretsiz programlar hangileridir? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. İşte size en basit çözümler;

1- Windows İşletim Sistemleri İçin

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda; Başlat – Çalıştır – dxdiag yazıp entera basın. Önünüze çıkacak uyarıya evet dedikten sonra bir pencere açıklacaktır. Açılan bu pencerede üst kısımda ‘ Ekran ‘ yazan bölüme tıklayınız. Bu bölümde Yaklaşık Toplam Bellek yazan bölümde MB cinsinden ekran kartı bilgilerinizi verecektir. Buradaki MB göstergesi ekran kartınızın kaç GB olduğunu bulmanızı sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntem herhangi bir programa ihtiyaç duymadan başvurabileceğimiz bir yöntemdi. Dilerseniz download sitelerinden indirebileceğiniz bazı ücretsiz programlarla, bilgisayarınızı taratabilir ve ekran kartı değerleriniz başta olmak üzere tüm donanımsal teknik bilgilerine ulaşabilirsiniz. İşte indirebileceğiniz ücretsiz ve yararlı program isimleri ise şöyle;

* EVEREST

* PC WIZARD

2- MAC OS İşletim Sistemleri İçin

MAC OS işletim sistemine sahip kullanıcılar ise, bilgisayar ekranındaki sol kısmında bulunan elma işaretine tıklayın. Daha sonra ‘Bu Mac Hakkında’ seçeneğine girin. Gelen ekranda ise daha fazla bilgi seçeneğini işaretleyiniz. Çıkan ekranda ‘Sistem Raporu’ sekmesine geçiniz. Açılacak olan menünün sol kısmında ‘Grafikler/Ekranlar’ sekmesine tıklayınız ve karşınıza ekran kartınızla ilgili bilgiler gelecektir.

Ayrıca MAC OS işletim sistemleri için, Mactracker adlı programı App Store üzerinden indirip cihazlarınıza kurarak bilgisayarınızaki tüm donanımsal özellikleri rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

NOT : 1024 MB = 1 GB

  • Bilgisayarımızın donanımsal özellikleri içinde ekran kartının kaç GB olduğunu hep merak ederiz.
  • yazıp enterlayın çıkan pencerede Ekran sekmesinde ekran kartınızın tüm özelliklerine bakabilirsiniz. Yaklaşık Toplam Bellek: yazan yerde kaç MB GB olduğu yazar.
  • Ya da Everest , Pc Wizard gibi programlar bulunuyor bunları indirerek ekran kartının kaç GB olduğunu öğrenebilirsiniz. Umarım bu konuda yardımcı olmuşumdur.
  • Ekran kartınızın kaç gb olduğunu öğrenmek için öncelikle. 1. Başlat’a tıklayın.  Benim kişi normalde 4600 mb ama 600 lerde gösteriyo o nasıl yapılacak acil yardım.
  • Orijinalden alıntı: TrOy1907.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir