Egzersiz Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Egzersiz beynimizi nasıl etkiliyor? Spor yapmak sağlıklı yaşam için oldukça önemli. Özellikle egzersizler yapmak ve çeşitli fiziksel aktiviteler ile farklı hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Peki egzersizler beynimizi nasıl etkiliyor?

140415073700_egzersiz_beynimizi_nasil_etkiliyor_h

Fiziksel aktivite ve egzesizler kalp hastalıkları, kolon ve meme kanseri, obezite, alzheimer, depresyon ve anksiyete gibi pek çok farklı hastalığı önlemektedir. Egzersizin başka bir faydası da beyinde yeni sinir hücrelerinin üretimi ile beyin sağlığını da korumakta ve bu sayede çocuklar ve yaşlılarda birçok olumlu etkileri bulunmaktadır.

Çocuklar – Gelişmekte Olan Beyinler

Günümüz şartlarında malesef çocuklarımız giderek daha hareketsiz kalmaktalar. Hareketsiz çocuklar daha erken yaşlarda tip 2 diyabet veya obezite riski ortaya çıkmaktadır. Fiziksel olarak aktivitenin bilişsel ve akademik başarıyı olumlu yönde etkilediği anlaşılmıştır. Yapılan çalışmalarda çocukların bilişsel yeteneklerinin ve okul başarılarının genel fiziksel kondisyonları ile ilişkili olduğunu gösterilmiştir.

Yaşlılar – Beyin İşlevlerindeki Azalmayı Önleme

Yaşın ilerlemesi ile birlikte düşünme hızı, kısa dönem ve uzun dönem hafıza gibi bilişsel işlevlerde azalma görülmektedir. Bilişsel işlevlerde görülen bu azalmalar, beyin yapısı ve işlevlerindeki değişiklikler ile ortaya çıkmaktadır. Fiziksel aktivite yaşla ilişkili bilişsel kayıpların önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Aerobik egzersiz, yaşlı bireylerde bilişsel işlevler üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

İnsan beyni, kraniyal sinirler ve omurilik sayesinde merkezî sinir sistemini kontrol eder, çevresel sinir sistemini yönetir ve hemen hemen insanın tüm işlevlerini düzenler. Kalp atışı , soluk alma ve sindirim gibi istemsiz eylemler, otonom sinir sistemi yoluyla farkına varmadan beyin tarafından yönetilir. Düşünce , mantık ve soyutlama gibi daha karmaşık zihinsel eylemler ise bilinçli olarak beyin tarafından yönetilir.

  • Egzersiz beynimizi nasıl etkiliyor ? Spor yapmak sağlıklı yaşam için oldukça önemli.  Aerobik egzersiz , yaşlı bireylerde bilişsel işlevler üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.
  • Egzersiz beynimizi nasıl etkiler ? Beynimiz ; bedenimizi iki ana sistem sayesinde yönetir ve yaşatır.  Araştırmalar, egzersizin düzenli olarak yapılmasına işaret etmektedir.
  • Fiziksel aktiviteler önce beynimizde sonra vücudumuzda etkisini gösterir.  İşte egzersizlerin beynimizde yarattığı etkileri anlatan çizimler..
  • Diğer organlarda oluşan hasarlar nasıl ilaçla tedavi ediliyorsa, beyin ve sinir sistemi de ilaçla  Düzenli egzersiz yapmak beyin fonksiyonlarının iyi çalışmasını olumlu etkiliyor .
  • Beyin egzersizi nasıl yapılır? Doç. Dr. Serdar Dağ 07 Aralık 2012.
  • “ Egzersiz yatırımı” sadece beden sağlığı için değil, beyinde de çok önemli ve güçlü etkiler oluşturuyor.
  • beyin beyin egzersizi beyin ve egzersiz egzersiz kaygı stres 2012 07 25.  İmaj değiştirelim.
  • BEYNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN FAKTÖRLER Özellikle günümüzde büyük  Beyin Egzersizi Nasıl Yapılır? Boş zamanlarınızda bol bol Sudoku oynayabilirsiniz.
  • 2)Sık sık bulmaca çözme beyin için yapılacak en iyi egzersizdir .  Beyni olumsuz yönde etkileyen faktörler.
  • İyi bir eğitim beyni geliştirir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir