Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Komutanı

Tarih her zaman komutanları yazar sözünden hareketle bizde bir araştırma yaptık. Gelmiş, geçmiş en büyük komutanlar ve onların özellikleri.. Mustafa Kemal Atatürk, Jül Sezar, Fatih Sultan Mehmet, Cengizhan, Timurlenk, Halid bin Velid, George Washington… Savaşlar, siyaset ve bir imparatorluğa dönüşen beylikler… Osmanlı, Roma, Moğollar, İngiltere, Bizans… hepsinin hikayesi güçlü bir komutana dayanmaktadır.

İşte size dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 komutanı ve hikayeleri..

Napolyon Bonapart


Tarihin en ünlü ama bir o kadar da tartışmalı isimlerinden birisidir. Fransa Kralı Bonapart, 1804 – 1814 yıllarında tahtta kalan Napolyon Bonapart, Fransız Devrim Savaşları ve Napolyon Savaşları’nda gösterdiği büyük komutanlık ile adını kısa süre de dünyaya duyurmuş ve Avrupa’yı himayesi altına almayı başarmıştır. Fransa ve Avrupa’da gerçekleştirdiği reformlarla bilinen Bonapart, 1814 yılında tahtan indirilmiş ve 5 Mayıs 1821 yılında hayatını kaybetmiştir.

Selahaddin Eyyubi


Mısır ve Suriye sultanı, Eyyubi devletinin kurucusu olan Selahaddin Eyyubi, Hıttin muharebesi’ndeki komutanlık marifeti ile bilinir. Taktik becerisi ile neredeyse hiç zaiyat vermeden savaşı kazanmıştır. Bu zaferle birlikte Kudüs hristiyanların elinden alınmıştır. Bu nedenle islam dünyasının en önemli isimlerinden birtanesidir. Bu zafer sonrası hristiyan güçlerin düzenlediği III. Haçlı Seferi’ni de bertaraf etmeyi başarmıştır. 1169-1193 yılları arasında hükümdarlık yapan Selahaddin Eyyubi, 4 Mart 1193 yılında vefat etmiştir.

George Washington


Bugün dünyanın süper gücü olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucusudur. İngilizlerle Fransızları yenen ve hemen akabinde İngiltere’ye bağımsızlık savaşı başlatan George Washington, Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın komutanıdır. Amerika kıtasında kızılderelilere yapılan soykırım hala George Washington’nın üzeride bir kara leke olarak kalsada üstün siyaset kabiliyeti ve reformları ile dünyanın saygı duyduğu komutan ve devlet adamıdır.

Halîd bin Velîd


Dünyanın en büyük komutanları arasında gösterilen Halîd bin Velîd, savaşlardaki üstün zekası ve korkusuzluğu ile bilinir. İslam devletinin genişlemesinde büyük rol oynamıştır. Bizans ve Sasanilere karşı kazanılan zaferlerin mimarı olan Halîd bin Velîd, gerçekleştirdiği fetihlerle İslamiyet’in yayılmasında da büyük katkı sağlamıştır. 638 yılında komutanlık görevinden alınarak savaş sahnesinden çekilen Halîd bin Velîd, 642 yılında vefat etmiştir.

Jül Sezar

Büyük Roma İmparatorluğu’nu inşa eden Jül Sezar, büyük devlet adamlığı ile bilinir. Birçok ayaklanma ile karşı karşıya kalan Jül Sezar, savaşcı dehasıyla hepsini bastırmıştır. Ayaklanmalar sonrası getirdiği kanunlarla diktatörlüğünü ilan enden Sezar, acımasızlğı ile de bilinir. MÖ 1544 tarihinde bir grup senatör, tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.

Fatih Sultan Mehmed


Daha 21 yaşında İstanbul’u fethederek Bizansı tarih sahnesinden silen dünyanın gelmiş geçmiş en büyük komutanlarından birisidir. Bir devri sonlandıran Osmanlı Padişahı, fethettiği bir çok devlet nedeniyle Fatih ünvanını almıştır. Askeri dehasının yanında iyi bir devlet adamıdır. Fatih Sultan Mehmed, İstanbul’un fethiyle birlikte ilerleyişini sürdürmüş ve İtalya’nın güneyine kadar girmiştir. Avrupa’yı bir anda telaşlandıran bu ilerleyiş, 3 Mayıs 1481 günü Fatih Sultan Mehmed’in vefatı ile sona ermiştir. Türkçe’nin yanında Yunanca, Arapça, Latince, Farsça ve İbraniceyi’yi çok iyi konuşan Fatih, entellektüel kişiliği ilede dünyayı kendisine hayran bırakmıştır.

Attila


Avrupa Hun İmparatoru olan Atilla, Roma İmparatorluğu’nu haraca bağlaması ile bilinir. Kendi döneminin en büyük kumandanlarından birisidir. Savaşlardaki taktik manevrası ve korkusuzluğu ile ün salmıştır. Atilla M.S. 453 yılında son eşi tarafından gerdek gecesi öldürülmüştür. Atilla’nın mezarı bilinmemektedir. Nedeni ise cenazeyi defnedenlerin öldürülmesidir.

Mustafa Kemal Atatürk


Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. Özellikle siyaset adamlığı ile bilinen Atatürk, Birinci Dünya Savaşı, Trabusgarp savaşlarında subay olarak gösterdiği başarılar dikkat çekmiştir. Türk Kurtuluş Savaşı’nda komutanlık yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile ilk Cumhurbaşkanı olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimlerle bir ülkeyi baştan dizayn etmiştir. Displomasi ve siyasi zekası ile Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden yükselişini başlatan Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Timur


Bir ayağının kısa olması nedeniyle Timurlenk yani aksak Timur olarak bilinir. Tarihte bilinen en büyük asker ve siyaset adamı olarak bilinir. Bu büyük deha bir okadar da sert ve acımasızdır. Moğol İmparatorluğunu yeniden canlandıran Timur, tüm dünyaya korku salan bir imparatordur. Yenilmez denen Osmanlı Devletini yenerek anadoluya hakim olmuştur. Altın Orda Devleti, İran ve Memluk Devletine savaş açan Timur tüm savaşları kazanmıştır. Savaşlarda kullandığı filler ile bilinir. Fillerin yanında top atışı talimleri yaptırarak, fillerin top sesine alışması ve savaş esnasında kaçmamasını başaran savaş üstadı Timur en büyük seferi olan Çin seferi sırasında vefat etmiştir.

Cengiz Han


Tarihte bilinen en büyük hükümdar ve komutandır. Sıfırdan kurulan beyliği dünya devleti yapmayı başaran Cengiz Han’ın, asıl adı Timuçin’dir. Gösterdiği başarılar nedeniyle Cengiz Han, ünvanını almıştır. Moğol İmpratorluğu bitişik olarak en büyük sınırlara sahip devletidir. Bu büyük hükümdar askeri ve siyasi zekası ile bu büyük coğrafyayı uzun yıllar bir arada tutmayı başarmıştır. Moğollar o kadar güçlü bir imparatorluğa dönüşmüştür ki Çin’i egemenliği altına almıştır. Savaş stratejileri ve o yıllarda şahit olunmamış ajanlık sistemi ile bilinir. Cengiz Han’dan sonra Cengiz Han’ın soyundan gelmeyen hiç kimse Han yada Hakan kabul edilmemiştir. Cengiz Han, yine bir sefer sırasında hastalanarak 1227 yılında vefat etmiştir.

Forbes milyarderler listesi Forbes dergisi tarafından derlenip her yıl yayınlanan bir sıralamadır. Listedeki her bireyin serveti, varlıkları ve borçlarının tahmini olarak hesaplanması ile bulunmuştur. Liste, döviz kuru ve hisse senedi değerlemeleri arasındaki günlük dalgalanmalar nedeniyle her birey servetinin tek bir gününü gösterir.

  • Osmanlı, Roma, Moğollar, İngiltere, Bizans… hepsinin hikayesi güçlü bir komutana dayanmaktadır. İşte size dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 komutanı ve hikayeleri..
  • Türk Tarihinin En Başarılı 10 Komutanı Süre: 5:50. FollowB1Production 4.730 görüntüleme.  Gelmiş Geçmiş En Acımasız ve En İyi 8 Boksör Süre: 5:06.
  • Tarih her zaman komutanları yazar sözünden hareketle bizde bir araştırma yaptık. Gelmiş , geçmiş en büyük komutanlar ve onların özellikleri..
  • 10 . Selahaddin Eyyubi (1137 1193).  Hatta Fatih Osmanlı içerisinde bile en iyi komutan değildir.
  • Osmanlı, Roma, Moğollar, İngiltere, Bizans… hepsinin hikayesi güçlü bir komutana dayanmaktadır. İşte size dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 komutanı ve hikayeleri..
  • Tarih her zaman komutanları yazar sözünden hareketle bizde bir araştırma yaptık. Gelmiş , geçmiş en büyük komutanlar ve onların özellikleri..
  • Nonton dan download video gelmiş geçmiş dünyanın en iyi 10 komutanı .
  • Tarih her zaman komutanları yazar sözünden hareketle bizde bir araştırma yaptık. Gelmiş , geçmiş en büyük komutanlar ve onların özellikleri..
  • en iyi komutanlar ile ilgili aramalar en iyi komutan tarihteki en büyük komutanlar .  iyi komutanı , dünyanın en iyi 10 komutanı , en iyi kumdanların tarihin en iyi kumandanları.
  • +F. Türk Tarihinin En Başarılı 10 Komutanı . +F. En İyİ TÜrk Komutanlar . +F.  Please Add Videos To Your Favourite videos. Gelmiş Geçmiş Dünyanın En Iyi 10 Komutanı .

 

Tags: