Dünyanın Nefes Kesen En Büyük 10 Derbisi!

Futbolda bugüne kadar oynanmış en büyük derbi maçları haberini okuyorsunuz. Dini, ideolojik, sınıfsal, etnik ya da sadece öfke… Dünya futbolunda pek çok derbi var. Aynı şehri, aynı sokakları, aynı oksijeni paylaşan insanlar, o maç günü geldiğinde bir anda ayrışıyorlar. Hemşehriler, komşular bir anda düşman oluyor. Kısacası futbol topu hangi yöne giderse onlar tersine koşuyor. İşte otoritelerin seçimi ile sıralanan dünyanın en büyük 10 derbisi…

Kızılyıldız – Partizan


Sırbistan takımları arasındaki ezeli rekabet, listemize 10. sıradan giriş yaptı.

Juventus-İnter


İtalya’da kıran kıran mücadele eden iki takım arasındaki rekabet, yıllar öncesine dayanıyor.

Benfica-Porto


Portekiz’in iki köklü takımı arasındaki mücadelede nefesler tutuluyor.

Göztepe- Karşıyaka


İkisi de bir körfezin iki farklı ucundaki semt. Bir tarafta Göztepe diğer yanda biz 35 buçuğuz diyen Karşıyakalılar var. İzmir derbisinde her yıl olaylar yaşanıyor. Gün geliyor bu derbi İngiliz The Guardian gazetesine manşet oluyor.

Roma – Lazıo


Futbol sağ sol ya da ideoloji de dinlemiyor. Roma şehrinin iki takımı orducu sağcı, ya da göçmen ve solcu olarak ayrışabiliyor. Roma-Lazıo derbisi İtalya’nın sokaklarında ve tribünlerinde şiddetle eş anlamlı.

Celtic FC – Rangers FC


Futbol din ya da mezhep de dinlemiyor. Celtic ve Rangers ikisi de Glasgow şehrinin takımı ama Celtic katoligleri, Rangers ise protestanları temsil ediyor. İşte sırf bu yüzden ezeli rakipler.

Olympiakos Piraeus – Panathinaikos


Yunan derbisinin geçmişi 100 yıllık. İlk günden beri bu derbi, zengin semtin çocukları ile fakir semtin çocukları arasındaki bir kavgadan ibaret.

Boca Juniors – River Plate


Futbol zengin fakir dinlemiyor. Arjantin’deki bu derbinin adına Süper clasico deniyor. Rekabetin sebebi zengin fakir çatışması. 1905 yılında kurulan Boca Juniors fakir mahallelerin, River Plate ise zengin sınıfının desteklediği kulüp olarak algılanıyor. O algı maç günü kavgalara hatta cinayetlere kadar uzanabiliyor.

Barcelona – Real Madrid


Şehirleri farklı ama aslında dünyanın en büyük derbisi. Adına el classico deniyor. Ve maç başladığında tabiri caizse tüm dünyada nefesler tutuluyor. Real Madrid kraliyet ailesini Barcelona Katalanları ve Cumhuriyetçileri temsil ediyor. Ezeli rekabet yıllar öncesine Franco dönemine ve İspanya iç savaşına kadar uzanıyor. Bu yıllarda derbinin ekseni Messi, Ronaldo çekişmesi.

Fenerbahçe – Galatasaray


Ortada ne din, ne mezhep, ne de sınıf ayrımı var. Onlar iki kıtayı ayıran Boğaziç’nin iki farklı yakasının iki farklı takımları aslında. Fenerbahçe ve Galatasaray derbisi sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir tarafında da spor medyasının ilgi odağı oluyor.

  • Ana Sayfa Spor Dünyanın Nefes Kesen En Büyük 10 Derbisi !  Dini, ideolojik, sınıfsal, etnik ya da sadece öfke… Dünya futbolunda pek çok derbi var.
  • Kanal: Bilgiç Adam 979 izlenme. 02:06.
  • Ana sayfa Gezip Görülecek Yerler Dünyanın Nefes Kesen En Büyük 10 Şelalesi.  Daha fazla uzatmadan bu nefes kesen görüntülere bir göz atın. 10 . Godafoss Şelalesi.
  • Zap’a ikinci harekat: 23 terörist İranlı sahte polislere nefes kesen   “ Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde Nata Holding 98. sırada yer aldı.
  • Dünyanın en büyük 10 derbisi . facebook. twitter. gplus. .
  • İzmir'de nefes kesen kovalamaca 22.2.2017.
  • Home > Genel konular > Dünyanın en büyük 10 derbisi .  İngiltere’nin diğer iki köklü kulübü olan Celtic ve Rangers derbisi de en büyük derbiler sıralamasındaki yerini aldı.
  • Aliyar ölecek mi? 10 :16 Amasya'da su kanalına uçan traktörde can verdi. 10 :14 Binali Yıldırım Bozkurt işaretini anlattı. 10 :12 Matbaada sahte para basan çete çökertildi.
  • Dünyanın en büyük seyahat sitelerinden TripAdvisor kullanıcıları, Avrupa'nın en iyi 10 plajını seçti. Listede bir Türkiye'den de bir plaj var.
  • Gökyüzünde Pedal Çevirme Tecrübesini İliklerinizde Hissettirecek Nefes Kesen Bir Deneyim.  "Hay Aksi" Diyeceğiniz Nefret Edilesi Durumlara Düşen 10 Şanssız İnsan. 129.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir