Eğlenceli Bir Deney: Kalem Hilesi

Plastik poşet ve kalem deneyiyle polietilen maddesinin yapısını inceleyebilir, bu deneyi bir ilisyonistlik hilesi gibi gösterebilir ve etrafınızdakileri şaşırtabilirsiniz.
 

Plastik poşet ve kalem deneyiyle polietilen maddesinin yapısını inceleyebilir, bu deneyi bir ilisyonistlik hilesi gibi gösterebilir ve etrafınızdakileri şaşırtabilirsiniz. Plastik poşet ve kalem deneyi ilk okul çağlarındaki çocuklar için uygundur. Daha ufak çocuklar için ürkütücü olabilir. Bu nedenle yaş grubunu dikkatli seçmelisiniz. 

Malzemeler:

Polietilen maddeden bir poşet

Kurşun kalem

Su 

 Deneyin yapılışı:

Polietilen poşetin yarısını su ile doldurun. Torbanın su dolu olan yerinden kalemleri kullanarak delik açık ve kalemleri poşetten geçirin.

 Deneyin sonucu:

Plastik poşet ve kalem deneyini poşet boşken kalemleri geçirip sonrasında su doldurarak yapsaydınız kalemlerin geçtiği yerlerden su sızacaktı. Ancak önce poşeti su ile doldurur arkasından kalemleri içine sokarsanız su sızmaz. Bunun nedeni polietilen maddesinin parçalara ayrıldığında moleküllerinin daha yakın hareket etmesidir. Yani içi su doluyken kalemleri geçirdiğinizde polietilen kalemlerin çevresinde sıklaşır ve su sızmasını engeller. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir